21.10.2022

Vládci východních Čech! Dynamo porazilo Hradec Králové 5:2

První východočeské derby v sezóně je naše! Dynamo zvládlo rychle zareagovat na první gól Mountfieldu, následně převzít utkání do svých rukou a ve třetí třetině poté ubránit třígólové vedení. Po dvou bezbrankových remízách tak nadělila družina Radima Rulíka východočeskému rivalovi pět branek, stává se vládcem východních Čech a zůstává první v extraligové tabulce!

Tipsport extraliga, 13. kolo, pátek 21.10.2022, Pardubice, enteria arena

Mountfield HK

5:2
2:1, 2:0, 1:1
Branky a nahrávky: 08:41 Kousal (Košťálek, Radil; 5/5), 09:53 Čerešňák (Říčka, D. Musil; 5/5), 24:04 Košťálek (Kousal; 5/5), 26:53 Radil (Zohorna; 5/5), 56:24 Kousal (Radil, Paulovič; 5/4) – 03:59 Smoleňák (McCormack, Lalancette; 5/4), 55:23 Lalancette (Lev, McCormack; 5/4). Rozhodčí: Hejduk, Mrkva – Axman, Lederer. Diváci: 10194. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:2. Střely na branku: 23:32 (8:9, 11:9, 4:14). Zblokované střely: 13:19. Hity: 8:5. Vhazování: 28:27. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 5:2.
Dynamo Pardubice: Will – D. Musil, Čerešňák, Dvořák, Košťálek, Vála, Kolář – Kousal, Zohorna, Radil – Paulovič, Poulíček, Cienciala – Říčka, A. Musil, Matys – Koffer, Rákos, Urban.
Mountfield HK: Růžička – Kalina, McCormack, Jank, Rymsha, Nedomlel, Ouellet-Blain, Huttula – Okuliar, Cingel, Lev – Pavlík, K. Klima, Jergl – Smoleňák, Lalancette, K. Klima – Pilař, Štohanzl, Zachar.

Jako první se v brankové příležitosti ocitli domácí, když Košťálkovu střílenou přihrávku od modré čáry tečoval před brankou nebezpečně Paulovič. Na druhé straně byl Hradec Králové efektivnější. McCormack vyslal při přesilové hře nenápadnou střelu od modré čáry, do které vložil hokejku Radek Smoleňák, po jehož teči skončil puk až za Romanem Willem, který dostal příležitost v pardubickém brankovišti po dvou zápasech - 0:1.

Třicetiletý brankář následně neskutečným zákrokem podržel Dynamo a pár vteřin na to bylo vyrovnáno! Od modré čáry vystřelil Jan Košťálek, jehož střelu tečoval Robert Kousal přesně nad Růžičkovo rameno - 1:1. O minutu později už šlo Dynamo do vedení. Přesně do pravého horního rohu zamířil po Říčkově přihrávce Peter Čerešňák - 2:1.

První pardubický útok následně zamkl na několik minut Mountfield v pásmu, z čehož pramenila přesilová hra, ve které musel Hradec zachránit Růžička, který ramenem vytěsnil Říčkovu střelu z levého kruhu. Pardubicím se následně naskytla také druhá přesilová hra v zápase, která se přehoupla i do druhé třetiny, Dynamo se však nedokázalo naplno usadit v útočném pásmu.

Navýšit vedení se tak podařilo až ve 25. minutě. Zcela osamocený se před Růžičkou zjevil Jan Košťálek, na jehož střelu pod horní tyčku byl hradecký brankář krátký - 3:1. Skvělým zákrokem poté podržel Dynamo Roman Will, který si zkušeně poradil se zakončením nehlídaného Smoleňáka. Počtvrté Dynamo udeřilo už ve 27. minutě, kdy skvělou kombinaci při přečíslení předvedl Tomáš Zohorna s Lukášem Radilem, který neměl problém zamést kotouč za bezmocného Růžičku - 4:1.

Třetí třetina začala v opatrnějším tempu, vody rozvířila až hradecká přesilovka, při které se marně snažil z předbrankového prostoru ohrozit pardubickou branku Radek Smoleňák. Následná tvrdá střela Nedomlela z levého kruhu skončila pouze na výstroji Willa, který podržel Dynamo také při obrovské šanci Smoleňáka a nebezpečné teči Zachara.

Na druhé straně zahrozil po přečíslení dva na jednoho Košťálek, jehož střela však našla pouze betony královehradeckého brankáře. Necelých šest minut před koncem pak zkusil Mountfield vylepšit přesilovku odvoláním brankáře a risk se šesti hráči v poli se Hradci vyplatil. K odraženému kotouči se dostal Christophe Lalancette a trefil přesně odkrytou část pardubické branky - 4:2.

Přesilovou hru poté dostalo k dispozici také Dynamo a naložilo s ní nejlépe, jak mohlo! Robert Kousal dostal přesnou přihrávku zpoza brány a trefil mezírku nad Růžičkovým ramenem - 5:2. Hradec následně zkusil znovu zariskovat se šesti hráči v poli, tentokrát však bez gólového efektu. Dynamo tak ovládlo první letošní východočeské derby, Hradec Králové porazilo 5:2 a stává se VLÁDCEM VÝCHODNÍCH ČECH!

Roman Will (HC Dynamo Pardubice): „Myslel jsem si, že vím, co od toho čekat, ale všechna moje očekávání to předčilo. Je neskutečné, jak tím lidé žijí a jakou vytvořili atmosféru. Ze všech těchto důvodů jsem chtěl prostě jen vyhrát zápas za každou cenu, protože vím, jak je to důležité. Derby je derby. O vítězství rozhodl náš týmový výkon, hráli jsme výborně a plnili jsme to, co po nás trenéři chtěli."