25.3.2012

Aréna aplaudovala vestoje, druhou bitvu urvaly Pardubice

PARDUBICE — Tohle nebylo pro slabší povahy! Pardubičtí hokejisté získali nervózní druhý semifinálový duel s Libercem 4:2. Východočeši zkraje zápasu dotahovali, nakonec však skóre otočili a ve vypjatém průběhu dovedli zápas do vítězství.

Tipsport extraliga, SF2, neděle 25.3.2012, ČEZ Arena Pardubice

4:2
1:1, 2:1, 1:0
Branky a nahrávky: 13:53 Kočí (Zohorna, Semorád), 29:42 Somík (Píša, Zohorna), 37:53 Radil (Buchtele, Kousal), 56:38 Zohorna (Rákos, Píša) – 2:23 Bartovič (Nedvěd, Holub), 39:03 Bartovič (Špaček, Roth). Rozhodčí: Fraňo, Husička – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 16:17, navíc Píša – Nedvěd oba 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9727. Střely na branku: 24:37. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2. Nejlepší hráči: Aleš Píša – Milan Bartovič. Stav série: 1:1.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Sičák, Kolář II, Benák, Borer, od 20:00 navíc Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Markovič (20:00 Cetkovský), Somík – Semorád, Zohorna, Rákos – Radil, Kousal, Buchtele. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Bílí Tygři Liberec: Vošvrda – Trončinský, Štich, Moravec, Holub, Čakajík, Výtisk, Roth – T. Urban, Nedvěd, Klimenta – Špaček, Vantuch, Bartovič – Kudrna, Bulíř, Víšek – Bárta, Bortňák, Kica. Trenéři: Jiří Kalous a Filip Pešán.

Pardubičtí hokejisté nastoupili do druhého semifinálového utkání s Martinem Růžičkou v brance, v sestavě naopak chyběl Corey Elkins, kterého nahradil Lukáš Radil. V liberecké kase dostal přednost Tomáš Vošvrda.

Led hořel od začátku

Utkání začalo pěkně zostra, hned jedenaosmdesáti sekundách šli za vzájemnou potyčku ven Martin Bartek a Jan Výtisk. Ty pak doplnila dvojice obránců: Jan Kolář a Marek Trončinský se do sebe pustili poté, co jeden z libereckých hráčů srazil helmu brankáři Růžičkovi. Oba rohovníci dostali dvojité menší tresty.

Volnější pole lépe vyhovovali hostům. Milan Bartovič dostal ideální pas do jízdy, svižnou ranou z kruhu pro vhazování překonal brankáře Růžičku. Střela zapadla přímo pod horní tyčku pardubické branky – 0:1.

Východočeši mohli srovnat v přesilových hrách, hráli čtyři za sebou! Žádnou početní výhodu ale Pardubice nevyužily. V 6. minutě hráli domácí dokonce čtyřiačtyřicet sekund přesilovku pět na tři, neuspěli však ani v ní. Ještě předtím ujel Lukáš Vantuch, svůj souboj ale prohrál s Růžičkovým betonem

Domácí hokejisté se gólově prosadili až ve hře pět na pět. Tomáš Zohorna po Semorádově forčekingu získal kotouč v útočném pásmu, mezi kruhy si najel Václav Kočí a trefil se přesně k pravé Vošvrdově tyči – 1:1.

ČEZ Arena sledovala úpornou bitvu, kterou kořenily ostré osobní souboje. Rozhodčí rozdali v prvním dějství celkem patnáct dvouminutových trestů, obránce Píša dostal navrch desítku za zásah do oblasti hlavy a krku, když na zemi skolil Jaroslava Kudrnu.

Krizovou chvíli pro Pardubice bylo období okolo 15. minuty, kdy za katr putovala trojice „Pardubáků“. Liberec drtil v dlouhé přesilovce pět na tři pardubickou obranu, ta ale zuby nehty udržela vyrovnananý stav.

I poté některé souboje doslova zapalovaly ledovou plochu zaplněné arény. V čase 18:13 šel ven za napadení liberecký kapitán Nedvěd, jeho ostřejší počínání si nenechal líbit Martin Růžička a také byl vyloučen – za krosček. První třetina se hrála tři čtvrtě hodiny, vůbec si nezadala ostrými bitvami v zámoří.

