30.12.2015

Dynamo ve Zlíně vedlo, Valaši otočili zápas v závěru

ZLÍN — Blízko bodovému zisku byli hokejisté Dynama Pardubice v posledním utkání v tomto kalendářním roce. Ve 48. minutě poslal Východočechy do vedení Petr Sýkora, Valaši ale dokázali vyrovnaný duel otočit v poslední desetiminutovce.

Tipsport extraliga, 32. kolo, středa 30.12.2015, Zimní stadion L. Čajky

2:1
0:0, 0:0, 2:1
Branky a nahrávky: 52:18 Říčka (Bukarts, Holík; 5/4), 58:05 Vlach (Marušák, Žižka; 5/5) – 47:18 Sýkora (Marcinko, Redenbach; 5/5). Rozhodčí: Hodek, Šír – Gebauer, Lederer . Vyloučení: 5:3 (2:1, 2:1, 1:1). Využití: 1:0. Diváci: 6254. Střely na branku: 28:22 (8:6, 8:7, 12:9). Srážky: 20:11. Vhazování: 29:35. Blokované střely: 13:16. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Nejlepší hráči: Libor Kašík – Tomáš Rolinek.
Berani Zlín: Kašík – Kotvan, Marušák, Žižka, Matějíček, Horák, Řezníček, Stuchlík – Říčka, Holík, Bukarts – Čech, Maruna, Kubiš – Veselý, Vlach, Čachotský – Sýkora, Cibák, Šťastný. Trenéři: Rostislav Vlach a Juraj Jurík.
Dynamo Pardubice: Maxwell – Gregorc, Bokroš, Čáslava, Nedbal, Havlík, Štajnoch, Zdráhal – Rolinek, Nahodil, Orsava – Marcinko, Redenbach, Sýkora – Poulíček, Kaut, Rapáč – Moučka, Venkrbec, Cetkovský – Pipek. Trenéři: Richard Král a Marek Zadina.

Hokejisté Pardubic nastoupili ve Zlíně poprvé v letošní sezoně i s útočníkem Matoušem Venkrbcem. Trenéři jej nasadili do jedné formace s Jiřím Cetkovským, se kterým si výborně v letošní sezoně rozumí v Prostějově.

První třetina přes řadu šancí gól nepřinesla

Dynamo vstoupilo do posledního utkání v tomto kalendářním roce velmi aktivně, od prvního střídání se nastěhovalo do pásma soupeře, tento fakt navíc podpořilo vyloučení Romana Vlacha za ošklivý náraz Blaže Gregorce. Východočeši sice zamkli protivníka v jeho obraně, ale neprosadili se.

Pardubice pokračovaly v nápadité hře, rychlý přechod do pásma dělal domácím problémy. V 6. minutě šel za katr Filip Čech za vysokou hůl, ale tuto přesilovku ukončilo Nahodilovo hákování.

V další části utkání se hra vyrovnala, i Brandon Maxwell musel předvést několik pěkných zákroků, v 16. minutě si hravě lapačkou poradil s Matějíčkovou střelou od modré čáry.

V závěru první části hry měl obrovskou šanci Tomáš Rolinek, který jel ve dvou na jednoho na zlínského brankáře, jeho přihrávka ale bohužel pro hostující tým nenašla správného adresáta.

Bezbrankový stav pokračoval

Také do druhé části hry vstoupilo Dynamo v početní výhodě, hned po 48 sekundách musel za katr domácí Říčka. Následné dvě minuty se ale Pardubicím nepovedl, ba naopak, samy mohly inkasovat, když Filip Čech po brejku z mezikruží přestřelil Maxwellovu branku.

Ve 28. minutě Pavel Kubiš trefil do hlavy Tomáše Kauta, zinkasoval trest na dvě a deset minut k tomu. Pardubice se sice usadily v obraně Zlína, neuspěly však v dobývání jeho brány, Štajnochova střela netrefila potřebný vymezený prostor.

V následné hře pět na pět fauloval Jakub Orsava a domácí tým měl k dispozici plnohodnotnou početní výhodu. V jejím závěru Veselý připravil vynikající pozicie Vlachovi, z prostoru mezi kruhy ale neproměnil velikou šanci.

Dynamo bylo sice častěji na kotouči, nedokázalo se ale procpat do nebezpečných situací, akce Zlína se mu poměrně dařilo zastavovat v zárodcích a pokud se Valaši dostali do šance, nedokázali v prostřední dvacetiminutovce překonat pardubického brankáře.

Petr Sýkora poslal Pardubice do vedení, Zlín otočil v závěru

Hned na startu třetí periody měl hostující celek obrovskou šanci. Osamoceného Tomáše Rolinka ale vychytal domácí brankář Kašík. Chvíli po něm se zase ukázal gólman Maxwell, když zneškodnil Šťastného a následný Říčkův pokus.

Ve 48. minutě získalo Dynamo vedení: Tomáš Marcinko v přečíslení dva ne jednoho našel Petra Sýkoru a zkušený kanonýr poté překonal Kašíka – 0:1. Pardubický šutér vstřelil svůj 321. extraligový gól.

Zlín po obdržené brance přidal na svém útočném snažení, nejprve střílel Cibák, v dalších minutách se Brandon Maxwell musel pořádně ohánět – vychytal Čachotského, nebezpečně od modré střílel Horák. V čase 51:58 vyhodil puk mimo hrací plochu Jiří Cetkovský, domácí o dvacet vteřin později přesilovku využili, z mezikruží po přihrávce zpoza kasy propálil pardubického gólmana Robert Říčka – 1:1.

V 54. minutě po vyloučení Romana Vlacha hrál hostující tým přesilovku, Lukáš Nahodil v ní střílel z prostoru mezi kruhy – neuspěl ale. Dynamo strávilo takřka celou dvouminutovku v obraně soupeře, výhodu ale nezužitkovalo.

Zlín udeřil na začátku předposlední minuty, Jiří Marušák vyslal do jízdy Romana Vlacha a ten proměnil svůj sólový únik – 2:1.

Prakticky hned po nastěhování do pásma zamířil Brandon Maxwell na střídačku, Dynamo hrálo power play. Tu ale nevyužilo.

Juraj Jurík (PSG Zlín): „Dnes to bylo vítězství vůle a nějaké takové víry. Zápas nás nezastihl v optimální formě. Bylo poznat, že nám trochu chyběly síly z posledních zápasů. Už tam nebyl ten drajf v útočné třetině, abychom Pardubice pořádně zatlačili a vytvořili si nějaké šance. Po inkasovaném gólu jsme zredukovali sestavu na tři pětky a začali jsme hrát trošku vabank. Přišel i tlak, přiklonilo se k nám štěstí a ty tři body jsou strašně důležité, takže jsme moc rádi.“

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „Myslím si, že jsme byli více než vyrovnaným soupeřem domácím. V útočné třetině jsme si vytvořili dost příležitostí. Málo jsme se dostávali ke střelám od beků, protože Zlín hrál výborně před bránou. Zhušťoval to tam, hodně střel pochytali, zblokovali a nedošlo to ani ke gólmanovi. Zápas asi rozhodly naše nevyužité přesilovky. Měli jsme tam pět přesilovek a aspoň jednu jsme potřebovali využít, pak bychom spíš mohli pomýšlet na zisk tří bodů. V tom nás právě Zlín předčil. Využil přesilovku a pak rozhodl zápas.“