MS Vídeň 2005

Mistrovství světa se konalo ve Vídni a Innsbrucku od 30. dubna do 15. května 2005. Protože v NHL byla výloha a soutěž se nehrála, startovala zde řada hráčů zvučných jmen. Také česká reprezentace měla k dispozici téměř všechny své hvězdy.

Šestnáct mužstev bylo rozděleno do čtyř skupin, první tři týmy postoupily do osmifinále a dále čtyři do play off. Ve skupině D naši porazili Švýcarsko 3:1, Německo 2:0 a Kazachstán 1:0. Jediný gól dal v polovině zápasu Aleš Hemský. V osmifinále si poradili se Slovenskem 5:1 s přispěním Aleše Hemského. Prvním přemožitelem byli Rusové v poměru 2:1, když všechny góly padly v přesilovkách. Vítězství nad Běloruskem 5:1 potvrdilo postup ze druhého místa.

V play off si Češi poradili s USA 3:2 po samostatných nájezdech. Proměnit ho totiž dokázal jediný Martin Ručinský. Také v semifinále se Švédy se odehrála velká bitva, kterou rozhodlo až prodloužení s vítězným gólem Radka Dvořáka na 3:2. Ve finále korunoval své výborné výkony Tomáš Vokoun, když zneškodnil všech 29 střel Kanaďanů. Po vítězství 3:0 brali zlato Češi.

Z pardubických odchovanců se na šampionátu představili Aleš Hemský a Petr Průcha, kteří celou sezonu završenou domácím titulem odehráli za HC Moeller Pardubice. Ve slovenských barvách na MS chytal Ján Lašák.

Sestava:

Tomáš Vokoun, Milan Hnilička – Marek Židlický, Jiří Fischer, Pavel Kubina, Jaroslav Špaček, Jiří Šlégr, Tomáš Kaberle, František Kaberle, Jan Hejda – Jaromír Jágr, Václav Prospal, Martin Straka, Petr Sýkora, David Výborný, Václav Varaďa, Radek Dvořák, Petr Čajánek, Martin Ručinský, Aleš Hemský, Josef Vašíček, Petr Průcha, Jan Hlaváč, Radim Vrbata.

Konečné pořadí:

1. Česká republika
2. Kanada
3. Rusko
4. Švédsko
5. Slovensko
6. USA