20.3.2012

Daniel Rákos trefil semifinále!

PARDUBICE — Je to tam! Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice udolali v sedmém čtvrtfinálovém utkání celek HC Vítkovice Steel 5:4 v prodloužení. Východočeši dokázali čtyřikrát vyrovnat jednobrankový náskok soupeře, v čase 60:55 rozhodl dramatickou podívanou Daniel Rákos. Pardubice jsou potřetí v řadě v semifinále!

Tipsport extraliga, ČF7, úterý 20.3.2012, ČEZ Arena Pardubice

5:4p
1:2, 1:1, 2:1 – 1:0
Branky a nahrávky: 6:19 Bartek (Starý, Kolář I), 23:55 Elkins (Sičák, Bartek), 51:30 Somík (Borer, Sičák), 59:29 Bartek (Cetkovský, Somík), 60:55 Rákos – 1:53 Sedlák (Šedivý), 15:09 Burger (Sloboda, Kudělka), 26:56 Szturc, 53:53 Burger (Ondrušek). Rozhodčí: Hradil, Šindler – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:7. Využití: 3:1. Diváci: 9727. Střely na branku: 43:25. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4, 5:4. Nejlepší hráči: Martin Bartek – Jiří Burger. Konečný stav série: 4:3.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Kolář II, Havíř – Kolář I, Kousal, Starý – Cetkovský, Zohorna, Rákos – Bartek, Elkins, Somík – Semorád, Markovič, Buchtele. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Vítkovice: Málek – Sloboda, Sedlák, Voráček, Kudělka, Punčochář, Koma, Ondrušek – Sýkora, Húževka, T. Káňa – Ujčík, Štefanka, Szturc – Pohl, Burger, Klimek – Šedivý, Strapáč, J. Káňa. Trenéři: Mojmír Trličík a Zdeněk Moták.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nastoupili do sedmého čtvrtfinálového utkání bez Petra Koukala, v místě prvního centra jej nahradil Robert Kousal. Do vítkovické kasy se opět postavil Roman Málek. Pardubický kapitán sledoval napínavý zápas s vítězným koncem ze střídačky.

Oba týmy využily přesilovku, Vítkovice si vypracovaly vedení

Pardubičtí nevstoupili do utkání zrovna šťastně, hned první střela mířící na jejich bránu skončila gólem. Adam Sedlák se dostal k pořádné ráně od modré, ta vinou teče změnila směr a zapadla brankáři Růžičkovi přímo do vinglu – 0:1.

Východočechům pomohla ke srovnání stavu proměněná přesilovka. Roman Szturc zinkasoval dvě minuty za vysokou hůl, početní výhodu proměnil Martin Bartek. Slovensku snajpr získal kotouč a ze strany prostřelil vítkovického brankáře na vyrážečku – 1:1.

Ostrý hokej pokračoval i za vyrovnaného stavu. Tribuny sledovaly podívanou hodnou play off. V 10. minutě se málem prosadil útočník Jan Kolář, z otočky ale trefil pouze brankovou konstrukci. Chvíli na to se Pardubice bránily po Píšově nedovoleném bránění. Úspěšně.

V 15. minutě Daniel Rákos fauloval kolenem Viktora Ujčíka, ten se po jeho zásahu těžce zvedal z ledu. Vítkovice přesilovku využily po dvaadvaceti sekundách. Po své typické kombinaci se ke střele z mezikruží dostal Jiří Burger a z voleje prostřelil brankáře Růžičku – 1:2.

Oba týmy přidaly postupně na agresivitě, Robert Kousal ale v 19. minutě to přehnal a za hákování putoval za katr. Přestávkou rozdělenou přesilovku ale Ostravané nezužitkovali.

Pardubice srovnaly jen na chvíli

Na začátku druhé třetiny se Východočeši dočkali srovnání stavu. V čase 23:40 byl za hrubost vyloučen Jan Káňa, domácím hokejistům stačilo pouhých patnáct sekund, aby využili svou druhou početní výhodu. Nahození Vladimíra Sičáka šikovně tečoval Corey Elkins a puk doplachtil přesně k tyči – 2:2.

