Tesla Pardubice - mistr ligy 1972/73

Parta šikovných kluků kolem trenéra Horymíra Sekery získala v sezoně 1966/67 první dorostenecký titul v historii pardubického hokeje. Talent a perspektivu prokázali v pravou chvíli. Ligový tým totiž čekala výrazná generační obměna. Trenéři Bohuslav Rejda i Karel Mach dali postupně některým z nich šanci. Největší transfúze mladé krve však přišla s nástupem Horymíra Sekery k prvnímu mužstvu. Sestavil skvělou partu s několika mimořádnými osobnostmi.

Oslavy půlstoletí od založení klubu měly v sezoně 1972/73 opravdu radostnou podobu. Tesla Pardubice naplno zúročila rostoucí výkonnost mladých hráčů. Vyhrála základní část o pět bodů před Duklou Jihlava a o třináct před Slovanem Bratislava. V semifinále vyřadila Slovan Bratislava a ve finále zdolala Duklu Jihlava. Nejproduktivnějším hráčem základní části byl Vladimír Martinec, v play-off Bohuslav Šťastný.

První titul v historii pardubického hokeje bohužel tým nemohl jaksepatří oslavit. Představitelé hokejového svazu byli přesvědčení, že Tesla v Jihlavě nemůže vyhrát, a tak s sebou ani nepřivezli mistrovský pohár…

Finálové výsledky: Tesla Pardubice – Dukla Jihlava 5:3, 3:0, 3:4, 0:7, 5:2, 5:3.

Sestava mistrovského týmu:

Brankáři Jiří Crha a Jiří Ráca, obránci Jiří Andrt, Jiří Bačina, Vladimír Bezdíček, Pavel Dočkal, František Panchártek st., Horymír Sekera ml., Antonín Slavík, Karel Vohralík, útočníci František Bulis, Radovan Čížek, Václav Haňka ml., Milan Hejduk st., Vladimír Martinec, Jiří Novák, Josef Paleček, Martin Pavlíček, Miloslav Provazník, Stanislav Prýl st., Bohuslav Šťastný a Vladimír Veith. Trenér Horymír Sekera, vedoucí Josef Novák.