3.4.2010
Vladimír Gregor, Jan Hrabal

První bitva vítězně pro Eaton! Pardubice udolaly Liberec 2:1

PARDUBICE — Těsnou a cennou výhrou vstoupili hokejisté HC Eaton Pardubice do semifinálové série s Libercem. Eaton v zápase vedl po ráně Petr Sýkory, na liberecké srovnání odpověděl Petr Koukal na začátku třetí periody. Východočeši pak těsný náskok přes dlouhou soupeřovu power play uhájili.

O2 extraliga, SF1, sobota 3.4.2010, ČEZ Arena Pardubice

Dynamo Pardubice

Bílí Tygři Liberec

2:1
0:0, 1:1, 1:0
Branky a nahrávky: 22:28 Sýkora (Kolář I, Koukal), 40:43 Koukal (Kolář I, Havíř) – 24:33 Ondřej. Rozhodčí: Minář, Šír – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 10 115 (vyprodáno). Střely na branku: 33:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1. Nejlepší hráči: Petr Koukal – Marek Pinc. Stav série: 1:0.
Dynamo Pardubice: Hašek – Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, Mitchell – Kolář, Koukal I, Starý – Pineault, Špirko, Somík – Sýkora, Zohorna, Pivko – Cetkovský, Kousal, Rákos. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Bílí Tygři Liberec: Pinc – Derner, Jareš, Čakajík, Výtisk, Hunkes, Holub, Moravec – Bartovič, Nedvěd, Plodek – Ondřej, Blatný, Vantuch – Víšek, Dušek, Špaček – Klimenta, Nedorost, Podkonický. Trenéři: Jiří Kalous, Filip Pešán a Miroslav Kapoun.

Komentář

Po divokém úvodu přišlo zklidnění, gól diváci neviděli

Snad až nečekaně akční zahájení nabídl první part semifinálového zápolení Pardubic a Liberce. Dominik Hašek si behěm šedesáti vteřin připsal úspěšné zákroky proti pokusům Nedvěda a Podkonického, nepřišel si na něj ani expardubický Zdeněk Ondřej se svou tečí a pohotovou dorážkou.

Z tlaku libereckých šelem se Eaton vymanil až po třech minutách hry a byla z toho nejzajímavější příležitost domácího celku v první dvacetiminutovce. Sýkora se prořítil po pravé straně až za libereckého zadáka, vylákal Pince ven z branky, jenže ve velké rychlosti už nedokázal poslat kotouč do poloodkryté branky.

Liberec si nadále udržoval mírnou převahu, kterou vyjádřil sprškou střel na pardubickou branku, domácího gólmana z klidu ale příliš nevyvedl. Pardubice zahrozily znovu pouze s formací Sýkory, jenž uvolnil Pivka, nicméně s jeho příklepem z levého kruhu si Pinc bez potíží poradil.

Dvojice hlavních sudí se rozhodla do první třetiny příliš nezasahovat, a tak jediným potrestaným hráčem se stal domácí Jan Starý, jenž se provinil podražením protihráče. V přesilovce se do veliké šance dostal Klimenta. Ten si nabruslil chytře mezi kruhy a ranou švihem trefil Haška do ramena. Vzápětí Liberec chyboval ve středním pásmu a Kolář s Koukalem najížděli v přečíslení na osamoceného obránce. Zajímavou situaci se nakonec rozhodl vzít na sebe domácí kapitán, nicméně do jeho pokusu stihl výborným zákrokem položit čepel liberecký bek a rána šla až do ochranné sítě.

Liberec posadil na koně polovlastenec Kočího

Pardubice dostaly možnost vyzkoušet si hru v početní převaze po faulu na Koukala, který se dral do zajímavé šance. Tygři se vydrželi bránit téměř celé dvě minuty, potom se ale k rychlé souhře dostala dvojice Koukal-Kolář a na konci pálil nechytatelně Sýkora – 1:0. Hosté ovšem dlouho truchlit nemuseli. Neuvěřitelnou ležérnost s pukem na holi před vlastní brankou předvedl Václav Kočí, jenž si nechal atakujícím Ondřejem plácnout do hokejky a neštěstí bylo na světě – 1:1.

O pořádné chvíle vzruchu před Pincem se následně postarala pardubická formace s mladíky Rákosem a Kousalem, kteří měli každý po jedné možnosti jak dopravit kus černé gumy tam, kde by ji většina diváků v pardubické aréně ráda viděla. Místo kýžené branky mohlo být nakonec zle na druhé straně, unikajícího Nedvěda ale stihl na poslední chvíli zablokovat Píša.

Eaton mohla vrátit do vedení druhá přesilová hra a Pardubice prokázaly, že během pauzy před semifinálovou sérií tuto činnost hojně trénovaly. Kombinace stejné sestavy jako přes kopírák při té úspěšné gólové, tentokrát ovšem na konci se skvělým zákrokem Pince včetně dorážky Somíka. Povzbuzení domácí vrhli síly do útoku a vynutili si další nedovolený zákrok, jemuž předcházela rychlá akce Kousala. V hlavní roli se předvedl opět Petr Sýkora, jenž nejprve předkládal puk Špirkovi před prázdnou branku, aby pak další pumelicí obtiskl kotouč do Pincovy výstroje.

