ZOH Innsbruck 1964

IX. zimní olympijské hry, 30. mistrovství světa a 41. mistrovství Evropy se hrály 27. ledna – 8. února 1964 v rakouském Innsbrucku. Šestnáct týmů se střetlo o osm míst ve finálové skupině. Čs. tým s Vladimírem Nadrchalem v brance smetl Japonsko výsledkem 17:2. Dva góly vstřelil Stanislav Prýl, jeden Jiří Dolana.

Ve finálové skupině nejprve naši hráči zdolali SDN. Co tahle zkratka znamená? Z dlouhodobého hlediska olympijskou raritu: Společné německé družstvo. Jiří Dolana, který hrál v útoku s Jiřím Holíkem a Josefem Černým, k vítězství přispěl dvěma góly. Následná porážka 5:7 se SSSR však ambice přibrzdila. Už v 11. minutě jsme prohrávali 0:3 a Vlada Dzurillu vystřídal Vladimír Nadrchal. Jiří Dolana mírnil porážku jedním gólem.

V dalším zápase proti Finsku udržel Vladimír Nadrchal čisté konto a i jeho zásluhou čs. tým vyhrál 4:0. Pardubický odchovanec chytal dál ve výborné formě. Čs. tým porazil Švýcarsko 5:1, když se Jiří Dolana trefil dvakrát.S USA otevřel Jiří Dolana až v polovině zápasu skóre a to se zastavilo na stavu 7:1. Při vítězství s Kanadou 3:1 už stál v brance Vlado Dzurilla.

Návrat však Vladimíru Nadrchalovi zhořkl. Od Švédů dostal po výsledku 8:3 pořádnou porci gólů a všichni se museli spokojit s bronzem. Jiří Dolana byl třetím nejproduktivnějším hráčem turnaje! Úspěšnější byli jen Sven Tumba Johansson a Ulf Sterner, stejné bilance dosáhli Vjačeslav Staršinov, Viktor Jakušev a Boris Majorov. Co jméno, to pojem hokejové historie.

V sestavě byl pardubický odchovanec Vladimír Nadrchal a aktuální hráči Tesly Jiří Dolana a Stanislav Prýl.

Sestava:

Vladimír Dzurilla, Vladimír Nadrchal – František Tikal, František Gregor, Rudolf Potsch, Ladislav Šmíd, Stanislav Sventek – Jiří Dolana, Josef Černý, Jaroslav Walter, Miroslav Vlach, Jozef Golonka, Jiří Holík, Vlastimil Bubník, Jaroslav Jiřík, Jan Klapáč, Stanislav Prýl. Trenéři Jiří Anton a Vladimír Kostka.

Konečné pořadí:

1. SSSR
2. Švédsko
3. ČSSR
4. Kanada
5. USA
6. Finsko