07.10.2012
Jan Hrabal

Antonín Slavík: Trenér Horymír Sekera z nás vymlátil všechno

PARDUBICE — Když s ním začnete mluvit o roku 1973, usmívá se. „Na ta léta se vzpomíná krásně. Byl to veliký úspěch – první titul v Pardu­bicích. Četl jsem v Puku rozhovor s Jiřím Andrtem v obraně a má pravdu: měli jsme sportovně skvělé mužstvo na úrovni, tam hrálo sedm hráčů za národní tým, další jezdili s B týmem,“ říká nadšeně Antonín Slavík.

Důrazný bek se narodil 15. ledna 1949 v Pardubicích. Nastu­poval v dresu Pardubic s číslem 15 od roku 1970 až 1975 a odehrál v něm 281 utkání. V sezoně 1993/1994 objevil jako asistent trenéra Zdeňka Uhra na střídačce prvního mužstva Pardubic. „Parta byla vy­nikající, trenér Sekera byl schopen z nás vyždímat maximum férovým i méně férovým hecováním. Byl to výborný psycholog, škoda, že odešel do Karviné. Pak přišlo trochu demokracie a to nebylo dobré. Byl to borec,“ pokračuje Antonín Slavík.

„Horymír Sekera byl skvělý psycholog, dokázal pracovat i s reprezentačním gólmanem Jiřím Crhou. Ale on mu třeba řekl, že když tam pověsí pytel, řekněme, trusu, tak to tam alespoň bude smrdět, to ty nedokážeš. On se naštval a chytal tak, že se dostal do národního týmu a NHL,“ říká.

Podle něj dokázal kouč Sekera jednat se všemi tak, aby z nich dostal přes sto procent. „Stanislav Prýl byl obrovskou osobností, pan hokejista! Horymíru Sekerovi se nelíbil jeho výkon s Košicemi v první třetině, a tak ho posadil. Standa byl tak naštvaný poté, že málem rozmačkal hokejku, všechny pomlátil a dal dva góly,“ usmívá se.

„Trenér Sekera nechodil kolem nikoho po špičkách. Dneska by se to řešilo asi snad ve Štrasburku. Když jsme vedli, tak to nebyl takový ďábel, ale když to bylo těsné, tak vyhecoval všechny tak, že se mohli přetrhnout. Díky němu jsme i my průměrní padali po hubě a dřeli pro tým, když si dovolil na reprezentanty. Horymír Sekera měl veliké zásluhy na titulu,“ říká Antonín Slavík. Horymír Sekera byl u juniorského titulu v roce 1967 a znal kluky, které si pak vzal do A týmu a ti mu byli vděčni za to, že mohou hrát.

Antonín Slavík pečlivě sleduje současnou sezonu. „Start je pozvolný, hlavně škoda branek v posledních vteřinách. Někteří hráči deset sekund před koncem přemýšlí o brejku, takhle se to hrát nedá. Kdybychom porazili České Budějovice a Litvínovem, byli bychom v tabulce úplně někde jinde,“ přemýšlí.

„Honza Kolář a Petr Koukal si odvedli svou práci, teď musí jejich úlohu převzít kluci jako Kousal nebo Buchtele, musí být aktivní, jsou odsud a musí náš tým do budoucna táhnout. Odevzdat srdíčko pro oddíl, když jsou místní!“ tvrdí. První domácí výhru v sezoně si Pardubice připsaly v pátečním duelu s Vítkovicemi.

„David Krejčí a Aleš Hemský jsou páni hokejisté, jen by měli více střílet jako Martin Bartek, který pálí snad i z rohu. Třeba to přijde už dneska s Libercem. Jsou to skvělé hokejisté, je potřeba jen hrát účelněji, aby padaly góly,“ dodává bývalý důrazný obránce Antonín Slavík.