Milan Kokš se stal Brňanem, Pardubicím však přeje stále 

Milan Kokš se stal Brňanem, Pardubicím však přeje stále

23.12.2012 | Jan Hrabal

PARDUBICE — Bývalý útočník Milan Kokš patřil mezi obávané hráče Pardubic v 60. letech. Formace Stanislav Prýl – Milan Kokš – Zdeněk Špaček vždycky přiváděla diváky do varu. V osmadvaceti letech přestoupil její centr do Brna, za tehdejší ZKL nastoupil v pěti sezonách, získal zde dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.

ONLINE VSTUPENKY

„Stále Pardubicím fandím a řeknu to klidně i klukům v Brně. Třeba finále jsem vzal absolutně sportovně. Kometa měla čtyři zraněné hráče, troufnu si tvrdit, že kdyby k tomu nedošlo, tak by dopadlo jinak,“ usmívá se Milan Kokš.

Ten se v Brně usadil, do Pardubic se však rád vrací. „V Brně byla vynikající parta, to platí dodnes. S legendami se scházíme na hokeji. Když mám možnost přijet do Pardubic, tak se rád podívám i sem,“ říká někdejší šutér, který v sezoně 1965/1966 vstřelil osmadvacet gólů.

Bývalý útočník Milan Kokš patřil mezi obávané hráče Pardubic v 60. letech. Formace Stanislav Prýl – Milan Kokš – Zdeněk Špaček vždycky přiváděla diváky do varu. V osmadvaceti letech přestoupil její centr do Brna, za tehdejší ZKL nastoupil v pěti sezonách, získal zde dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Milan Kokš

Milan Kokš

Bývalý pardubický útočník se narodil 25. května 1940 v Pardubicích. Zde začínal s hokejem na zamrzlém Matičním jezeře, kde ho objevil trenér Bohuslav Rejda. V dresu Dynama a Tesly Pardubice nastupoval v letech 1957 až 1968 ve 343 utkáních. Centr s číslem 10 působil v útočné formaci Stanislav Prýl – Milan Kokš – Zdeněk Špaček, která přiváděla diváky vždy do varu. Oblékl také reprezentační dres ČSSR v 17 utkáních. Potom odešel do Brna, kde se stal později i ligovým rozhodčím a úspěšným trenérem. V sezonách 1999 až 2000 vedl také reprezentační družstvo žen České republiky.

Milan Kokš nastoupil i k sedmnácti zápasům v československé reprezentace, startoval rovněž na mistrovství světa v roce 1966 v Jugoslávii, na kterém vstřelil tři branky. Československo skončilo druhé za Sovětským svazem.

„Má cesta do národního mužstva byla trnitá, byl jsem v B týmu Československa od vojny. Když se přijeli z Prahy podívat, tak se mi nepovedl zápas. Hrál jsem čtyři až pět zápasů dobře, ale tak to nevyšlo,“ vzpomíná.

„V roce 1966 jsem byl náhradníkem na mistrovství světa, v pozici čtvrtého centra jsem odjel na šampionát. Přitom se hrálo jen na tři lajny. Hrál jsem místo zraněného Jaroslava Holíka a když se vrátil do sestavy, tak si Josef Černý zlomil nohu a já hrál dál. Obehrál jsem celé mistrovství světa a myslím si, že bylo úspěšné,“ pokračuje Milan Kokš.

Po skončení aktivní hokejové kariéry se stal rozhodčím. Důvod? U ledního hokeje, pokud možno mezi mantinely, chtěl zůstat. „To byla také trnitá cesta, začínal jsem u žáčků. Za pět let jsem se dostal do ligy a když jsem přijel do Pardubic, tak na mě lidi pískali. Ale já se vždycky šprajcnul, jak se říká,“ usmívá se.

„Pardubice neustále sleduji a fandím jim. Rád se do rodného města vracím, letos jsem viděl druhé utkání. Jezdím sem na kontrolu se srdíčkem a po ní jsem šel na Chomutov. Parduice vyhrály 5:0. Mí bývalí spoluhráči vtipkovali, že budu muset jezdit častěji, že jsem přivezl štěstí,“ dodává Milan Kokš.

Twitter
Facebook

Hlavní partner arény

ČSOB Pojišťovna arena

Partneři

Město Pardubice
Chládek a Tintěra
go4games
Lumius
Westminster Unternehmensgruppe
Autocentrum Barth
Léčebné lázně Bohdaneč
Střída Sport
Reklamní banner
KAS
 
Autocentrum BARTH
Autocentrum BARTH
Fanshop Dynana Pardubice
Autocentrum BARTH
Autocentrum BARTH

Partneři mládežnického hokeje

RENOMIA
Edera

Chcete být vidět?

Banner sponzoři