19.4.2012

Vítězí ten, kdo věří!

BRNO — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice dokázali vyhrát v šestém finálovém utkání na ledě Komety Brno 5:1 a slaví svůj historický šestý mistrovský titul! Východočeši odehráli v Kajot areně taktické a disciplinované utkání, vítěznou branku vsítil Václav Benák, jenž se gólově prosadil poprvé v sezoně!

Tipsport extraliga, F6, čtvrtek 19.4.2012, Kajot arena

Kometa Brno

1:5
1:1, 0:3, 0:1
Branky a nahrávky: 19:14 Vašíček – 6:07 Starý (Kolář I, Píša), 22:54 Benák (Buchtele), 29:32 Koukal (Kolář I, Sičák), 34:27 Zohorna (Bartek, Somík), 48:48 Kolář I (Zohorna). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:2. Diváci: 7200 (vyprodáno). Střely na branku: 40:25. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:5. Nejlepší hráči: Jiří Vašíček – Martin Růžička. Konečný stav série: 2:4.
Kometa Brno: Trvaj – Kováčik, Žižka, Bičánek, Vašíček, Hruška, Malec – Jaroslav Svoboda, Čermák, Dlouhý – Erat, Divíšek, Jakub Svoboda – Balej, Koreis, H. Zohorna. Trenéři: Zdeněk Venera a Lubomír Oslizlo.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Kolář II, Klobouček – Kolář I, Koukal, Starý – Semorád, Cetkovský, Rákos – Bartek, T. Zohorna, Somík – Šagát, Kousal, Buchtele – od 55. navíc Nahodil. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Poprvé se v letošním finále v pardubickém dresu objevil z Ústí nad Labem zapůjčený Martin Šagát. V brněnské brance dostal přednost Jiří Trvaj, přestože poslední utkání v Pardubicích nedochytal.

Jan Starý proměnil přesilovku, Kometa vyrovnala v závěru první třetiny

Zápas v narvané Kajot areně hned od začátku nabídl svižnou podívanou. Pardubický nástup přiživilo sekání Jaroslava Svobody, které potrestal Jan Starý. Pardubický útočník si najel do pásma, nabito dostal od forvarda Koláře a zacílil přesně – 0:1.

Brňany inkasovaný gól nabudil, v 8. minutě byl blízko vyrovnání Leoš Čermák. Z dobré pozice z kruhu pálil k bližší tyči, ale trefil pouze Růžičkovu tyčku. Chvíli na to se Východočeši úspěšně bránili po Rákosově nedovoleném bránění.

Chvíli poté hrála Kometa v další početní převaze, ale opět se neprosadila, Východočeši se i díky štěstí ubránili, po jednom z nahození opět cinkla branková kostrukce!

V poslední minutě Kometa zatlačila hosty do jejich obrany a po obléhání Růžičkovy pozice se prosadil Jiří Vašíček. Ten se trefil přes houšť těl přesně k pravé tyči – 1:1.

Pardubice odskočily, atmosféra vlhla a houstla

Kometa sice na začátku prostřední zasypala Pardubice šesti střelami, ale Východočeši v této chvíli udrželi vyrovnaný stav hlavně díky Martinu Růžičkovi, aby udeřili. Doslova blizard spustil na rozžhavenou Kometu obránce Václav Benák, jenž se prosadil ostrou ranou z kruhů po Buchtelově pasu. První gól hráče s číslem 19 v sezoně (!) poslal Východočechy do vedení – 1:2.

Tenhle moment Kometu odrovnal, hned v dalším střídání mohl pardubické vedení navýšit Jan Starý, ten ale svůj samostatný únik zakončil sice k tyči, ale gólman Trvaj ji u tyčky vytěsnil betonem.

Brňané doplatili na disciplínu ve druhé třetině, ve 28. minutě byl za držení vyloučen Leoš Čermák, na konci této početní výhody pro Pardubice držel protivníka Jozef Kováčik. Krátkou přesilovku pět na tři Pardubice využily, u tyče číhající útočník Kolář našel kapitána Koukala a ten zvýšil na 1:3. Východočeši se radovali jen chvíli, neboť brněnští fanoušci je polili pivem.

Papinův hrnec jménem Kajot arena praskal v další fázi, fanoušci Komety celkem třikrát zasáhli rozhodčího Šindlera takřka plným kelímkem zlatavého moku, arbitr z Plzně vše řešil s trestoměřiči. Ve 32. minutě byla vyloučena čtveřice hráčů, po dvou na každé straně, agresora Bičánka původně chtěl sudí Jeřábek poslat na dvě plus dvě minuty, jeho kolega mu tento verdikt rozmluvil.

Ve 35. minutě se Pardubice opět gólově prosadily, Tomáš Zohorna ujel brněnskému bekovi, vymíchal brankáře Trvaje a pověsil puk pod víko brněnské klece – 1:4.

Vše dokončil nejlepší střelec sezony

Pardubičtí hokejisté v předchozím utkání málem ztratili čtyřbrankový náskok, do třetí třetiny vstoupili s jasnými pokyny: zachytávat brněnskou rozehrávku a pokud možno ihned odpovídat rychlými přečísleními.

Dočasnou komplikací pro Východočechy bylo Rákosovo vyloučení ve 44. minutě, Martin Růžička ale hosty podržel. Když domácí mačkali Pardubice v jejich pásmu, tak v pravý moment přikryl kotouč a otupil jejich tlak.

V čase 48:48 se trefil pardubický útočník s číslem 48. Svůj stý gól v naší nejvyšší soutěži vsítil útočník Kolář. Obranou Komety projel Tomáš Zohorna, o brusli soupeře přihrál nejlepšímu střelci Pardubic v této sezoně a ten se nemýlil – 1:5. Třicátý gól v sezoně!

V 51. minutě sice obránce Vašíček krvavě napadl Daniela Rákose, ale to už pomalu začaly propukat mistrovské oslavy v kotli pardubických fanoušků a na Pernštýnském náměstí. Pardubice dovedly zápas do vítězného konce bez zbytečných emocí a vystoupaly po roční odmlce na zlatý stupínek.

Zdeněk Venera (HC Kometa Brno): „Zápas jsem viděl jako vyrovnaný až do druhého gólu Pardubic. Měli jsme v úvodu druhé třetiny velký tlak i hodně šancí. Erat trefil tyčku, bohužel jsme gól nedali. Soupeř naopak z protiútoku vstřelil branku. Věděli jsme, že budeme zápas těžko otáčet. Ten hřebík přišel, když hrály Pardubice přesilovku pět na tři a vstřelily třetí branku. Hráli jsme celý zápas na tři útoky a síly nám postupně docházely. Šance jsme si vytvořili, ale nemohli jsme dát gól, který by tým povzbudil. Dnes jsme se nemohli prosadit. Pardubice si v klidu pohlídaly vítězství.“

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Do utkání jsme šli s tím, abychom disciplinovanou hrou uhráli čtvrtý bod. To se nám podařilo. První třetina byla vyrovnaná. Ve druhé jsme odskočili, potom se zápas rozkouskoval do šarvátek a faulů. Ve třetí už jsme zápas kontrolovali. Jsme nesmírně šťastni, že jsme získali titul v šestém zápase. Protože v sedmém utkání, ať jsou mužstva v jakémkoliv stavu, se může stát cokoliv.“