10.02.2016
Jan Hrabal

Nad Pardubicemi jsem neváhal, přiznal Dmitrij Monja

PARDUBICE — V závěru přestupního období přišel do Pardubic útočník Dmitrij Monja. Ruský forvard se na východě Čech rychle rozkoukal, do lajny s Lukášem Nahodilem a Jakubem Orsavou rychle zapadl. Ve třech zápasech získal jednu asistenci, v hodnocení účasti na ledě má dva kladné body.

Dmitrij Monja v Kontinentální hokejové lize
Zápasy Góly Asistence Body +/− Tr. minuty
298 49 65 114 +17 80

„Všechno je v pořádku. V klubu mě přijali dobře. Nemluvím moc dobře anglicky, ale se spoluhráči domluvím normálně. V tom není problém,“ spokojeně konstatoval sedmadvacetiletý křídelník.

V letošní sezoně nastoupil Dmitrij Monja k 23 zápasům za Sibir Novosibirsk, v nich se střelecky neprosadil. Minulou sezonu měl ale z hlediska osobních statistik nejpovedenější – může se pochlubit bilancí 13+22 v 56 odehraných zápasech.

„V Rusku jsem moc nehrál, navíc jsem neměl kontrakt pro další sezonu. Agent mi nabídl, že mohu hrát v Evropě, tak jsem neváhal a přijel jsem do Pardubic,“ nechal se slyšet tvořivý útočník.

V Pardubicích je druhý týden, již se stihl zabydlet. „Na každém kroku cítím, že máte hokejové město. Moc se mi tu líbí a jsem rád, že tu mohu hrát lední hokej,“ řekl Dmitrij Monja. Výhodou pro něj je, že není jediným Rusem v týmu: „Andrej Potajčuk mi velmi pomáhá. Jsem tu za něj velmi rád.“

Nejvíce si v kabině popovídá s Petrem Čáslavou, který strávil v Rusku dohromady pět sezonu. „Samozřejmě ho znám – Petr je vynikající obránce, má spoustu zkušeností. Zjistil jsem, že výborně mluví rusky a hodně mi pomáhá,“ usmál se.

Dmitrij Monja přivítal angažmá v Pardubicích i z jednoho praktického důvodu: nemusí létat na zápasy… Navíc Dynamo díky své poloze veprostřed republiky toho v porovnání s jinými týmy nacestuje nejméně. „Pro mě je to fajn, protože se bojím létat. V letadle se necítím dobře, dlouhé lety mi nedělaly dobře,“ poznamenal.

Pardubice se nyní chystají na závěr základní části. Na barážové pozice mají náskok čtyř bodů, na postup do předkola play off ztrátu pěti. „Je mi jasné, že Pardubice se chtějí dostat do play off. Šance pořád máme, ale bude to těžká práce. Musíme sbírat vítězství a třeba se nám to opravdu povede,“ konstatoval Dmitrij Monja.

„Myslím, že už jsme se trochu poznali, na ledě máme s Lukášem Nahodilem a Jakubem Orsavou stejné myšlení a s každým odehraným zápasem to bude lepší a lepší,“ doplnil zkušený forvard.