16.9.2014
David Záruba

Aplaus vestoje a vlny: Pardubice srazily Slavii a bavily arénu

PARDUBICE — Výborná práce! Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice porazili v prvním domácím utkání v nové sezoně Slavii Praha 4:2, všechny góly nastříleli v přesilovkách. Dvěma góly se ve velmi pohledném utkání blýskl Radoslav Tybor, další úspěšné zásahy přidali Lukáš Nahodil a Petr Sýkora. Celý mančaft podal vysoce zodpovědný výkon a roztleskal solidně zaplněnou ČEZ Arenu.

Tipsport extraliga, 3. kolo, úterý 16.9.2014, ČEZ Arena Pardubice

Slavia Praha

4:2
1:0, 2:1, 1:1
Branky a nahrávky: 8:51 Nahodil (Píša; 5/4), 21:29 Sýkora (Benák, Zohorna; 5/3), 23:40 Tybor (Benák, Nahodil; 5/4), 56:01 Tybor (Radil, Kristan; 5/4) – 22:39 Valach (5/4), 42:11 Poletín (Vas, Bednář; 4/5). Rozhodčí: Polák, Pavlovič – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 8:9 (1:4, 4:3, 3:2). Využití: 4:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 7760. Střely na branku: 31:32. Srážky: 17:16. Vhazování: 36:30. Blokované střely: 10:10. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Adam Svoboda.
Dynamo Pardubice: Kristan – Čáslava, Píša, Ščotka, Benák, Kočí, Gregorc, Havlík – Sýkora, Zohorna, Cetkovský – Radil, Nahodil, Tybor – Kolář, Špaček, Starý – Semorád, Moučka, Kaut. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Slavia Praha: Svoboda – Kolařík, Knot, Krejčí, Novák, Holub, Valach, Barák – Bednář, Vlasák, Sklenář – Čermák, Vas, Doležal – Stránský, Klhůfek, Poletín – Tomek, Andres, Micka. Trenéři: Ladislav Lubina a Josef Beránek.

Po dvou venkovních zápasech, ze kterých pardubičtí hokejisté přivezli tři cenné body, se poprvé v sezoně představili před domácími fanoušky. Oslavu nové sezony trochu pokazila tragická zpráva o úmrtí bývalého kapitána Pardubic Miroslava Hlinky. Památku velkého hokejisty uctili hráči východočeského celku černými páskami na rukávech.

Nahodilova laskomina poslala Pardubice do vedení

Po krátkém oťukávání začalo být na ledě trochu rušno až s přesilovkou Slavie. Paradoxně v ní ale počítali šance domácí hráči, kteří se soustavně drželi na útočné polovině a Sýkora s Cetkovským stihli i provětrat brankáře Svobodu. Kristan se do tempa dostal při slušné šanci Doležala, jehož zakončení pardubický brankář vyrazil ramenem

Pardubice hrály v první třetině hned čtyři přesilové hry a tu první dokázali zužitkovat. Když domácím vázla kombinace, vzal na sebe odpovědnost Lukáš Nahodil, který s pukem prokličkoval do zakončení a blafákem si vychutnal slávistického brankáře – 1:0.

Podobně jako Nahodil se pokoušel samostatnou akcí uspět při další výhodě Zohorna, ale tomu v zakončení sjel kotouč z hole. Slavia si svou největší šanci schovala až na samotný závěr. Bednář se hezky proháčkoval obranou, ale Valach nedokázal jeho akci dotáhnout.

Pardubice dál trestaly fauly, Slavia skórovala v oslabení

Ráz utkání i nadále určovaly přesilové hry, zejména ty pardubické. Hned zkraje druhé části dostali domácí k dispozici dlouhou převahu pět na tři a Petr Sýkora tvrdou ranou od modré trestal – 2:0.

Pokračující klasickou přesilovku už Slavia v pohodě ubránila, a navíc dokázal vsítit kontaktní gól. 70 vteřin po Sýkorově gólu zachytil Juraj Valach rozehrávku soupeře, zbavil se obránce před sebou a Kristana nachytal přízemní střelou mezi nohy – 2:1.

Výživná pasáž tím rozhodně neskončila. Za další dvě minuty Benák vymyslel gólovou pozici pro Radoslava Tybora, který se uvolnil na hranici brankoviště a pohodlně zavěsil – 3:1.

Gólové hody sice na delší dobu ustaly, přesto se bylo stále na co dívat. Přispěla tomu i řádně agresivní hra z obou stran. Své umění museli ukázat i gólmani na obou stranách, když oba čelili po jednom trestném střílení. Klhůfek ani Sýkora na své soky nevyzráli.

Blízko kontaktnímu gólu byla Slavia znovu v samém závěru, ale Bednář s Vlasákem dokázali dotlačit puk za téměř bezmocného Kristana.

Čtvrtý gól v přesilovce znamenal výhru Pardubic

Využitou přesilovku na začátku třetí třetiny zaznamenali i hokejisté Slavie, když důraz před brankou přetavil ve snižující gól Michal Poletín – 3:2. V tu chvíli bylo stále o co hrát...

Slavia nebyla daleko od vyrovnání. Během třetí třetiny dokázali hosté několikrát zatopit domácímu týmu, a dokonce za Kristanem zvonila tyč. Stránský prostřelil chumel před brankou, avšak od gólu ho dělily centimetry.

Drama se v závěru nekonalo, hosté znovu dojeli na vyloučení. Na trestnou lavici se posadil Vas a přihlížel akci pardubického Radoslava Tybora. Slovenský forvard najel s pukem do pásma a svižnou střelou prostřelil Svobodu. Asistenci si připsal i pardubický brankář Kristan – 4:2.

Slavia po dvou úvodních výhrách poprvé prohrála, Pardubice naopak dokázaly navázat na výhru v Mladé Boleslavi a oslavili domácí premiéru tříbodovým vítězstvím.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Bylo to kvalitní utkání, které hodně ovlivnila častá vyloučení. V první polovině utkání jsme byli aktivní, chtěli jsme napadat. Za stavu 3:1 jsme se stáhli a soupeř toho využil. Naší špatnou pasáž na začátku třetí třetiny pak potrestal snižujícím gólem. Zbytek zápasu jsme se štěstím ubojovali.“

Ladislav Lubina (HC Slavia Praha): „Nechci ze sebe dělat pitomce, a proto nebudu zápas hodnotit. Nemohl bych říct to, co chci. Dostali jsme čtyři góly v oslabení a to rozhodlo.“