ZOH Albertville 1992

Méribel Ice Palace v lyžařském středisku Méribel byl 8. – 23. února 1992 dějištěm olympijského turnaje her v Albertville. Poprvé se hrálo podle nového systému, který oživily boje v play-off. Nejprve se hrálo ve dvou šestičlenných skupinách, čtyři týmy postoupily do vyřazovacích bojů. Raritou tohoto olympijského turnaje bylo, že se ho po rozpadu SSSR zúčastnil tým SNS (Společenství nezávislých států).

ČSFR obsadila ve skupině B třetí místo se shodným bodovým ziskem jako Kanada a SNS. První gól vstřelil Otakar Janecký a na vítězství 10:1 s Norskem se podílel i Ladislav Lubina. Domácí Francii naši zdolali jen 6:4, Otakar Janecký skóroval dvakrát. Cenné bylo vítězství nad SNS 4:3, na dobré náladě neubrala ani porážka s Kanadou 1:5. První útok hrál i tentokrát ve složení Tomáš Jelínek, Otakar Janecký a Ladislav Lubina. Úspěch se Švýcarskem v poměru 4:2 pečetil gólem Ladislav Lubina.

Ve čtvrtfinále náš federální tým porazil Švédy s přispěním jedné trefy Otakara Janeckého, v semifinále však nestačil na Kanaďany a prohrál 2:4. V rozhodující bitvě o medaili potom jasně pžehrál Američany 6:1.

Z bronzové medaile se radovali pardubičtí odchovanci Otakar Janecký a Ladislav Lubina, i když Otakar Janecký v té době působil v Jokeritu Helsinky a Ladislav Lubina v Kaufbeurenu.

Sestava:

Petr Bříza, Oldřich Svoboda, Jaromír Dragan – Drahomír Kadlec, Robert Švehla, Jiří Šlégr, Leo Gudas, Miloslav Hořava, Bedřich Ščerban, Richard Šmehlík – Robert Lang, Petr Rosol, Otakar Janecký, Kamil Kašťák, Ladislav Lubina, Patrik Augusta, Tomáš Jelínek, Petr Hrbek, Richard Žemlička, Igor Liba, Radek Ťoupal, Peter Veselovský, František Procházka. Trenéři Ivan Hlinka a Jaroslav Walter.

Konečné pořadí:

1. SNS
2. Kanada
3. ČSFR
4. USA
5. Švédsko
6. Německo