21.8.2016
David Záruba

Dynamo zdolalo loňského šampiona Ligy mistrů v nájezdech!

PARDUBICE — Dva body získali hokejisté Dynama v utkání s loňským vítězem Champions Hockey League. Východočeši po trefách Ladislava Havlíka a Tomáše Klimenty vždy vedli, Frölunda dokázala dvakrát srovnat stav. Vyrovnaný duel dospěl do prodloužení, ve kterém si oba soupeři vyzkoušeli přesilovku čtyři na tři. Zápas rozhodly až samostatné nájezdy a v nich parádní trefy Davida Tomáška a Justina Hodgmana, vše jistil bezchybný Brandon Maxwell!

Liga mistrů, 1. kolo, neděle 21.8.2016, Tipsport arena

Frölunda Göteborg

3:2sn
1:1, 1:1, 0:0 – 0:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 6:40 Havlík (Hubáček, Sýkora; 5/5), 29:24 Klimenta (Bárta, Tomášek; 5/5) – 18:58 Hjalmarsson (Lasu, Nyberg; 5/5), 30:16 Rosseli-Olsen (5/4). Rozhodčí: Smetana (Rak.), Úlehla – Gebauer, Lederer (všichni ČR). Vyloučení: 5:8 (2:2, 1:2, 1:2 – 1:2). Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3538. Střely na branku: 17:32 (6:11, 6:13, 3:4 – 1:4 – 1:0). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.
Dynamo Pardubice: Maxwell – Schaus, Čáslava, Bokroš, Ščotka, Rýgl, Havlík, Nedbal, Ovčačík – Sýkora, Hodgman, Hubáček – Zadina, Nahodil, Rolinek – Bárta, Tomášek, Klimenta – Mallet, T. Kaut, M. Kaut. Trenéři: Peter Draisiatl a Karel Beran.
Frölunda Göteborg: Bakala – Larsson, Sigalet, Norstebö, Tommernes, Donovan, Nyberg, Engsund, Stalberg – Rosseli-Holssen, Lundqvist, Wellman – Vesakalainen, Lasu, Hjalmarsson – Lehkonen, Carlsson, Figrén – Grundström, Ehn, Olofsson. Trenéři: Roger Rönnberg, Pär Johansson a Johan Lundskog.

Atraktivnějšího soupeře si Dynamo na úvod nové sezony snad ani přát nemohlo. Do Pardubic dorazil aktuální vítěz Ligy mistrů a zároveň švédský šampion Frölunda Indians. V pardubické sestavě se objevily všechny letní posily včetně Ctirada Ovčačíka, ve čtvrtém útoku spolu naskakovali bratři Kautové.

Dynamo udeřilo z první šance, vedení ale neudrželo

Švédský tým začal dle předpokladů velice aktivně a v úvodu zasypal Maxwella sprškou střel. Domácí gólman s jistotou odolal a bez úspěchu skončila také přesilovka Frölundy. Dynamo se poprvé pořádně do útoku dostalo v 7. minutě a hned mohlo slavit vedení. Hubáčkovi střela nesedla, ale kotouč příhodně dojel k Ladislavu Havlíkovi, který dokázal rozhozeného Bakalu prostřelit – 1:0.

🚨 Naším prvním střelcem v letošním ročníku @championshockey je obránce LADISLAV #HAVLÍK! #PCEvFRO

Fotka zveřejněná uživatelem HC Dynamo Pardubice (@hcpce),

Hned poté Pardubice ubránily další oslabení a naopak se po faulech soupeře dočkaly svých dvou početních výhod. V solidní šanci byl nejprve Nahodil a o chvíli později i Hubáček, ale ani jeden Bakalu neprostřelil. Na druhé straně pálil nebezpečně Lasu, jenže Maxwell stihl srazit betony včas. Až minutu před koncem nestačil domácí brankář na dělovku Simona Hjalmarssona z mezikruží – 1:1.

Ani druhé vedení domácí neudrželi

V podobném duchu probíhala i druhá třetina. Frölunda byla o poznání snaživější a více zákroků počítal domácí gólman Maxwell. Jenže stejně jako v první části bylo Dynamo velmi efektivní. Tomáš Klimenta nepotřeboval v útočném pásmu moc prostoru na to, aby z otočky zamířil a kotouč přesto poslal přesně k tyči – 2:1.

Dynamo hned poté dostalo k dispozici přesilovou hru a mohlo navýšit vedení, jenže stal se pravý opak. Po levém mantinelu pláchl Mats Rosseli-Olsen a po rychlé kličce uklidil kotouč mezi Maxwellovy betony – 2:2. Domácí brankář si spravil chuť za pár okamžiků, když lapil těžkou střelu Tommernese. Remízový stav přečkal i přes další početní výhodu Pardubic.

Soustředěný Petr #Čáslava. #PCEvFRO

Tomášek pálil jen do tyče!

Ve 43. minutě měl v přesilovce velkou šanci Lundqvist, který střílel z mezikruží, ale Maxwell kotouč zázračně vyrazil mimo brankový prostor. Švédský tým v početní převaze celkově slušně zatápěl. Dynamo mohl potřetí v zápase dostat Tomášek, jenže v pádu trefil jen tyčku.

Pardubice i nadále držely se švédským šampionem krok a po přečíslení byl blízko ke gólu Schaus. Jeho střela z mezikruží se ale do branky nevešla. Sedm minut před koncem hrálo Dynamo přesilovku a Rolinek z úhlu málem překvapil Bakalu. S blížícím se koncem třetí třetiny výrazně ubylo gólových šancí a zápas jistě mířil k prodloužení. Předtím ještě mohly Pardubice rozhodnout v přesilovce, ale Sýkorova rána se neujala.

Dynamo přežilo oslabení a v nájezdech urvalo bod navíc

Prodloužení hrané ve třech hráčích na obou stranách dlouho svědčilo více hostům, kteří se na dvě minuty usadili v útočném pásmu, ale Maxwell dvojici zakončení pokryl. Pardubice pak špatně vystřídaly, čímž nabídla Frölundě přesilovku čtyři na tři. Pozorná obrana v čele s Maxwellem dokázala vyrovnaný stav udržet a utkání dospělo do nájezdů.

V penaltách se prosadili jen pardubičtí útočníci Tomášek a Hodgman, a tak Dynamo získalo cenný bod navíc. Brandon Maxwell nepustil za svá záda ani jeden ze čtyř pokusů hostí.

Peter Draisaitl (HC Dynamo Pardubice): „Odehráli jsme celkově dobré utkání. Jen ve druhé třetině to nebylo dobré, ale vážím si toho, že se týmu podařilo zlepšit do třetí. Měli jsme v závěru i přesilovky, mohli jsme utkání získat již v základní hrací době. Dvou bodů proti tak silnému soupeři si ale samozřejmě vážíme.“

Roger Rönnberg (Frölunda Göteborg): „Pardubice urvaly výhru, protože měly více snahy ji získat ji, a to je v hokeji nejdůležitější. Jsem rád za to, jak mí kluci pracovali. Nemohli jsme skórovat, ač jsme měli dost šancí v přesilovkách. Měli jsme vstřelit třetí gól, ale nepovedlo se, proto jsme nevyhráli. Chyběl mi od mých hráčů důraznější tah do branky, to musíme zlepšit. Ale hokejově jsme byli zdatní.“