13.10.2009
Jan Hrabal

Zbyněk Kusý: Výsledky mládeže nás mimořádně těší

PARDUBICE — Spousta událostí hýbe v posledních dnech a týdnech pardubickým hokejem. Jedno je ale jasné: hokejisté HC Eaton Pardubice se rozjeli k parádním výkonům, v posledním utkání dokázali doma porazit silný tým pražské Sparty. „Možná výhry v dalších kolech evokovalo vítězství na ledě Slavie,“ myslí si generální manažer klubu Zbyněk Kusý.

Pardubičtí hokejisté z posledních sedmi zápasů šestkrát vyhráli. Byla výhra na ledě Slavie Praha impulzem k posledním velmi dobrým výsledkům?
„Utkání na Slavie se nevyvíjelo ideálně, dostali jsme velmi laciné góly po našem úvodním tlaku. V případě, že by toto utkání mělo být naším odrazovým můstkem, tak mohlo být, ale v oblasti psychiky. Mužstvo dokázalo zápas obrátit. Vyhráli jsme významným rozdílem, toto vítězství určitě poznamenalo naši hru v dalších kolech, především sebevědomí hráčů.“

V hráčském kádru HC Eaton Pardubice došlo k několika změnám. Získali jste dva hráče ze zámoří. Co si od nich slibujete, když je sem přivádíte?
„Situace před příchodem Jeffa Jillsona a Colbyho Genowaye byla komplikovaná. Měli jsme na vybranou, zda budeme implantovat naše nezkušené juniory, nebo přivedeme hokejisty věkově starší a zkušenější. Problém je trochu v tom, že kvalitní čeští hokejisté buď nejsou na trhu, nebo požadavky jejich agentů jsou nad naše síly. Chápu naše fanoušky, že by tu chtěli vidět kvalitní hráče, nové tváře, ale naše uvažování a rozhodnutí musí kopírovat realitu. Je velmi složité splnit podmínky některých českých hokejistů. Rozhodnutí vzít hráče ze zahraničí padlo již v minulé sezoně, jen jsme vždy hledali vhodné typy a hráče ochotné hrát v ČR. Pravidelně se scházíme s trenéry A mužstva, máme letos docela úzký kádr a významně pomáháme prvoligové Chrudimi, juniory jsme chtěli nechat v prvních dvou měsících získat jistotu v jejich soutěži. I proto jsme se rozhodli vzít hráče ze zámoří. U Colbyho to vzniklo velmi rychle, byť má uzavřený kontrakt s Ilves Tampere. Jeho angažování bylo okamžitou reakcí na zranění dvou našich útočníků (Kolář, Divíšek). Naším původním záměrem nebylo totiž získat útočníka, protože tady máme silně složené mužstvo a jsme schopni to zužitkovat v produktivitě. Vzhledem k odchodu Petra Čáslavy, jsme hledali obránce. Byli jsme v kontaktu s několika hráči, ať už přímo ze zámoří nebo i s těmi, kteří působí v Evropě. Po diskusi s našimi trenéry padla volba na Jeffa, a to i proto, že informace získal trenér Sýkora přímo ve Finsku, kde hráč minulý rok působil. Angažování cizinců, a toto nebyla výjimka, je pro klub určitě výhodné, ať už se to týká platové otázky, nebo tzv. try-outu, kdy tady hráč působí na zkoušku a pak se trenér může rozhodnout, zda kontrakt potvrdíme nebo zrušíme. Na to žádný český hráč nepřistoupí. Další výhodou je, že nemusíme platit tabulkové hodnoty. Každopádně je nutné oběma hráčům dát čas na aklimatizaci. Nechci jejich přínos hodnotit po 14 dnech. Škoda určitě je, že nemůžeme Genowaye využít celou sezonu, musíme respektovat jeho kontrakt ve Skandinávii. Rádi bychom po uzdravení našich útočníků získali ještě jednoho obránce. Tady je však jasná rovnice, která má návaznost na rozpočet. Když někdo přijde, někdo bude muset odejít. Ale to je realita, kterou určitě vnímá každý.“

Ze zahraničí se vrátil Michal Mikeska. Jsou i finanční možnosti pardubického klubu jedním z důvodu, proč nakonec zakotvil v Českých Budějovicích?
„Michalovi je třiatřicet let. Měl na výběr mezi námi, Českými Budějovicemi a několika dalšími kluby. Je to určitě kvalitní útočník, který si vyzkoušel druhou nejlepší ligu světa a dosáhl tam významných úspěchů. Náš klub mu nabídl dvouletou smlouvu, která nebyla tak lukrativní jako víceletý kontrakt v HC Mountfield. Je nám líto, že nebude hráč v Pardubicích, ale nemáme problém s tím, že se rozhodl působit jinde. Hráč se může rozhodnout, kde bude působit. Michal se rozhodl pro České Budějovice, rozloučili jsme se přátelsky. On i agent nás o všem korektně informovali, popřáli jsme mu hodně štěstí, aby se mu v Českých Budějovicích dařilo. Samozřejmě ne proti nám.“ (směje se)

