Tipsport extraliga ledního hokeje, 33. kolo, sobota 13.12.2003, Zimní stadion Třinec

3:2
0:1, 3:1, 0:0
Branky a nahrávky: 33:00 Ivan (Martynek, Žabka), 36:03 Janků (Pletka, Král), 37:07 Ivan (Vítek) – 13:31 Divíšek (P. Sýkora), 36:44 Mikeska (F. Mrázek, Pištek). Rozhodčí: Minář – Bláha, Pouzar. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 3681. Střely na branku: 37:19. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 2:3.
Oceláři Třinec: Lakosil – Žabka, Jančařík, Jan Kudrna, Malinský, Houdek, F. Štefanka – Melenovský, Skořepa, Pavelek – Janků, Král, Pletka – Bordowski, Polanský, Zbořil – Martynek, Ivan, Vítek. Trenéři: Pavel Marek a Aleš Mach.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Zábranský, Mudroch, Čáslava, Pácal, Podhradský, Duben – Jar. Kudrna, Dopita, Blažek – P. Sýkora, Divíšek, Janecký – F. Mrázek, Mikeska, Pištek – Kolár, Koukal, Průcha. Trenéři: Miloš Říha a Zbyněk Kusý.

Lídr hokejové extraligy z Pardubic prohrál poprvé v sezoně druhý zápas za sebou, ale ani porážka 2:3 v Třinci nijak neohrozila jeho suverénní postavení před vánoční přestávkou. Oceláři jsou naopak čtyři kola neporaženi, jejich dnešní triumf zařídil dvěma góly útočník čtvrté řady Marek Ivan. Třinečtí získali první pardubický skalp v sezoně.

Drzá a hlavně přesná zadovka pardubického útočníka Divíška ozdobila první třetinu. Třinecký kapitán Král převzal ještě před zápasem ocenění za 300. gól v extralize, ale svůj tým nepřivedl v první části k vyložené šanci.

Ve svižném souboji se činili spíše hosté – výpad Petra Sýkory však Lakosil nadvakrát ustál. Rychlonohý útočník se ještě před odchodem na střídačku rehabilitoval pasem na Divíška, který zády ke gólmanovi všechny šokoval vtipným bekhendovým úderem.

Při spolupráci těchto hráčů zatrnulo Ocelářům i v polovině zápasu, jenže Sýkora zblízka rozezněl pouze boční tyčku a odmítl svůj stý extraligový gól. Slezané přestáli krizový moment a vzepjali se k velkému protiúderu.

Svoboda svou branku uchránil od pohromy při Bordowského ataku, ale kombinaci Martynka s Ivanem už neodolal. Domácím pak narostla křídla. Jejich převahu umocnilo Mikeskovo vyloučení, při němž ještě Svoboda vystihl Králův pokus o blafák. Další ránu Pletky však vyrazil jen před Janků, který puk pohodlně umístil pod horní tyčku.

Divokou pasáž přiživily i Pardubice. Mikeska odčinil svůj prohřešek už 41 sekund po předčasném návratu z trestné lavice střelou mezi Lakosilovy betony. Jeho gól měl hodnotu jen 23 vteřin, než po nedorozumění v pardubické obraně zavěsil nad Svobodovo rameno Ivan.

Třinec v závěru zesílil ostrahu vlastního obraného pásma a navzdory tomu, že často úpěl pod tlakem soupeře, nevystavil Lakosila vážnější střelecké hrozbě. Vítězství domácích mohl naopak pojistit Pletka, ale tři minuty před koncem v sólovém nájezdu ztroskotal na Svobodově lapačce. Do ztracena vyzněla i závěrečná power play Východočechů, kteří tak museli překousnout druhou prohru v řadě.

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec): „Z první letošní výhry nad Pardubicemi mám pochopitelně velkou radost. Rozhodující krok k ní jsme udělali ve druhé třetině, kdy se nám povedlo vstřelit tři góly v rychlém sledu. Na ten třetí už Pardubice nedokázaly odpovědět. I proto, že jsme v poslední třetině vsadili hlavně na defenzivu a to, že vedení prostě ubráníme.“

Miloš Říha (HC Moeller Pardubice): „Navzdory porážce jsme odehráli dobrý zápas. Zklamán můžu být tím, že jsme nedokázali proměnit příležitosti, zatímco Třinec ano, a proto získal tři body. Pro výsledek byla klíčová druhá třetina, v níž byl soupeř rychlejší i důraznější. Na rozdíl od nás se prosadil i střelecky a to rozhodlo.“