18.9.2020

Nevydařený vstup. Dynamo veze z Liberce první prohru nové sezony

Liberec – Nová éra pardubického Dynama odstartovala porážkou. Svěřenci trenéra Razýma na horkém ledě Liberce drželi výsledkově krok jen první třetinu, kdy na úvodní trefu Bílých Tygrů odpověděl Poulíček. Ve zbytku zápasu se střelecky vedlo jen domácímu týmu, který nastřílel do sítě Východočechů celkem sedm branek. Nepovedený start Tipsport extraligy budou chtít hráči Pardubic odčinit hned v neděli před vlastními fanoušky.

Tipsport extraliga, 1. kolo, pátek 18.9.2020

7:1
2:1, 2:0, 3:0
Branky a nahrávky: 4:26 Lenc (Filippi, Šmíd; 5/4), 11:43 Filippi (Šmíd, Birner; 4/3), 24:28 Gríger (Filippi, Šmíd; 5/5), 32:32 Bulíř (Šmíd; 5/4), 48:17 Šír (Hanousek, Jelínek; 5/5), 50:04 Gríger (Jelínek 5/5), 50:37 Rychlovský 5/5 – 6:38 Poulíček (Mandát, Mikuš; 5/5). Rozhodčí: Kika, Micka – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 6:5. Využití: 4:0. Diváci: 2612. Střely na branku: 34:28 (11:8, 9:11, 14:9). Zblokované střely: 1:8. Hity: 14:14. Vhazování: 31:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 7:1. Hráči utkání: Ladislav Šmíd – Jan Mandát.
Bílí Tygři Liberec: Kváča – Šmíd, Knot, Rosandić, Hanousek, Derner, Havlín – Birner, Bulíř, Lenc – Průžek, Filippi, Gríger – Šír, Jelínek, Zachar – Vlach, Najman, Rychlovský.
Dynamo Pardubice: Klouček (51. Kantor) – Vála, Nakládal, Mikuš, Holland, Zacharčuk, Kolář, Hrádek – Kaut, Kousal, Tybor – Mandát, Poulíček, Paulovič – Svačina, Blümel, Claireaux – Kusý, Machala, Anděl – Zeman.

Pardubické Dynamo vstoupilo do sezony s řadou posil, v brance se objevil navrátilec Milan Klouček, v první formaci zase forvard Colorada Martin Kaut. Opatrný úvod premiérového utkání nové sezony rozčíslo až vyloučení pardubického obránce Jana Koláře, který nabídl Bílým Tygrům přesilovou hru. A že tato činnost bude silnou zbraní libereckého celku poznalo Dynamo velmi záhy. Střelu Filippiho odrazil Klouček jen na hokejku Radana Lence, jenž otevřel účet inkasovaných branek Pardubic v nové sezoně. Chvíli na to poprvé kapituloval i domácí gólman Petr Kváča. Hosté předvedli rychlý kontr, na jehož konci se tváří v tvář liberecké jedničce nemýlil Patrik Poulíček, jenž se tak stal prvním střelcem Pardubic v nové sezoně. V sedmé minutě první třetiny se tak začínalo od nuly.

Bohužel to byl jediný moment, kdy dokázalo Dynamo ve skóre držet s Bílými Tygry krok. Na stranu domácího celku naklonil skóre další trest v řadách Pardubic, tentokrát se ujala střela Tomáše Filippiho přímo pod břevno Kloučkovy klece – 2:1. Ve zbytku duelu se domácí ve skóre svému východočeskému sokovi již jen vzdalovali. V prostřední třetině zařídil odskočení na rozdíl dvou branek Dávid Gríger, který využil zaváhání v defenzívě Dynama, perfektní teč Michala Bulíře při Válově vyloučení přinesla již gól Liberce s pořadovým číslem pět – 4:1.

Ani v závěrečné periodě se pardubickému týmu nepodařilo náskok libereckých soupeřů umazat, právě naopak. Domácí si poměrně hladce dokráčeli pro vítězství. Slušné šance Dynama zůstaly nevyužity, brankář Kváča hned několikrát musel ukázat své umění. Poté již jen sledoval, jak za zády Milana Kloučka skončila i přesná teč Radka Šíra, stejně jako pohotová dorážka slovenského útočníka Dávida Grígera, který zvyšoval již na rozdíl pěti branek.

A to ještě nebylo vše. Definitivní tečku za skóre udělal deset minut před koncem Jakub Rychlovský, který dokonale využil podklouznutí pardubického zadáka a překonal Kloučka posedmé. Na posledních deset minut se mezi tři tyče Pardubic postavil náhradník Pavel Kantor, který svoji roli zvládl výborně a do závěrečné sirény již neinkasoval. Pardubice si na úvod sezony vezou z Liberce nepříjemnou porážku 1:7, v lepší výsledek věří v nedělním duelu proti Plzni v domácí enteria areně.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): „Celkově se mi utkání hodnotí velmi dobře. Zápas rozhodly naše speciální formace, jak naše přesilovka, tak i oslabení. Myslím si, že klíčová byla soupeřova nevyužitá početní výhoda 5 na 3 v druhé třetině, při které kluci odvedli výbornou práci. Musím pochválit všechny hráče, odehráli dobré utkání. Jsme rádi, že jsme takhle začali, první kolo je vždycky těžké. Teď se na dnešní výkon pokusíme navázat v neděli."

Michal Mikeska (HC Dynamo Pardubice): „Vůbec jsme nechytli tempo zápasu. Domácí proměnili několik přesilovek, my jsme naopak v našich početních výhodách hráli mizerně. Měli jsme prakticky tříminutovou přesilovku pět na tři, ze které jsme nic nevytěžili, což podle mě vypovídá o všem. Od stavu 5:1 se zápas už jen dohrával a pouze se čekalo na poslední sirénu."