MS Vídeň 1977

Čs. hokejisté se pokusili obhájit titul ve dnech 21. dubna – 8. května 1977 ve Vídni. V minulosti se jim to ještě nikdy nepodařilo. Sestava však doznala jen minimálních změn, proto byl důvod k mírnému optimismu. Mistrovství se zúčastnilo 24 týmů rozdělených do tří výkonnostních skupin.

Úvodní zápas s Finy byl rozcvičkou (!), o čemž svědčí výsledek 11:3. Němci vzdorovali jen zpočátku a nakonec prohráli 3:9, jeden gól dal Vladimír Martinec. Rumuny jsme deklasovali 13:1 a po jednom gólu dali Jiří Novák i Vladimír Martinec. S Kanadou se uhrála remíza 3:3 a potom přišla vysoká porážka 1:6 se SSSR. Jediný gól vstřelil Vladimír Martinec v první třetině. Na závěr základní skupiny čs. tým porazil Švédsko 3:1 a USA 6:3 s přispěním Vladimíra Martince.

Do finálové fáze náš tým vstoupil vítězstvím 4:3 nad SSSR, první dva góly dali v úvodních deseti minutách Vladimír Martinec a Jiří Novák. Potom porazil Švédy 2:1, když ve třetím zápase za sebou dal první gól národního mužstva Vladimír Martinec. Sebevědomí pořádně zchladila porážka s Kanadou 2:8. Jenže v posledním utkání překvapivě Švédové zdolali SSSR 3:1. První čtyři týmy dělily pouhé dva body, ale nejvíc jich shromáždili Čechoslováci!

Vladimír Martinec byl znovu zvolen do All Stars týmu, v kanadském bodování byl z našich nejlepší na 6. pozici (6+10).

Teslu Pardubice při obhajobě titulu reprezentovali Vladimír Martinec a Jiří Novák.