ZOH Nagano 1998

Československo a Česká republika získaly na zimních olympijských hrách dohromady deset medailí. Pět bronzových, čtyři stříbrné – a jednu zlatou! Díky tomu se stal triumf v Naganu největším úspěchem v historii našeho ledního hokeje. Odpovídala tomu i úžasná odezva u českých fanoušků, vrcholící fantastickou uvítací akcí na Staroměstském náměstí.

Olympiáda v japonském Naganu se uskutečnila ve dnech 7. až 22. února 1998. Hokejový turnaj byl výjimečný zejména tím, že se ho poprvé v historii zúčastnili i hráči NHL. Nejkvalitnější soutěž světa byla kvůli tomu v době konání ZOH dokonce přerušená. Proto se pro olympijskou bitvu vžil název Turnaj století.

Všeobecně se očekávalo, že se o nejcennější medaili střetnou týmu Kanady a Ruska, doslova nabité největšímu hvězdami. Ze země javorového listu stačí vybrat jména Roy, Pronger, Bourque, Lindros, Nieuwendyk, Fleury, Yzerman, Shanahan a především Gretzky. V ruské sestavě vynikali Gusarov, P. Bure, Kamenskij, Fjodorov, v americké Leetch, Chelios, Modano, Tkachuk či Hull, ve švédské Lindström, Forsberg, Sundin nebo Nylander.

Ivan Hlinka se svými asistenty Slavomírem Lenerem a Vladimírem Martincem nominovali nejlepší hráče, které měli k dispozici. Ale jejich svěřenci rozhodně nepatřili k favoritům. Až do chvíle, než ambice soupeřů přebili nejsilnějším triumfem: brankářem Dominikem Haškem.

Ve skupině naši prohráli s Rusy 1:2, ale porazili Finsko 3:0 a Kazachstán 8:2. Ve čtvrtfinále Češi zdolali USA 4:1, v semifinále Kanadu 2:1 po samostatných nájezdem. Dominátor při nich vychytal i ty největší hvězdy. Nepřekonali ho Fleury, Bourque, Nieuwendyk, Lindros ani Shanahan. A ve finále národní tým zdolal Rusko 1:0, když se obrovská převaha soupeře rozbíjela o štít jménem Hašek.

Na nečekaném, ale o to úžasnějším triumfu se podíleli i pardubičtí odchovanci: trenér Vladimír Martinec, útočník Milan Hejduk ml. a především Dominik Hašek.

Sestava:

Dominik Hašek, Roman Čechmánek, Milan Hnilička – Roman Hamrlík, Jiří Šlégr, František Kučera, Libor Procházka, Petr Svoboda, Richard Šmehlík, Jaroslav Špaček – Jaromír Jágr, Robert Lang, Josef Beránek, Jan Čaloun, Jiří Dopita, Milan Hejduk, David Moravec, Pavel Patera, Martin Procházka, Robert Reichel, Martin Ručinský, Vladimír Růžička, Martin Straka. Trenéři Ivan Hlinka, Slavomír Lener a Vladimír Martinec.

Konečné pořadí:

1. Česká republika
2. Rusko
3. Finsko
4. Kanada
5. Švédsko
6. USA