Pardubice si zkomplikovaly závěr, výhru ale nepustily

Eaton osvědčil raketový nástup do třetí třetiny a dokázal bleskově vrátit vedení na svou stranu. Kolář od mantinelu našel přesnou zadovkou Koukala za obranou a na jeho bekhendový blafák byl Pinc krátký – 2:1. Liberec reagoval zvýšenou aktivitou v útočné třetině a otevíral okénka do své obrany. Pinc si v rychlém sledu musel poradit s pokusy Sýkory, Pivka a Rákose, v dobré pozici mířil nad horní tyč Somík.

Hosté kontrovali tvrdou ranou Blatného a zejména přesným švihem Nedvěda, jehož ránu Hašek jen s obtížemi vytěsnil ramenem. V 50. minutě hry si Liberec vynutil velký tlak, jenž vznikl kuriózní srážkou dvou pardubických hráčů ve středním pásmu, po kterém navíc přišel Cetkovský o hůl. Výsledkem byly dvě trestné minuty pro smolaře Kočího. Tygři dokázali zahrozit až v samém závěru přesilovky, kdy se Hašek vytáhnul proti střelám Nedvěda a Klimenty.

Šest minut před vypršením řádné hrací doby oslabil Liberec zbytečným zákrokem Derner a nabídl Eatonu možnost ke vstřelení uklidňující branky. Místo toho se málem dostal k zakončení z předbrankového prostoru hostující Špaček. Jestli se dal faul Dernera nazvat zbytečným, tak seknutí do Pincovy výstroje 3 minuty před koncem v podání Zohorny bylo doslova hloupé. Liberec na nic nečekal a místo Pince poslal do pole šestého bruslaře. Posledních 150 vteřin se tak odehrálo v naprosto elektrizující atmosféře bez jediného přerušení! Definitivně mohl rozhodnout Starý nebo Špirko, ale žádný z nich nedokázal trefit prázdnou branku. První semifinálový duel tak skončil tím nejtěsnějším výsledkem 2:1.

Ohlasy po utkání

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Bylo to vyrovnané utkání, i když v úvodních střídáních to tak nevypadalo. Soupeř nastoupil hodně aktivně. Přestože jsme to čekali, tak jsme to neustáli. Tlak Liberce byl obrovský a trvalo několik střídání než jsme se z něho vymanili. Bylo důležité, že soupeř neskóroval. Do vedení jsme se dostali v přesilovce, ale celkem rychle Liberec vyrovnal z akce, která nezaváněla gólem. Na určitou dobu nás to dostalo dolů. Ve třetí třetině jsme měli štěstí, že jsme dosáhli vedoucího gólu. Pak to byl z obou stran boj.“

Jiří Kalous (Bílí Tygři Liberec): „Viděli jsme vyrovnané utkání, hodně bruslilo a hrálo nahoru dolů. Oby týmy si vytvářely dost brankových příležitostí. Víc jsme jich měli v první třetině. Mrzelo nás, že jsme v ní nevstřelili jednu nebo dvě branky. Tím pádem to bylo neustále srovnané. Ve třetí třetině to bylo padesát na padesát. Bylo jasné, že kdo vstřelí gól, tak zápas vyhraje. To se i potvrdilo. Myslím, že jsme odvedli dobrý výkon a doufám, že v něm zítra budeme pokračovat.“

Fotogalerie

Zápasy v sezóně

4. kolo, 15. 9. 2009
LIB - PCE
4:3
17. kolo, 18. 10. 2009
PCE - LIB
5:4
30. kolo, 3. 12. 2009
LIB - PCE
2:1
43. kolo, 22. 1. 2010
PCE - LIB
5:1
SF1, 3. 4. 2010
PCE - LIB
2:1
SF2, 4. 4. 2010
PCE - LIB
4:0
SF3, 7. 4. 2010
LIB - PCE
3:4p
SF4, 8. 4. 2010
LIB - PCE
1:4

Statistiky zápasu

Brankáři Min Stř Zás Ink
Dominik Hašek 60 0 32 1
Obránci G A +/- TM
David Havíř 0 1 1 0
Jeff Jillson 0 0 0 0
Jan Kolář 0 0 0 0
Aaron MacKenzie 0 0 0 0
Jakub Nakládal 0 0 0 0
Aleš Píša 0 0 0 0
Václav Kočí 0 0 -1 2
Útočníci G A +/- TM
Petr Koukal 1 1 0 0
Petr Sýkora 1 0 0 0
Jan Kolář 0 2 0 0
Jan Starý 0 0 0 2
Tomáš Zohorna 0 0 0 2
Jiří Cetkovský 0 0 0 0
Robert Kousal 0 0 0 0
Adam Pineault 0 0 0 0
Libor Pivko 0 0 0 0
Daniel Rákos 0 0 0 0
Radovan Somík 0 0 0 0
Rastislav Špirko 0 0 0 0
HC Dynamo YouTube