23. kolo, pátek 14.11.1997 od 17:00 hodin, Zimní stadion Luďka Čajky
Berani Zlín

Branky: 2. Zima – 1. Hejduk, 6. Jantovský, 14. Hejduk, 48. S. Procházka, 54. Hejduk. Rozhodčí: Bolina – Cambal, Halas. Vyloučení: 7:8, navíc Barta (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 0:2. Diváci: 5510. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:5.
Berani Zlín: Sáblík (14. Hamrla) – Kowalczyk, Marušák, Hamrlík, Mojžíš (14. Žižka), Kuchyňa, Krajíček – Janků (21. Kristek), Meluzín, Jánoš – Leška (21. Vorel), Čajánek, Němčický – Špaňhel, Zima, Sedlák.
Dynamo Pardubice: Barta – Pácal, Píša, Malinský, Kříž, Cypljakov, Mudroch – Kudrna, T. Blažek, Hejduk – S. Procházka, Martinec, Jantovský – Koudelka, Plášek, M. Procházka.

Hokejisté Zlína prohráli s Pardubicemi 1:5 a po třech kolech poprvé ztratili dva body. Na vítězství Východočechů se podílel hattrickem reprezentační útočník Hejduk.

Pardubičtí tradičně výborně bruslili, hráli kombinačně a již ve 42. sekundě vedli zásluhou Hejduka 1:0. Forčekovali po celém kluzišti a z míry je nevyvedla ani vyrovnávací branka Zimy v končící druhé minutě. Pokračovali ve své hře, brzy přidal druhý gól Jantovský a ve 14. minutě ještě zvýšil Hejduk. Poté vystřídal domácího brankáře Sáblíka Hamrla, ale moc to nepomohlo.

Zlínští byli pomalejší a individuálně se nemohli prosadit. Ke střelbě se sice dostávali, ale pardubický gólman Barta chytal spolehlivě. Do druhé třetiny udělali domácí trenéři změny v sestavě. Zlín získal převahu, ale dobře bránící celek Východočechů nemohl překonat.

Destruktivní hra hostí pokračovala i v poslední třetině. Ti se už mnoho o útok ani nepokoušeli, čekali spíš na chybu soupeře a dočkali se ještě dvakrát. Ve 48. minutě zvýšil na 4:1 Stanislav Procházka a skóre dovršil opět Hejduk. Zlínští po překvapivém vítězství v minulém kole v Plzni tentokrát své příznivce zcela zklamali.

Zdeněk Čech (AC ZPS Barum Zlín): „Pardubicím vyšly v první třetině tři brejky, z nichž po chybách naší obrany skórovaly. Rozhodla druhá třetina, kdy jsme dostali Pardubice pod tlak, ale gól nedali.“

Miloš Říha (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Splnili jsme to, co jsme si před zápasem řekli. Hráli jsme ze zajištěné obrany a spoléhali na rychlé protiútoky. Pak nás sice domácí dostali pod tlak, ale nám chytal vynikající Bárta. Ve třetí třetině už domácí hráli v křeči a nám stačilo jen kontrolovat hru.“

Vzájemné zápasy 1997/1998
28.9.97 Dynamo Pardubice – Berani Zlín 4:1