Dynamu se utkání s Vítkovicemi nepovedlo, prohrálo 1:6

02.10.2015 | David Záruba

PARDUBICE — Třetí domácí duel v řadě Pardubicím vůbec nevyšel. Vítkovice dokázaly v Tipsport areně vyhrát o pět branek, jediný gól Východočechů vstřelil Tomáš Rolinek.

7. kolo, pátek 2.10.2015 od 18:00 hodin, Tipsport arena

Vítkovice

Branky a nahrávky: 11:03 Rolinek (Sýkora; 5/5) – 10:53 Vandas (Húževka; 5/5), 14:17 Pastor (Kovář, Olesz; 5/5), 32:24 Kucsera (Kolouch; 5/5), 51:58 Zdráhal (Čerešňák, Sloboda; 4/5), 56:34 Hlinka (Čerešňák; 5/5), 58:03 Balán (Kovář, Burger; 5/5). Rozhodčí: Hribik, Úlehla – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:8 (2:3, 3:3, 2:2), navíc Vandas (Vítkovice) 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. Diváci: 6874. Střely na branku: 20:35 (11:11, 6:11, 3:13). Srážky: 13:16. Vhazování: 46:42. Blokované střely: 20:16. Průběh utkání: 0:1, 1:1. 1:6. Nejlepší hráči: Tomáš Rolinek – Daniel Dolejš.
Dynamo Pardubice: Kristan – Čáslava, Gregorc, L. Havlík, Štajnoch, Šeda, Ščotka, Roupec, Bokroš – Rolinek, Nahodil, Sýkora – Starý, Divíšek, Svoboda – Tybor, Marcinko, A. Havlík – Poulíček, Tomášek, Moučka. Trenéři: Miloš Říha a Václav Baďouček.
Vítkovice: Dolejš – Kudělka, Čerešňák, Klok, Sloboda, Pastor, Kovář – Szturc, Strapáč, Olesz – Kucsera, Kolouch, Němec – Burger, Balán, Zdráhal – Húževka, Hlinka, Vandas. Trenéři: Ladislav Svozil a Jakub Petr.

Pardubice v minulém extraligovém kole kvůli závadě na zlínském ledě odpočívaly, zápas proti Vítkovicím tak byl pro ně třetí domácí v řadě. Oba předchozí duely, proti Třinci a Karlovým Varům, Dynamo vyhrálo.

Dynamo vyrovnalo bleskově, ale jen na chvíli

Dynamo hned v úvodu první třetiny dostalo k dispozici dvě přesilové hře, ale ani při jedné brankáře Dolejše zvlášť neohrozilo, hostující gólman musel tlumit jen dělovku Sýkory. Naopak když hrály svou výhodu Vítkovice, za Kristanem po ráně Zdráhala zazvonilo břevno.

V 11. minutě se poprvé prosadili hosté, když Michael Vandas namířil svou střelu skrz obránce přesně nad Kristanovu lapačku – 0:1. Radost ostravského družstva trvala pouze 10 vteřin. Pak totiž Tomáš Rolinek při snaze přihrát zpoza branky opuštěnému Sýkorovi trefil Dolejšův beton tak šťastně, že se kotouč odrazil přímo za čáru – 1:1.

Podobně smolnou chvilku si vybral i na druhé straně Kristan. Tomáš Pastor v tísni spíše odhodil kotouč směr branka a ten překvapivě propadl až do sítě – 1:2. Od další inkasované branky pak Dynamo zachránil obětavý Rolinek, který zastoupil Kristana v brankovišti a schytal pořádně štiplavou ránu.

Oba soupeři promarnili přesilovku pět na tři, Vítkovice odskočily

Začátek druhé části byl pro domácí hodně krušný, když se museli 84 vteřin bránit ve třech proti pěti. Vítkovice si vytvořily jednu tutovou možnost, kterou Zdráhalovi nadvakrát zneškodnil Kristanův beton. Stejný chránič pak už při rovnovážném stavu hráčů připravil o radost i osamoceného Němce.

Dynamo se z oslabení oklepávalo dlouho, a tak Dolejše na delší dobu vystrašil jen Tybor, který v jasné šanci mířil přímo do maskovaného soka. Jinak se oháněl hlavně Kristan, když musel kontrolovat nebezpečný pokus Burgra a poté zastavil i několik střel při dlouhém tlaku Vítkovic.

Ve 32. minutě zničehonic vyrazil do brejku Svoboda a po jeho ráně, která cinkla o tyč, dokonce rozhodčí nechali přezkoumat videozáznam. Puk však čáru nepřešel. A tak potřetí udeřili hosté. Lukáš Kucsera si najel s pukem až před Kristana a ranou mezi betony zvýšil – 1:3.

Velkou příležitost na snížení mělo Dynamo díky téměř dvouminutové přesilovce pět na tři. Sýkorova baterie střel ale ke gólu nevedla. V pokračujícím náporu už po přesile neuspěl ani důrazný Starý.

Pardubice se udržely v útočném pásmu, navíc dostaly k dobru další výhodu. V ní byl blizoučko ke gólu Čáslava, od něhož se kotouč odrazil směrem na branku, kde jej v poslední chvíli sebral Dolejš z čáry.

Hosté si výhru pohlídali

Vítkovice na startu třetí části dohrávaly přesilovou hru a Burger skrytou střelou málem překvapil Kristana. To málem za pár okamžiků provedl Olesz, který jel sám na branku, ale situaci trochu podcenil, a tak ho zezadu stihl odzbrojit klouzající Štajnoch. Hosté pak nevyužili ani přesilovou hru.

Dynamo se muselo cpát dopředu. Solidní šanci na snížení měl Svoboda, proti jehož ráně však padl obětavý obránce. Při nabídnuté přesilovce vyslal slušnou ránu od modré čáry Gregorc, ovšem Dolejš dobře viděl a zakročil.

Definitivní rozhodnutí si hosté schovali na 52. minutu, kdy po křídle pláchl Patrik Zdráhal a přesnou střelou mezi betony propálil Kristana – 1:4. Prakticky totožnou příležitost využil i Michal Hlinka a další ranou mezi chrániče zvýšil vedení Vítkovic – 1:5. Tečku za zápasem dal v závěru důrazný Stanislav Balán – 1:6.

Miloš Říha (HC Dynamo Pardubice):

„Utkání se hodnotí velmi těžce, podali jsme katastrofální výkon. Většina hráčů dnes nedosahovala úrovně extraligy. Vítkovice byly v tabulce za námi, navíc se trápily, přesto jsme předvedli tristní výkon. Nedokážu si vysvětlit, čím to bylo. Těžko se pak dostává do zápasu, abychom ho mohli překlonit na svou stranu. Nedokázali jsme se chytit ani v přesilovkách, které mohly výsledek změnit. Čeká nás schůzka vedení, kde budeme řešit kroky, které budou následovat.“

Jakub Petr (HC Vítkovice Stell): „Bylo nám trochu vnucováno, že na nás po čtyřech prohrách leží deka, takže jsme pracovali hlavně s psychikou hráčů. Šli jsme do zápasu s čistými hlavami. Rapidní rozdíl mezi oběma týmy byl v pohybu, dokázali jsme být aktivní po celých šedesát minut utkání. Viděli jsme velký posun ve hře v oslabení, kde jsme změnili pár věcí, a myslím, že to bylo rozhodující. Naopak nás stále trápí přesilovky, ve kterých se snažíme příliš kombinovat.“

Vzájemné zápasy 2015/2016
2.10.15 Dynamo Pardubice – Vítkovice 1:6