MS Praha 1985

Dějištěm jubilejního 50. mistrovství světa a 61. mistrovství Evropy byla 17. dubna – 3. května 1985 znovu Praha. Polovina z osmi účastníků postoupila do finálové skupiny, v níž se ovšem předchozí výsledky nezapočítávaly. Výsledky mistrovství Evropy určily vzájemné zápasy evropských mužstev v základní skupině.

Československo šampionát zahájilo výhrou 5:0 nad Finskem. NDR i SRN porazilo 6:1, ale s USA prohrálo 1:3 a s Kanadou remizovalo 4:4. Potom vyhrálo nad Švédskem 7:2 a v závěrečném utkání základní skupiny podlehlo SSSR 1:5. SSSR postoupilo s maximálním bodovým ziskem, USA, Kanada a ČSSR měly shodně 9 bodů. Skandinávské týmy se do finále nedostaly.

V rozhodujících bojích však došlo k zásadní proměně. Čs. mužstvo na úvod vyhrálo nad SSSR 2:1, když v závěru odolalo velkému tlaku soupeře. Potom doslova smetlo USA 11:2, když se do listiny střelců zapsali také František Musil a Jiří Šejba. O zlatu rozhodoval 3. května zápas s Kanaďany. Ti měli ve svém středu například Steva Yzermana, Maria Lemieuxe, Rona Francise či Kevina Dineena.

Na straně domácích sehrál životní zápas Jiří Šejba. V časech 5:24, 22:41 a 33:00 vstřelil tři góly, jeden krásnější než druhý a jeden dokonce v oslabení. Třikrát tím získal vedení na naši stranu. I když Kanaďané dokázali pokaždé vyrovnat, právě branky pardubického útočníky byly základem konečného úspěchu. Jiří Šejba je dodnes jediným hráčem, který Kanadě vstřelil v rozhodujícím utkání na MS hattrick.

Ze zlaté medaile se radovali také pardubičtí odchovanci Jiří Šejba a František Musil, který byl v té době na vojně v Dukle Jihlava.

Sestava:

Jiří Králík, Jaromír Šindel – Jaroslav Benák, Eduard Uvíra, Arnold Kadlec, Miloslav Hořava, Antonín Stavjaňa, František Musil, Radoslav Svoboda – Vincent Lukáč, Dárius Rusnák, Igor Liba, Jiří Hrdina, Vladimír Růžička, Pavel Richter, Jiří Lála, Dušan Pašek, Jiří Šejba, Oldřich Válek, Vladimír Kameš, Michal Pivoňka, Petr Rosol. Trenéři Luděk Bukač a Stanislav Neveselý.

Konečné pořadí:

1. ČSSR
2. Kanada
3. SSSR
4. USA
5. Finsko
6. Švédsko