MS Praha 1972

Ve dnech 7. – 22. dubna 1972 se hrálo mistrovství světa popáté v Praze. Byla to vítaná příležitost ukončit dlouhé čekání na zlato. To získali hráči Československa naposled v roce 1949 ve Stockholmu. Šampionát byl poprvé oddělený od olympijských her, takže se po ZOH v Sapporu hrál po dvou měsících další významný turnaj.

Dvacet týmů bylo rozdělených do tří výkonnostních skupin. Tým SSSR měl šanci získat desátý titul v řadě. Československo se nejprve rozehrálo se Švýcarskem s výsledkem 19:1. Co na ten výsledek říkáte při pohledu na současné vyrovnané duely…? Po jednom gólu dali Vladimír Martinec a Bohuslav Šťastný, Mezi nimi hrál na centru Ivan Hlinka. V dalších zápasech čs. tým porazil Švédsko 4:1 a SRN 8:1 po dvou gólech Bohuslava Šťastného a jednom Vladimíra Martince.

První souboj ČSSR se SSSR skončil remízou 3:3, Finy jsme porazili 5:3 s přispěním Vladimíra Martince. Odvetné zápasy naši znovu zahájili se Švýcarskem a k výsledku 12:2 přispěl Bohuslav Šťastný jedním gólem. Na křídle vedle Václava Nedomanského se představil Josef Paleček. Švédy jsme porazili 2:0 a SRN 8:1 po brance zaznamenali také Josef Paleček, Bohuslav Šťastný a Vladimír Martinec.

A potom přišel 20. dubna před 14 389 diváky památný zápas se SSSR. Čs. tým doslova vydřel těsné vítězství 3:2 a jejich výkon daleko přesáhl hranice sportovního střetnutí. Zápas sledoval celý národ a hokejisté se stali jeho statečnými hrdiny.

Následoval ještě zápas s Finskem 8:2. Po 23 letech získalo Československo třetí zlatou medaili v historii s jediným ztraceným bodem a skóre 72:16. Význam triumfu byl však daleko širší a vítězství nad SSSR snad cennější než zlato.

Teslu Pardubice reprezentovali útočníci Vladimír Martinec, Bohuslav Šťastný a Josef Paleček.

Sestava:

Jiří Holeček, Vladimír Dzurilla – Oldřich Machač, František Pospíšil, Josef Horešovský, Jiří Bubla, Rudolf Tajcnár, Milan Kužela, Vladimír Bednář – Jan Klapáč, Jaroslav Holík, Jiří Holík, Jiří Kochta, Václav Nedomanský, Julius Haas, Vladimír Martinec, Ivan Hlinka, Bohuslav Šťastný, Josef Paleček, Richard Farda.

Konečné pořadí:

1. ČSSR
2. SSSR
3. Švédsko
4. Finsko
5. SRN
6. Švýcarsko