Pardubice se v této sezoně mohou spolehnout na podporu diváků, kterých v této době přišlo do ČEZ Areny celkem o čtyři tisíce více oproti stejnému období loňského roku…
„Abych se přiznal, tak zpočátku jsem měl pocit, že naše návštěvnost neodpovídá představám, které jsme měli. Je potřeba si přiznat, že i v našem regionu se podepisuje finanční krize, lidé nemají tolik peněz, aby mohli dojíždět dvakrát týdně na svoji oblíbenou zábavu. Vliv na návštěvnost mohou mít i televizní přenosy, ale na druhou stranu díky nim má konečně lední hokej postavení, které si zaslouží. Hokejový export do domácností je pro nás přínosem v oblasti popularizace našeho sportu. Dalším důvodem menších návštěv zkraje sezony je počasí. Lidé si užili babího léta, vyšší návštěvy budou přicházet s postupem zimy a atraktivitou soupeře. Nicméně jsem velmi mile překvapen výsledným číslem, které je vyšší než v úvodu sezony minulé. Děkujeme našim fanouškům za podporu a doufám, že jim výsledky mužstva dělaly do této doby radost.“

Hodně se daří pardubickým juniorům, ti mají na svém kontě třináct odehraných zápasů, v nichž třináctkrát vyhráli, což je nevídaná série. Je to důležité pro A tým, nebo vám spíše jde o jejich zařazování do mužských soutěží, tudíž tyto výsledky nejsou primární?
„Každé vítězství je důležité a každý výsledek má svoje místo. Problematika mládeže je stěžejním tématem sportovního úseku klubu. Nejde jen o extraligové juniory, ale i dorostenci jsou na prvním místě své skupiny extraligy. To je přece výborná vizitka našich mladých hráčů i jejich trenérů. Nicméně na trenérských postech jsme provedli minimální změny a až na každoroční ročníkové přerozdělení, kdy z výkonnostních důvodů musíme některé hokejisty uvolnit, nedošlo k výrazným odlišnostem. Proto mě neustále mrzeli a mrzí připomínky a kritika některých odborníků nebo některých bývalých hráčů klubu směrem k mládeži. Klub byl několikrát úplně zbytečně terčem neoprávněné kritiky v této oblasti, protože nositelé tohoto názoru prostě neměli informace, a když je měli, odmítali je vzít na vědomí. Připravili jsme i zvláštní materiál, který statisticky hodnotí úspěšnost hráčů, kteří prošli našim mládežnickým systémem a pokračují ve vrcholovém hokeji. V obou nejstarších kategoriích je teď mnoho hráčů – záměrně nechci nikoho jmenovat, byť si to někteří určitě zaslouží, kteří mají před sebou mimořádně slibnou budoucnost. Záleží jen na nich, jak své šance využijí. Pro klub i hráče je určitě příjemné zakončit sezonu výrazným úspěchem nebo medailí. Naše priorita je však příprava hráče na jeho extraligovou kariéru. Proto nás současné výsledky dvou nejdůležitějších kategorií po A mužstvu mimořádně těší. Sportovní úsek našeho klubu potvrzuje, že naše mládež patří k nejlepším v zemi.

Je vůbec ekonomicky výhodné si vychovat vlastního hokejistů, nebo jej koupit z jiného klubu nebo ze zahraničí?
„Matematická kalkulace je jasná, ale bohužel negativní směrem k vlastní výchově. V zahraničí si rodiče platí všechno až do juniorského věku, při odchodech do zahraničí nikoho v klubu netrápí, proč za hráče nic nedostane. Proto jsem nesouhlasil s politikou doktora Fasela, který se podílel a prosazoval deset let nevýhodnou smlouvu pro odchod hráčů do zámoří. Kdybychom se před několika lety byli schopni dohodnout u nás v ČR a byli jednotní, tak jsme mohli donutit NHL platit českým klubům i pětinásobné částky za hráče. Už dlouho dobu slyším naše vlastní nářky nad kvalitou naší hokejové mládeže. Jako srovnání dostáváme výhradně od odborníků počty hráčů v draftu, hráče v sestavách týmů NHL. Jenže stalo se podle mě to, co nikdo nechtěl slyšet. Sama NHL si přidusila tu svou slepici, která jí snášela ta zlatá vejce. Určitě by se nikdo nebránil tomu, kdyby jednou z podmínek NHL při přestupech v minulosti byly masivní investice do mládeže. Ale když vám jednou  za pár let přestupová částka tak akorát uhradila to, co jste do hráče investovali, těžko můžete posílat trenéry na zahraniční stáže, týmy na turnaje atd. Navíc v situaci České republiky po roce 1989. Pokud se týká Pardubic, tak naše roční investice do mládeže se pohybují mezi 25 a 30 miliony korun. To je velmi významná suma a v letošním rozpočtu je jediná, která nebyla krácena. V absolutním čísle je samozřejmě nenávratná. Vzhledem k modelu a systému českého hokeje je však úloha odchovanců klubu nezastupitelná. A nejinak je tomu i u nás. Určitě se však nebudeme bránit zahraničnímu hráči pro doplnění kádru a chybějícího postu.“