Tipsport extraliga ledního hokeje, 40. kolo, pátek 16.1.2004, Duhová aréna

2:1
2:0, 0:0, 0:1
Branky a nahrávky: 6:54 Lubina (Dopita, Čáslava), 13:44 Průcha (Kolář, Koukal) – 57:10 Matějovský (M. Straka, Špaňhel). Rozhodčí: Bolina – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:8. Bez využití. Diváci: 8730. Střely na branku: 41:35. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
Dynamo Pardubice: Svoboda – M. Sýkora, Pácal, Čáslava, Zábranský, Podhradský, Duben – Lubina, Dopita, Blažek – P. Sýkora, Divíšek, Janecký – Jaroslav Kudrna, Mikeska, Pištek – Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Miloš Říha a Jiří Seidl.
Plzeň: Málek – Cartelli, M. Výborný, Dobroň, Jindřich, Nedoma, Krajíček – Špaňhel, M. Straka, Matějovský – Paroulek, J. Straka, Andrašovský – M. Dvořák, Hurtaj, Šaffer – Vostřák, Švík, Důras. Trenéři: Miroslav Přerost a Jiří Kučera.

Do závěrečné čtvrtiny základní části letošního ročníku extraligy vstoupili domácí úspěšně a zaslouženě si připsali tři body. V utkání velmi dobré úrovně byli Pardubičtí aktivnější, těžili z dobré hry obrany a výborného výkonu brankáře Adama Svobody. Trenér Říha tak mohl být spokojen, protože právě na obrannou činnost se domácí v přestávce před závěrečnou čtvrtinou soutěže zaměřovali.

Západočeši vedeni snahou odčinit úterní domácí propadák s Libercem začali velmi odvážně, ale domácí jim opláceli stejnou mincí. V 7. minutě dal hrubou chybou Málek připomenout svůj neslavný výkon v dresu Slavie při posledním utkání Pražanů v Duhové aréně a opět pomohl domácím k lacinému vedení, když pustil nepříliš prudkou střelu Lubiny.

Pardubičtí převzali taktovku hry a celou první třetinu byli aktivnější a důraznější. Vyplatilo se jim to ve 14. minutě, kdy se jim podařilo skórovat podruhé. Akci mladíků Koláře a Koukala dokončil Průcha. Hosté měli jedinou gólovou šanci v 17. minutě, ale vyloženou šanci Michala Straky zlikvidoval Svoboda.

V prostředním dějství se diváci gólů nedočkali, ale na obou stranách bylo rozhodně na co se dívat. Ve 24. minutě převzal přesnou přihrávku od Janeckého Petr Sýkora, ale po sólovém nájezdu přestřelil. O chvíli později se vyznamenal Málek, který vychytal Průchu. Dobrý dojem ze hry si domácí celek pokazil špatnou hrou v přesilovce pěti proti třem, kdy mu ke vstřelení gólu nestačilo ani 71 sekund této výhody.

Plzeň spoléhala na rychlé brejky, které však pozorně hrající obrana domácích a výborný Svoboda zlikvidovali. Ale i Málek stále zlepšoval svůj výkon. Nejprve kryl dělovku Petra Sýkory a pak chytil i bekhend Koláře.

Také v úvodu třetí třetiny se domácím nedařilo v přesilovce, když příliš kombinovali i v situacích, které se nabízely ke střele na Málka. Hosté bojovali ze všech sil o naději na příznivý výsledek, a tak to domácí hráči neměli vůbec snadné.

V 58. minutě Čáslava zachyboval ve vlastním obraném pásmu a Pardubice pykali. Důrazný Matějovský se prosadil ve skrumáži před domácí brankou a dostal Plzeň znovu do hry. V téže minutě ale fauloval plzeňský Jindřich a vzal svému týmu naději na závěrečný nápor. Přesto ještě sedm sekund před třetí sirénou musel Svoboda bravurním zákrokem chytit Dobroňovu dělovku od modré a zachránit lídrovi tabulky tříbodové vítězství.

Miloš Říha (HC Moeller Pardubice): „Věděli jsme, že nás čeká náročné utkání. Zápas měl vynikající úroveň, pokud jde o nasazení, hosté napadali hluboko v našem obranném pásmu. Polovinu utkání jsme hráli to, co jsme si řekli, potom jsme ale začali propadat a dovolili Plzni, aby si vytvořila šance, při kterých nás podržel Adam Svoboda. V závěru jsme opět začali hrát svoji hru, ale bohužel nám dnes nevycházely přesilovky, které jsme hráli příliš komplikovaně.“

Miroslav Přerost (HC Lasselsberger Plzeň): „Domácí měli sice v první třetině převahu, ale dostali jsme nešťastné góly. Pak jsme měli ve druhé části i my šance, které jsme však neproměnili. V závěru jsme utkání zdramatizovali, ale chyběl nám kousek štěstí, abychom vyrovnali.“