Domácí celek se radoval z vyrovnaného stavu pouze 181 sekund. Nejprve nevyužil další přesilovku, Daniela Rákose za vítkovickou brankou fauloval Lukáše Klimek a pak Ostravané z nenápadné akce udeřili. Roman Szturc si vybojoval kotouč ve středním pásmu a za modrou švihem vypálil. Trefil se přímo k pravé Růžičkově tyči – 2:3.

V polovině řádné hrací doby měla obrovskou šanci dvojice Viktor Ujčík – Jiří Burger. Vítkovický kapitán ale prováhal správný moment k přihrávce a Pardubice těžký moment přestály. Hráč s číslem 11 pak odpykal vítkovický trest za špatné střídání.

Ve 38. minutě byl blizoučko vyrovnání Tomáš Zohorna. Pardubický šikula si potáhl kotouč a zápěstím trefil ze střední vzdálenosti tyč vítkovické klece! Další možnost měly Pardubice po Šedivého hrubosti, ale početní převahu nevyužily.

Hala málem dvakrát spadla a po Rákosově trefě se hnuly základy

Vítkovice se ve třetí třetině zatáhly, zkoncentrovaly se na bránění těsného náskoku. Východočeši tlačili do plných, svého soka ve třetím dějství přestříleli 19:7. Třeba první lajna ve 45. minutě přidávala pod kotlem u jižní tribuny. Jan Starý clonil před brankářem hostí, ale ten si střelu od modré našel.

Ve 48. minutě měli během chvíle Ostravané trojici šancí, kterými však pohrdli. Do největšího momentu v této části utkání se dostal kapitán Burger, byl na chviličku sám před pardubickým brankářem, ale trefil pouze jeho připravené betony.

Pardubice pokračovaly v náporu a dočkaly se vyrovnání. Petr Pohl byl v čase 50:16 vyloučen za sekání, Východočeši obléhali Romana Málka a dočkali se. Radovan Somík dorazil kotouč po Borerově střele od modré a ČEZ Arena posunula svoje základy – 3:3.

Jenže za dvě a půl minuty Ostrava opět vedla! Ondruškovu střelu od modré tečoval před brankou Jiří Burger – 3:4. A Pardubice opět potřebovaly dohnat jednogólové manko.

V čase 57:58 při buly v útočném pásmu odvolali Pardubičtí gólmana, Peter Húževka při vyhození pak trefil pardubickou brankovou konstrukci! V čase 59:28,7 to přišlo. Pardubice svíraly Vítkovice v jejich pásmu, Cetkovského střelu v obrovském závaru před brankou dorazil do ní Martin Bartek – 4:4! Přes devět tisíc fanoušků prožilo hokejový orgasmus. Fantastický zápas šel do prodloužení.

To trvalo pouhých pětapadesát sekund. K ostré střele od modré se dostal a brankář Málek máchl do prázdna – 5:4! Kdo v hýbající se ČEZ Areně chyběl, litoval. Takové hokejové večery se neprožívají každou sezonu.

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Ocenil bych hru obou mužstev. Není náhoda, že Vítkovice byly dva roky po sobě ve finále. Po loňském roce jim odešli Vrána a Huna, přesto mančaft zůstal výborný. Potýkali se s velkou marodkou, přesto sérii odehráli tak, že před nimi musím smeknout. Stejně tak před našimi hráči. Vybrali jsme si také dobré a špatné momenty. Dneska jsme to tlačili celý zápas do kopce. V závěru jsme dali gól v power play a pak ten zlatý gól. Byli jsme dneska jen šťastnější, nikoliv lepší.“

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel): „Bude to bolet strašně dlouho, ale bereme jako hodně velký úspěch, že jsme dneska tady byli na sedmý zápas. Jsme bojovníci. Je to výsledek vůle, bojovnosti, schopností a dovedností hráčů. Strašně si toho vážíme. Po gólu v power play jsme se snažili hráče v té atmosféře ticha znovu nakopnout, aby převažovala pozitivní atmosféra.“