27.9.2022

Pardubice zdolaly neporaženou Olomouc a jdou do čela extraligy

Dynamo zvládlo náročný duel na Hané, vybojovalo těsné vítězství nad dosud neporaženou Olomoucí a může se těšit z posunu na první místo tabulky Tipsport extraligy. Dominik Frodl hned ve svém prvním zápase v sezoně vychytal tři body.

Tipsport extraliga, 5. kolo, úterý 27.9.2022, Olomouc, Zimní stadion

Olomouc

1:2
0:1, 1:1, 0:0
Branky a nahrávky: 23:18 Káňa (Orsava, Ondrušek; 5/4) – 14:33 Kousal (Poulíček; 5/5), 37:06 Košťálek (Říčka; 5/4). Rozhodčí: Hradil, Cabák – Gebauer, Hlavatý. Diváci: 4665. Vyloučení: 5:6. Využití: 2:2. Střely na branku: 31:28 (14:10, 12:13, 5:5). Zblokované střely: 16:16. Hity: 3:3. Vhazování: 27:29. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
Olomouc: Konrád – Ondrušek, Černý, Rašner, Škůrek, Řezníček, Švrček, Dujsík – Káňa, Menšík, Orsava – Klimek, Nahodil, P. Musil – Kunc, Knotek, Bambula – Kusko, Navrátil, Strapáč.
Dynamo Pardubice: Frodl – D. Musil, Čerešňák, Dvořák, Košťálek, Vála, Hrádek – Radil, Zohorna, Hyka – Říčka, A. Musil, Cienciala – Kousal, Poulíček, Paulovič – Koffer, Rákos, Urban.

Olomouc vstoupila lépe do utkání dvou týmů postavených v horních patrech tabulky a brzy si vynutila první nedovolený zákrok soupeře. Pardubice však zvládly oslabení úspěšně a po minutě přišel také faul soupeře. Velice blízko úvodní brance byl v polovině třetiny expardubický Nahodil, ten těsně po uplynutí trestu Vály trefil přední tyč Frodlovy svatyně. Pardubice postupně vyrovnávaly obraz hry a v 15. minutě jim brankář Konrád svou chybou pomohl ke gólu. Gólman Mory nedokázal chytit puk do lapačky, Poulíček sice nezasunul puk ze ležícího Konráda, ale nikým nebráněný Robert Kousal už nasměroval kotouč mezi tři tyče – 1:0. Pardubičtí si svůj náskok pohlídali až do konce třetiny, a to i přes aktivitu Olomouce, která měla k dispozici i další přesilovou hru.

Východočeši si nedávali příliš pozor na nedovolené zákroky a vyloučení Říčky na dvě plus dvě minuty za vysokou hůl už bylo potrestáno. Ve 24. minutě skončila Ondruškova nepřesná rána na mantinelu za bránou, odražený puk si sebral Orsava, který ho předložil Janu Káňovi, proti jehož zakončení už byl Frodl krátký – 1:1. Zbytek početní výhody Dynamo ubránilo a následně stupňovalo tempo hry. Za svou aktivitu byli hosté odměněni přesilovkou, tu nedokázali využít, ale o dvě minuty později se do obrovské šance dostal Zohorna. Zkušený centr ujížděl sám na Konráda, ten si s jeho zakončením poradil. Jenže na začátku 38. minuty si slovenský brankář vybral svou druhou slabší chvíli v zápase, při přesilové hře soupeře si srazil nahození od Jana Košťálka od modré čáry za svá záda – 1:2.

Olomoučtí začali třetí dvacetiminutovku aktivněji, obrana Dynama je však nepustila do žádné vážnější příležitosti. Východočechům pomohli dvě po sobě jdoucí početní výhody, v nich se sice neprosadili, ale opět se posunuli o několik minut blíže k vítězství nad houževnatým soupeřem. Svěřenci kouče Tomajka se snažili stupňovat svou ofenzivní aktivitu, chyběla jim však efektivita v koncovce, Pardubice také dobře ubránily další oslabení. Olomoučtí to tři minuty před koncem zkusili v šesti hráčích v poli a hosté byli hned několikrát blízko od rozhodnutí. Dynamo v poslední minutě ustálo tlak soupeře, a vybojovalo si tak velmi cenné tři body, které je posunuly do čela soutěže.

Marek Zadina (HC Dynamo Pardubice): „Na to, že se hrálo páté kolo, jsme viděli velmi kvalitní utkání. Hodně osobních soubojů, věděli jsme, že v Olomouci nebude lehké získat body, ale byli jsme na to nachystaní a věděli, co nás čeká. Olomouc má kluky, kteří hrají srdcem, silově, mají silné obránce. Věděli jsme, že nás bude stát hodně sil, abychom se prosadili v útočném pásmu, což se nám potvrdilo. Kluci na to ale byli nachystaní a myslím si, že dnes rozhodli i speciální týmy. Ubránili jsme výborně oslabení, dali gól v přesilovce. Podali jsme výborný týmový výkon podpořený gólmanem. Ve třetí třetině jsme se zaměřili na defenzivu, abychom neudělali chybu, což se nám vyplatilo, jelikož jsme soupeře nepustili do větších šancí. Kluci si za tím šli od první minuty, za což bych jim chtěl poděkovat.“