14.1.2022

Dynamo i potřetí v sezoně bere proti Kladnu dva body, rozhodl Košťálek

Ač pardubičtí hokejisté prohrávali již o dvě branky, tak potřetí v aktuální extraligové sezoně berou proti Kladnu dva body. Po úvodní výhře na nájezdy přidali domácí hráči druhou výhru v prodloužení, tentokrát v rámci 41. extraligového kola 4:3. V poslední sekundě o ní rozhodl přesný výpad Jana Košťálka.

Tipsport extraliga, 41. kolo, pátek 14.1.2022, Pardubice, enteria arena

Rytíři Kladno

4:3p
0:2, 1:0, 2:1 – 1:0
Branky a nahrávky: 24:53 Urban (Anděl, Matys; 5/5), 51:58 Hecl (Paulovič, Blümel; 5/5), 55:56 Blümel (Musil; 4/5), 04:59 Košťálek (Musil; 3/3) – 15:03 Kubík (Plekanec, Hlava; 5/5), 16:38 Filip (Wood, Ticháček; 5/5), 49:55 Beran (Kristo, Wood; 5/4). Rozhodčí: Hradil, Kika – Lhotský, Svoboda. Diváci: 1000. Vyloučení: 6:2. Využití: 0:2. V oslabení: 2:0. Střely na branku: 28:24 (8:10, 6:7, 11:6). Zblokované střely: 15:12. Hity: 14:12. Vhazování: 31:28. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 4:3.
Dynamo Pardubice: Klouček – Mikuš, Zdráhal, Robertson, Košťálek, Vála, Kolář, Jelínek – Paulovič, Poulíček, Rohlík – Kousal, Musil, Camara – Hecl, Cienciala, Blümel – Matys, Anděl, Urban.
Rytíři Kladno: Bow – Kehar, Dotchin, Wood, Ticháček, Babka, Suchánek – Hlava, Plekanec, Kubík – Pytlík, Zikmund, Melka – Kristo, Kuťák, Beran – Indrák, Filip, Jágr.

Dynamo šlo do utkání posíleno o dva navrátilce do sestavy. David Cienciala i Marek Hecl se zařadili do třetí formace společně s Matějem Blümelem, ze zdravotních důvodů naopak chyběl kanonýr Robert Říčka. Změna proběhla i v brance, kterou od úvodu střežil Milan Klouček. Kladenskou sestavu rozhodně zatraktivnil návrat Jaromíra Jágra, jež do extraligového zápasu nastoupil poprvé od 4. ledna.

Nikterak strhující úvod střetnutí ozvláštnila až Musilova řada. Camara však z mezikruží pálil nad branku Bowa a neujala se ani dorážka čtyřiadvacetiletého centra. Po špatné domácí rozehrávce se úvodní brance přiblížil Nicolas Hlava, Klouček mu ale výborně zmenšil úhel a skórovat mu nedovolil.

Druhá polovina úvodní třetiny už byla o poznání hokejovější. K vidění byla i první přesilová hra. Vyloučení Tomáše Jelínka sice nabídlo šance na obou stranách, ale skóre se měnilo až na začátku šestnácté minuty, kdy Tomáš Plekanec milimetrovou žabičkou poslal do úniku Adama Kubíka a ten nedal Kloučkovi šanci – 0:1. O minutu později se kladenští hráči radovali podruhé. Woodovu průnikovou nahrávku chladnokrevně proměnil Matyáš Filip mezi betony pardubického brankáře – 0:2.

Ještě z první periody si Rytíři přenesli přesilovou hru za faul Camary. Dlouhotrvající zámek však obětavá domácí čtveřice přečkala. Odměnou pak domácím bylo snížení nováčkem mezi extraligovými střelci Tomášem Urbanem. Devatenáctiletý útočník se přesnou ranou z otočky trefil při svém šestém extraligovém utkání – 1:2. Těsně po polovině zápasu dostala diváky do varu šarvátka po zákroku na Roberta Kousala, do které se zapojila i legendární osmašedesátka.

S opětovnou koncentrací mělo menší problémy Dynamo zastoupené Heclem a Blümelem, kteří se dostali do rychlého brejku, ale druhý jmenovaný pálil pouze do betonu brankáře Bowa. Na druhé straně byla příležitost nabídnuta Jágrovi. Naštěstí pro červenobílé však pálil pouze do Kloučkova betonu. Domácí hráli v početní nevýhodě i na konci druhé třetiny a pět vteřin před koncem se mohl prosadit expardubický Beran, proti němuž se perfektně roztáhl Klouček a ve skórování mu zamezil.

První pohlednou akci poslední části hry předvedl pohotový Blümel, jež se šikovně zbavil dvou soupeřů a vypálil do lapačky kladenského brankáře Bowa. Následně byl vyloučen Košťálek za faul na Plekance, po němž zůstal účastník více než tisícovky zápasů v NHL chvilku ležet na ledové ploše. V nařízené přesilovce se modrobílý tým radoval potřetí v utkání. Nahrávku Matěje Berana si kuriózně srazil patou do vlastní sítě Vála – 1:3. Ani za tohoto stavu se Královi svěřenci nevzdali a hned v dalším střídání se dostal do zakončení Camara. Kanadský kanonýr se zbavil soupeře a poté zamířil do jistého brankáře Kladna.

V navazujícím střídání se už enteria aréna radovat mohla. Blümelova nahrávka s lehkým přikopnutím Pauloviče se dostala až na zadní tyčku, kterou precizně zavřel Marek Hecl a odměnou mu byla jeho šestá trefa v pardubickém dresu – 2:3. Tlak na branku Bowa nepřestával. Do dalších šancí se dostali Musil s Kousalem, ale ani jeden z nich nebyl natolik přesný, aby ještě zlepšil náladu na nabuzeném stadionu. Necelých pět minut před koncem třetí třetiny se opět nechal vyloučit Anthony Camara, což mohlo domácí tým mrzet jen chvilku, protože po parádní spolupráci Adam Musila s Matějem Blümelem vyrovnal mladší z této dvojice – 3:3. Následně domácí tým přečkal téměř minutové oslabení 3 proti 5, a tak zápas zamířil do prodloužení.

V prodloužení to dlouho vypadalo, že se nerozhodne. Košťálek s Musilem totiž neproměnili svoje přečíslení a na druhé straně ztroskotal Indrák na Kloučkovi. Nakonec ale v poslední vteřině rozhodl právě domácí bek Jan Košťálek proměněným únikem – 4:3.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „Určitě jsme nebyli spokojeni s první polovinou zápasu. Myslím si, že jsme zápas trochu podcenili a asi jsme doufali, že to bude jednoduché. Samozřejmě ale žádný zápas v extralize není jednoduchý. Na druhou stranu chci pochválit celý tým za třetí třetinu a bojovnost. Byli jsme schopni otočit stav 1:3, dokázali jsme ubránit pět na tři, pět na čtyři a v prodloužení jsme rozhodli. Více zápas komentovat nechci.“

David Čermák (Rytíři Kladno): „Jsme strašně zklamaní. Hráli jsme velmi dobře první třetinu, ve třetí třetině jsme se dostali na 3:1, potom přišly dvě chyby, kdy jsme se nechali strhnout, hlavně třetí gól při naší přesilovce byl úplně zbytečný. Nechali jsme tady, jako už v sezoně po několikáté, úplně zbytečně body.“