24.2.2023

Dynamo nestačilo na Kometu, rozhodla třetí třetina

Předposlední domácí zápas v letošní sezóně Dynamu nevyšel. Brněnské Kometě podlehlo 1:3, když nezvládlo hlavně třetí třetinu, ve které inkasovalo všechny branky. Jediný přesný zásah Pardubic zaznamenal Jan Mandát, pro něhož šlo o první branku v dresu A týmu v letošní sezóně.

Tipsport extraliga, 49. kolo, pátek 24.2.2023, Pardubice, enteria arena

Kometa Brno

1:3
1:0, 0:0, 0:3
Branky a nahrávky: 11:55 Mandát (Vála, Kolář; 5/5) – 44:08 Zbořil (Ďaloga; 5/5), 45:58 Zaťovič (Šalé; 5/5), 56:11 Kollár (Flek, Kučeřík; 5/4). Rozhodčí: Mrkva, Šír – Hynek, Svoboda. Diváci: 10194. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Střely na branku: 37:23 (12:9, 10:7, 15:7). Zblokované střely: 9:17. Hity: 7:9. Vhazování: 39:30. Průběh utkání: 1:0, 1:3.
Dynamo Pardubice: Will – D. Musil, Čerešňák, Dvořák, Košťálek, Vála, Kolář – Cienciala, Sedlák, Hyka – Kousal, Zohorna, Radil – Paulovič, Poulíček, Zeman – Mandát, A. Musil, Vondráček.
Kometa Brno: Furch – Ďaloga, Kundrátek, Kučeřík, Holland, Hrbas, Ščotka – Ondráček, Holík, Horký – Zaťovič, Strömberg, Šalé – Flek, Kollár, Pospíšil – Vincour, Zbořil, Koblížek.

Svižná první třetina nabídla úvodní branku ve 12. minutě. Po neproměněných šancích Roberta Kousala a Tomáše Hyky to na sebe vzal Jan Mandát a svižnou střelou z mezikruží překonal Dominika Furcha v brněnské brance - 1:0. Pro navrátilce do sestavy A týmu, který v posledních zápasech zářil v dresu B týmu, šlo vůbec o první letošní extraligovou trefu po návratu do Dynama.

Také druhou třetinu zahájily Pardubice aktivně a hned v prvních minutách se do nebezpečných pozic dostali obránci. Těsně vedle levé tyče nejprve pálil Jan Kolář, dělovku Petera Čerešňáka poté dokázal Furch ukrýt ve výstroji. Velkou příležitost pak spálil David Cienciala, který zcela osamocený před brněnskou brankou mířil pouze do brankáře.

Na druhé straně se následně musel několikrát vyznamenat také Roman Will, který vychytal hned dvě šance Jakuba Fleka a následně i nebezpečnou střelu Petra Holíka. Skvělým obranným zákrokem poté pomohl také David Musil, který v leže zablokoval přihrávku na úplně volného Fleka.

Také v závěru druhé dvacetiminutovky se Dynamo mohlo spolehnout na svého brankáře. Roman Will zachránil své spoluhráče při další příležitosti Fleka i po tvrdé ráně Zaťoviče z pravého kruhu. Poprvé se tak Kometa prosadila až ve třetí třetině. Na 1:1 nejprve ve 45. minutě vyrovnával Adam Zbořil a o dvě minuty později poslal povedenou tečí Kometu do vedení Martin Zaťovič - 1:2.

Dynamo poté zatlačilo soupeře v přesilové hře. Ani jedna z brankových příležitostí ale ke srovnání nevedla. Početní výhodu naopak dokázali využít Moravané. Přesnou střelou o levou tyč pardubické branky zvýšil na konečný rozdíl dvou branek Andrej Kollár - 1:3.

Po utkání hráči Dynama převzali Pohár Jaroslava Pouzara za vítězství v základní části extraligy, na který z pověrčivosti nesáhli.

Radim Rulík (HC Dynamo Pardubice): „Myslím, že Brno vyhrálo zaslouženě. Od půlky zápasu bylo lepším týmem. Lépe bruslilo, bylo důraznější, obětavější. Od té chvíle nám prostě něco chybělo. Nevytvářeli jsme si vyložené šance, a to samozřejmě rozhodlo. Jeden gól byl málo. V té třetí třetině, ač jsme chtěli, protože nemůžu říct, že by hráči nechtěli, tak nám nohy nešly a Brno tu zaslouženě vyhrálo, protože bylo dravější, obětavější, důraznější a pohyblivější."