5. kolo, neděle 14.9.1997 od 17:00 hodin, Palác kultury a sportu
Vítkovice

Branky: 9. Prokopjev, 12. Moravec, 18. Čerbajev, 36. Zajonc – 16. Jantovský, 22. Kudrna, 49. Kudrna. Rozhodčí: Šteier – Fiala, Kostka. Vyloučení: 3:9, navíc Blažek (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 2:1. Diváci: 7448. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2.
Vítkovice: Prusek – Kumstát, Škuta, Jonák Jerofejev, Jurečka, Ševěček – Kotásek (32. Zajonc), Šimíček, Krayzel – Čerbajev, Prokopjev, Moravec – Matějný, Polášek, Ryšánek.
Dynamo Pardubice: Barta – Augusta, Pacál, Cypljakov, Píša, Malinský, Mudroch – Hejduk Blažek, Jantovský – Procházka, Plášek (41. Rozsíval), Kábrt – Paleček, Kudrna, Koudelka.

Hokejisté Vítkovic porazili v utkání solidní úrovně Pardubice 4:3, když rozhodující náskok získali v úvodní třetině, ve které skórovali třikrát útočníci skvěle hrající druhé řady – Prokopjev, Moravec a Čerbajev. Vítkovické mužstvo tak i ve třetím zápase na svém stadiónu zvítězilo o jediný gól.

Pardubičtí hokejisté od začátku střetnutí atakovali domácí hráče téměř po celém kluzišti a ti se dlouho nemohli s aktivní obranou hostí vyrovnat. Postupně se však začala prosazovat výborně hrající druhá formace Vítkovic kombinační hrou a Prokopjev v 9. minutě po akci celého útoku vstřelil první branku zápasu. O tři minuty později zvýšil Moravec při přesilové hře na 2:0, když Východočeši měli vyloučeného Augustu.

V 16. minutě vyloučil rozhodčí Šteier vítkovického útočníka Šimíčka a hostující tým rovněž využil početní výhodu brankou Jantovského. Druhá řada vítkovického mužstva pokračovala ve výborném výkonu i v závěru třetiny a Čerbajev při vyloučení útočníka Pardubic Procházky upravil skóre v 18. minutě na 3:1.

Úvod druhé části zápasu lépe vyšel pardubicíckému celku a Kudrna již ve 22. minutě snížil na 2:3, když pohotově dorazil puk do vítkovické branky po střele od obránce Mudrocha. V dalším průběhu střetnutí hráči obou týmu zvýšili důraz v osobních soubojích a hra se značně přiostřila.

Herní převahu získali vítkovičtí hokejisté, kteří si vytvořili několik dobrých gólových šancí, ale pardubický gólman Barta chytal výtečně. Překonal ho až ve 36. minutě Zajonc, který vystřídal od 32. minuty v první řadě Vítkovic Kotáska.

Do závěrečné třetiny nastoupily Pardubice se změnami v sestavě, které mužstvu prospěly. Kudrna přešel do druhého útoku místo Pláška a Rozsíval začal hrát v třetím místo Kudrny. Hostující celek se začal v posledním dějství prosazovat důraznou hrou v útočné fázi a Kudrna ve 49. minutě snížil ze skrumáže na 3:4.

V závěru zápasu hrály Pardubice s enormní snahou otočit vývoj střetnutí, ale Vítkovice důsledně bránily a jednogólové vedení udržely.

Vladimír Vůjtek (HC Vítkovice): „Zápas měl solidní úroveň. Byli jsme asi o gól lepší než soupeř a zaslouženě vyhráli. Pozitivní na naší hře bylo, že jsme konečně zlepšili přesilovky. Velmi dobře zahrála druhá pětka, která v úvodu zápasu dvakrát využila výhodu přesilové hry a celkem v první třetině skórovala třikrát, což rozhodlo o našem vítězství.“

Josef Paleček (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Bylo to kvalitní utkání s velkým herním nasazením obou týmů. V zápase jsme si vytvořili hodně gólových šancí a myslím si, že spravedlivějším výsledkem by určitě byla remíza. V úvodu střetnutí jsme hráli špatně v obraně, čehož zkušený soupeř dokonale využil především v přesilových hrách.“

Vzájemné zápasy 1997/1998
14.9.97 Vítkovice – Dynamo Pardubice 4:3