ZOH Innsbruck 1976

Turnaj dvanácti týmů se hrál v rakouském Innsbrucku ve dnech 2. – 14. února 1976. Citelným oslabením bylo, že chyběli Kanaďané a také Švédové, kteří nesplňovali amatérský statut. Nejprve se vítězové šesti kvalifikačních utkání nominovali do finálové skupiny. V ní hrál každý s každým.

V kvalifikace naši deklasovali Bulharsko 14:1, po třech gólech vstřelili Vladimír Martinec a Jiří Novák. Druhou polovinu utkání odchytal pardubický Jiří Crha. Do finálové skupiny Československo vstoupilo vítězstvím 2:1 nad Finskem dvě góly Jiřího Nováka. Polsko naši porazili 7:1, do 37. minuty chytal Jiří Crha, dva góly dal Vladimír Martinec a jeden Bohuslav Šťastný. Dodatečně byl zápas kontumován ve prospěch Polska kvůli „dopingu“ čs. kapitána Františka Pospíšila. Tým totiž doslova zdecimovala chřipková epidemie. Hráči brali léky (Pospíšil kodein) a většina byla očkována. K vítězství nad SRN 7:4 přispěl jedním gólem Vladimír Martinec.

Neporažené týmy ČSSR a SSSR se v závěrečném utkání turnaje střetly o zlato. Naši borci vedli po první třetině 2:0, ale kvůli nemoci jim pozvolna docházely síly. Ještě pět minut před koncem byl stav 3:2. Potom však americký a švédský rozhodčí poslali čs. tým do tří a Sověti dvěma góly během 24 vteřin otočili zápas. Tak blízko k olympijskému zlatu náš tým ještě nikdy nebyl…

Dodnes na to vzpomínají i pardubičtí hráči Jiří Crha, a slavná trojka Vladimír Martinec, Jiří Novák a Bohuslav Šťastný.