22.3.2014
David Záruba

Pardubice vedly, Třinec ale otočil zápas v prodloužení

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli ve třetím čtvrtfinálovém utkání doma s Třincem 1:2 v prodloužení. Východočechy poslal do vedení Tomáš Nosek tečí Benákovy rány, Oceláři ale v závěru základní hrací doby srovnali a v prodloužení v přesilovce otočili zápas.

Tipsport extraliga, ČF3, sobota 22.3.2014, ČEZ Arena Pardubice

Oceláři Třinec

1:2p
0:0, 0:0, 1:1 – 0:1
Branky a nahrávky: 45:50 T. Nosek (Radil, Benák; 5/5) – 54:56 Zíb (Bonk, Polák; 5/5), 66:54 Martin Růžička (Bonk, Zíb; 4/5). Rozhodčí: Šindler, Šír – Pešek, Jelínek. Vyloučení: 6:6 (3:3, 1:1, 1:2 – 1:0). Využití: 0:1. Diváci: 9052. Střely na branku: 33:37 (12:8, 9:12, 11:13 – 1:4). Srážky: 20:21. Vhazování: 43:36. Blokované střely: 5:10. Průběh utkání: 1:0, 1:2. Nejlepší hráči: Július Hudáček – Šimon Hrubec. Stav série: 1:2.
Dynamo Pardubice: Hudáček – Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, Kočí, Píša – Sýkora, Cetkovský, Zohorna – Radil, T. Nosek, Tybor – Kolář, Semorád, Endál – Půhoný, Moučka, Somík. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Oceláři Třinec: Hrubec – D. Nosek, Galvas, Zíb, Linhart, Trončinský, Krejčí, Foltýn – Martin Růžička, Polanský, Adamský – Orsava, Bonk, Polák – Květoň, Rákos, Rufer – Hrňa, Peterek, Kindl. Trenéři: Jiří Kalous a Václav Varaďa.

Čtvrtfinálová série se za stavu 1:1 přesunula z Třince na východ Čech. Pardubice mohly do třetího souboje nasadit Radovana Somíka, který absentoval od počátku února. Do sestavy se dostal také Endál.

Nemilosrdný boj změnu skóre nepřinesl

Ve druhém zápase na třineckém ledě se vydatně přitvrdilo a trend hodný play off pokračoval i v Pardubicích. A tak se už po necelé minutě a půl otevírala vrátka na obou trestných lavicích. První klasickou přesilovku si zahrál Třinec, ale byli to domácí, kdo hrozil. Situaci dvou proti jednomu však Semorád vyřešil ranou jen do Hrubce.

Ještě lepší pozici měl naopak při přesilovce Pardubic kanonýr hostů Martin Růžička, který pláchl obráncům, avšak ani nadvakrát nepřekonal Hudáčka. To už si na střídačce drbal hlavu pardubický Nosek, který pár vteřin předtím zakončoval zblízka do Hrubce.

Oba týmy se pravidelně s útočnými pokusy střídaly, střeleckou převahu přece jen drželi domácí. O slovo se hlásili výhradně kanonýři. Hrubec měl co dělat s tvrdými ranami Sýkory, Hudáček na druhé straně zase musel kontrolovat manévry Martina Růžičky. S větší vervou se ale bojovalo hlavně u mantinelů, hráči rozdávali tvrdé hity na počkání.

Ubylo faulů, přišly šance. Brankáři drželi nulu

Se startem druhé části přibylo i gólových šancí na obou stranách. Bezbrankový stav ani jednomu soupeři nebyl po chuti. Dokumentovala to obrovská šance dvojice Květoň – Rákos, když oba měli možnost zakončovat do polodkryté branky. Hudáček ve spolupráci s obětavými obránci změnu stavu nedovolil.

Pardubice odpověděly více než minutovým zámkem, při kterém rozebraly soupeře, ale ke kvalitnímu zakončení se nedostaly. Pár centimetrů scházelo o chvíli později i Adamskému, který by jinak pálil do prázdné svatyně. Za několik okamžiků zase orazítkoval Hrubcovo rameno Tybor. O gólové možnosti rozhodně nebyla nouze.

Oproti první části výrazně ubylo faulů, oba soupeři si tak zahráli jen jedinou přesilovku. Pokusy třineckých útočníků pohotově likvidoval Július Hudáček, který sebevědomí demonstroval i rychlou rozehrávkou, když bleskově vyklepal kotouč z lapačky a vyhodil přes všechny čáry. Pardubice při své výhodě marně hledaly recept na pokoření čtveřice Ocelářů.

Třinec srovnal pět minut před koncem

Boj dvou tradičně ofenzivních týmů mohla rozhodnout jediná chyba, jediný gól. Sympatické bylo, že se hrálo stále na krev, žádné čekání na soupeřovo zaváhání. Zhusta zaplněná ČEZ Arena se tak výborně bavila.

A její drtivá většina propukla v obrovský jásot ve 46. minutě, kdy Benákovu ránu od modré čáry tečoval mimo Hrubcův dosah Tomáš Nosek – 1:0. Euforií povzbuzení domácí pak okamžitě vzali branku soupeře útokem a tutovou šanci spálil osamocený Endál.

Třinec se pak dlouho nemohl dostat k potřebnému tlaku, přesto dokázal po zprvu nenápadné akci vyrovnat. Lukáš Zíb dostal nabito zpoza branky a trefil se nechytatelně pod horní tyč. Nic nenamítal ani rozhodčí u videa – 1:1.

Otočit skóre mohl dvě minuty před koncem Růžička, který se po zaváhání pardubický beků ocitl samotný před Hudáčkem, ale minul jeho klec. Vypjatý boj muselo rozsoudit prodloužení. Na tom nic nezměnilo ani pošťuchování mezi Polanským a Kolářem.

Prodloužení rozhodl Růžička

Ofenzivní show pokračovala i v nastaveném čase. Zpočátku měli více navrch Oceláří, což názorně předvedl Peterek, kterému gólovou střelu v poslední chvíli vyhmátl Hudáček. Pardubice odpověděly akcí Tybora, po jehož nahození tečoval Nosek jen těsně vedle branky.

Rozhodnutí padlo v přesilové hře Třince. Hosté perfektně sehráli kombinaci napříč útočným pásmem a Martin Růžička pálil přesně – 1:2.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Bylo to vyrovnané utkání. My jsme byli aktivnější v první třetině, naopak ve druhé měl soupeř několik šancí. Hovoří o tom i počet střel na branku. Přestáli jsme příležitosti Třince, dali první gól a směřovali zápas k výhře. Měli jsme ještě další šance, ale bohužel je neproměnili. Při vyrovnávacím gólu jsme nepokryli prostor. Prodloužení pak rozhodla přesilová hra.“

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Viděli jsme skvělé utkání hodné play off. Přestože jsme hráli venku, vytvořili jsme si dostatek šancí, bohužel jsme ale naráželi na vynikajícího Hudáčka. Od druhé třetiny jsme začali tahat za kratší konec, hráči prodlužovali střídání, a Pardubice nás tak dostávaly pod tlak. Po gólu soupeře vytáhl parádní zákrok Hrubec a dal nám šanci vyrovnat. V prodloužení vyhrál šťastnější tým.“