ZOH Sapporo 1972

Olympijský turnaj na japonském ostrově Hokkaidó se hrál ve dnech 2. – 13. února 1972. Do Sappora přijelo 11 týmů, protože NDR se účasti na poslední chvíli zřekla. Stejně jako na světových šampionátech absentovala také Kanada. Poprvé v historii se hrálo jen o olympijské medaile, MS a ME se definitivně oddělily.

V kvalifikaci si čs. tým snadno poradil s Japonskem po výsledku 8:2. Do hlavního turnaje čs. tým vstoupil deklasováním Polska 14:1, dvakrát se trefil Vladimír Martinec a jednou Bohuslav Šťastný. Ovšem potom přišla sprcha – porážka s USA 1:5. Naopak Finy naši zdolali 7:1 s přispěním Vladimíra Martince. Porazili i Švédy 2:1 a na závěr prohráli se SSSR 2:5. Mezi pardubickými křídly hrál na centru Ivan Hlinka a Vladimír Martinec přidal další gól. Se čtyřmi zásahy se dělil o čtvrtou pozici mezi kanonýry. Lepší byli jen Valerij Charlamov, Václav Nedomanský a Vladimír Vikulov.

Teslu Pardubice reprezentovali Karel Vohralík, Vladimír Martinec a Bohuslav Šťastný.

Sestava:

Vladimír Dzurilla, Jiří Holeček – Vladimír Bednář, Josef Horešovský, Oldřich Machač, František Pospíšil, Rudolf Tajcnár, Karel Vohralík – Josef Černý, Richard Farda, Ivan Hllinka, Jaroslav Holík, Jiří Holík, Jiří Kochta, Vladimír Martinec, Václav Nedomanský, Eduard Novák, Bohuslav Šťastný, Jan Havel. Trenéři Jaroslav Pitner a Vladimír Kostka.

Konečné pořadí:

1. SSSR
2. USA
3. ČSSR
4. Švédsko
5. Finsko
6. Polsko