Pardubice otočily vývoj utkání

Emoce v přestávce opadly, tempo nikoliv. Oba týmy hrály přece jen trochu opatrněji a hlavně disciplinovaněji. Ve 26. minutě přesto po podražení Daniela Rákose dostal dvě minuty Jan Víšek. Pardubice sice strávily většinu času v útoku, obrana Bílých Tygrů ale nedovolila dohrát přesilovkovou kombinaci až do konce.

Východočeši se dočkali branky v polovině hrací doby. Tomáš Zohorna vyhrál buly, od modré nahodil puk Aleš Píša. Do černé gumy praštil Radovan Somík a trefil se ideálně nahoru, kam brankář Vošvrda nedosáhl – 2:1.

Liberec mohl srovnat vzápětí, Václav Benák dostal dvě minuty za faul kolenem, pardubičtí hráči ale těžké chvíle přežili. Petr Nedvěd sice rozdával parádní pasy, do gólového zakončení se ale hosté nedostali.

K získání dvoubrankového náskoku pomohla Pardubicím čtyřminutová přesilovka. David Štich trefil vysokou holí Jana Semoráda a dlouho tlačili hosty v jejich defenzívě. Odlehčená kombinace v podání dvojice Jan Buchtele – Lukáš Radil přinesla třetí branku. Hráč s číslem 46 získal za bránu puk, vtipně si jej potáhl a bekhendem vybídl volného spoluhráče. Pro něj nebyl problém skórovat – 3:1.

Dvougólový náskok vydržel Pardubicím pouze sedmdesát sekund. Daniel Špaček vyslal do pásma Milana Bartoviče a ten poslal svou ostrou střelu švihem přímo k Růžičkově tyči – 3:2.

Tomáš Zohorna rozťal drama

Na počátku třetího dějství měl obrovskou šanci v podobě nebezpečné Rothovy teče. Liberecký bek se zjevil před pardubickou brankou, její strážce Růžička ale stihl sklapnout betony včas.

Pak rozhodčí ukázali dvoje podražení nejprve Tomáši Klimentovi a poté Janu Starému, hra čtyři na čtyři však vážnější šanci nepřinesla, Liberec pak nevyužil kraťounkou přesilovku.

Po jedné z pardubických akcí se do sebe dostali Jiří Cetkovský s Janem Výtiskem, do jejich škorpení se přidal David Štich. Výsledkem však byla pouze další hra čtyři na čtyři. Ta přinesla libereckou aktivitu, avšak bez gólového efektu. Podobně to vypadalo i po dalších vyloučeních v okolí 50. minuty.

Veliké problémy měly Pardubice v dalších minutách, kdy hrály třicet šest sekund ve dvojnásobném oslabení a ztuha silou vůle odolávaly libereckému náporu. Bílí Tygři kousali, co to jen šlo, ale neuspěli.

V čase 56:17 Václav Kočí fauloval Petra Nedvěda a vypadalo to na solidní peklo v pardubické defenzívě, jenže stal se pravý opak! Tomáš Zohorna vyvezl kotouč, v nájezdu na gólmana Vošvrdu byl faulován, ale udržel kotouč na holi. O chvíli se k němu touš dostal zpátky, Rákosův pas poslal do odkryté klece – 4:2.

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Dneska jsme do hry dali to, co tam nebylo včera. Hráli jsme srdcem, bojovali jsme, dohrávali souboje. Hráli jsme jako tým a zaslouženě jsme vyhráli. Kdyby dneska rozhodčí trestali každý faul, tak bylo vyloučení padesát. Pro obě strany platí, že do dalších zápasů asi musí více kontrolovat své emoce. Jsou fauly, které vyplývají ze hry, ale myslím si, že tam byla dneska obou stranách zbytečná vyloučení, která mohou utkání hodně ovlivnit nebo rozhodnout.“

Jiří Kalous (Bílí Tygři Liberec): „Viděli jsme dneska atraktivní hokej z obou stran. Byla to bitva, kterou lépe zvládli domácí a vyhráli. Bylo se na co dívat. Počet vyloučených vyplynul ze způsobu boje a stylu hry. Bylo hodně soubojů a v nich se samozřejmě fauly stávají.“