MS Vídeň 1996

Rakouská Vídeň byla 21. dubna – 5. května 1996 dějištěm 60. mistrovství světa. Ve skupině A startovalo dvanáct účastníků, rozdělených do dvou skupin. Čtyři nejlepší týmy postoupily do play off.

Český tým hrál ve skupině B a ztratil v ní jediný bod se skóre 27:12. Postupně porazil Švédsko 3:1, Finsko 4:2, remizoval s Norskem 2:2, přehrál Francii 9:2 a Itálii 9:5.

Z prvního místa narazil ve čtvrtfinále na Německo, které vyřadil po výsledku 6:1. V semifinále si poradil s USA hladce 5:0 a ve finále s Kanadou 4:2. Bez porážky získal pro Českou republiku první zlatou medaili!

Velkou zásluhu na ní měl pardubický odchovanec Michal Sýkora, který v té době hrál za San Jose Sharks v NHL. Za své výkony byl zvolen do All Stars šampionátu. Za Pardubice později hráli i František Kučera a Jiří Dopita.

Sestava:

Roman Turek, Roman Čechmánek, Petr Franěk – František Kaberle, Drahomír Kadlec, Stanislav Neckář, Antonín Stavjaňa, Michal Sýkora, Jiří Veber, Jiří Vykoukal – Radek Bělohlav, Radek Bonk, Jiří Dopita. Jiří Kučera, Robert Kysela, Robert Lang, Roman Meluzín, Pavel Patera, Martin Procházka, Robert Reichel, Viktor Ujčík, Otakar Vejvoda, David Výborný. Trenéři Luděk Bukač, Slavomír Lener a Zdeněk Uher.

Konečné pořadí:

1. Česká republika
2. Kanada
3. USA
4. Rusko
5. Finsko
6. Švédsko