MS Ženeva a Lausanne 1961

28. mistrovství světa a 39. mistrovství Evropy v ledním hokeji probíhalo ve dnech 2. – 12. března 1961 ve švýcarských městech Ženeva a Lausanne. Na turnaj se přihlásilo rekordních 20 účastníků. Poprvé byla mužstva rozdělena podle výkonnosti do tří skupin (A, B, C), byl zaveden postup a sestup do skupin.

Do osmičlenné A-skupiny postoupilo prvních šest účastníků z MS 1959 a o dvě volná místa hrálo kvalifikaci osmé Norsko s devátým NDR z MS 1959 a sedmé Německo s pořadatelem MS 1961 Švýcarskem.

Do skupiny B byli zařazeni poražení z kvalifikace MS o skupinu A a desátá Itálie a jedenácté Polsko z MS 1959, dále pak dva vítězové kvalifikace MS o skupinu B. Kvalifikaci MS o skupinu B hráli účastníci Evropského kritéria 1959 Rumunsko a Rakousko, a byli k nim přiřazeni Velká Británie a Belgie. Ostatní hráli MS skupiny C. Ve všech skupinách se hrálo jednokolově systémem každý s každým.

Těsně před odjezdem čs. mužstva tragicky zahynul jeho trenér Eduard Farda, kterého nahradili Zdeněk Andršt a Vladimír Kostka. Československo poprvé na mistrovství světa porazilo Sovětský svaz. Rozhodující však byl zápas s Kanadou, který skončil remízou a o titulu mistra světa rozhodl brankový poměr mezi Kanadou a ČSSR. Československo bylo po dvanácti letech lepší než třetí.

Šampionát ve Švýcarsku byl poslední na otevřeném kluzišti.

*zdroj Wikipedia

Sestava:

Josef Mikoláš, Vladimír Nadrchal - Rudolf Potsch, Jan Kasper, František Gregor, Stanislav Sventek, Jaromír Bünter - Vlastimil Bubník, Václav Pantůček, Bohumil Prošek, Ján Starší, František Vaněk, Miroslav Vlach, Jiří Dolana, Luděk Bukač, Josef Černý, Zdeněk Kepák.

Konečné pořadí mistrovství světa:

1. Kanada
2. ČSSR
3. SSSR
4. Švédsko
5. NDR
6. USA
7. Finsko
8. SRN

Konečné pořadí mistrovství Evropy:

1. ČSSR
2. SSSR
3. Švédsko
4. NDR
5. Finsko
6. SRN