Český Telecom extraliga ledního hokeje, 23. kolo, úterý 19.11.2002, Zimní stadion Třinec

5:4
1:2, 1:2, 3:0
Branky a nahrávky: 5:03 R. Král (Zadina, Pletka), 38:06 Ivan (Martynek), 44:07 Janků (Pletka, R. Král), 47:02 Marek (Pavelek, Pletka), 50:43 Pavelek (Janků, Marek) – 7:25 T. Blažek (A. Novotný), 14:06 P. Sýkora, 25:48 P. Sýkora z trestného střílení, 33:28 Mikeska. Rozhodčí: Havlík – Machálek, Čech. Vyloučení: 6:7, navíc Lubina 5 minut a osobní trest do konce utkání, Pištek, M. Sýkora (všichni Pardubice) oba 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4495. Střely na branku: 32:37. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 5:4.
Oceláři Třinec: Horčička – Houdek, Malinský, D. Nosek (21. Cartelli), Jančařík, P. Svoboda, Žabka – Zadina, R. Král, Pletka – Janků, Marek, Pavelek – Martynek, Ivan, Polončič.
Dynamo Pardubice: A. Svoboda – Čáslava, Pácal, M. Sýkora, Mudroch, A. Novotný, Duben – P. Sýkora, Janecký, D. Pospíšil – Rolinek, T. Blažek, Lubina – J. Kudrna, Mikeska, Pištek – Kolář, Koukal, Průcha.

Hokejisté Třince v zápase 23. kola extraligy proti lídru tabulky Pardubicím prokázali obrovskou morální sílu. V úvodu druhé části sice promarnili hned dvě bezmála dvouminutové přesilovky pěti proti třem a v 34. minutě dokonce prohrávali už 1:4, ale Ivanova branka před druhou pauzou je nastartovala k obrovskému náporu. V třetí části Východočeši třikrát inkasovali a to je připravilo ve špičkovém utkání o naději bodovat.

Po opatrném úvodu udeřili po šťastné akci domácí, když Král před Svobodou dokázal zkrotit poskakující puk a bekhendem otevřel skóre. Pardubicím však netrvala odpověď ani tři minuty: po Novotného nastřelení prokázal důraz před brankou Blažek a hosté získali převahu. V úvodní části vypálili na Horčičku třináct ran proti pouhým sedmi pokusům Ocelářů a díky lepšímu bruslení častěji pobývali v útočném pásmu.

K vedení jim však pomohl Třinec oslabený o Libora Procházku, Meluzína a Hornu sám, respektive domácí útočník Zadina. První jeho minelu ještě Petr Sýkora nepotrestal, ale když mu křídelník elitního útoku Ocelářů naservíroval puk na hůl i podruhé v krátké chvíli, pardubický kanonýr už se nemýlil. Hostům začalo být horko až v úvodu druhého dějství.

V rozmezí pěti minut byl dvakrát vyloučen Michal Sýkora, jednou Pospíšil, Pištek vedle menšího trestu vyfasoval ještě deset minut navrch a vše završil Lubina faulem na Žabku, za který jej sudí Havlík vyloučil na pět minut a do konce utkání. Třinec sice hrál dvě skoro dvouminutové přesilovky pěti proti třem, ale s výjimkou Královy dělovky, s níž si Adam Svoboda poradil, a Pletkovy střely do horní tyčky neměl vyloženou šanci.

Naopak po návratu z trestné lavice ujel při oslabení o jednoho muže Kolář, zezadu jej zahákoval Jančařík a nařízené trestné střílení proměnil ranou mezi Horčičkovy betony Petr Sýkora. Oceláři byli v krizi, obtížně kombinovali a další chybu Petra Svobody potrestal Mikeska.

Pardubice se snadno dostávaly do šancí, v nich se ocitli Kudrna, Pospíšil i Michal Sýkora, ale Východočechy za laxní koncovku těsně před koncem druhé části potrestal Ivan, který krátce předtím po velmi nenápadné akci orazítkoval tyčku. A tento gól vrátil Třineckým sebevědomí.

V úvodu třetí části Janků využil chyby gólmana Svobody, akcie domácích rázem rapidně stouply a z tempa je nevyvedla ani výměna plexiskla, které roztříštila dělovka Petra Sýkory. Vyrovnání zařídil při velkém tlaku Ocelářů Markův průnik, šanci vedle svých tří asistencí dát i první gól v utkání propásl Pletka, jenže pohotová Pavelkova dorážka dostala šokované hosty do role dotahujícího týmu.

Ve vypjatém a emotivním závěru spálil další ohromnou možnost smolař Pletka, takže hosté v závěrečné minutě mohli odvolat brankáře. Petr Sýkora si dokonce vynutil faul, ovšem Pardubičtí, notně rozladěni průběhem zápasu, Horčičku ani neohrozili.

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec): „Za stavu 1:4 to vypadalo, že je zápas ztracený, ale nabádali jsme hráče k trpělivosti. Potřebovali jsme dát kontaktní gól, což se povedlo, a to zahájilo náš nápor. Jsem rád, že mužstvo opakovaně prokázalo bojovné srdce. Některé těžké zápasy v poslední době se pro nás nevyvíjely dobře, ale dokázali jsme je zvládnout.“

Jiří Seidl (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Měli jsme parádní utkání výborně rozehrané, zápas jsme v průběhu druhé třetiny bezpečně kontrolovali, i když jsme měli spoustu vyloučených. Bohužel někteří hráči si už asi mysleli, že Třinec je v koncích, proto přistoupili ke třetí části hodně lehkovážně. Domácí nás za to krutě potrestali.“