MS Kolín nad Rýnem 2010

Šampionát se odehrál 7. – 23. května 2010 v německých městech Kolín nad Rýnem, Mannheim a Gelsenkirchen. Do historie se zapsal úvodním zápasem USA – Německo, jehož dějištěm byl fotbalový stadion Schalke 04. Na tribunách bylo 77 803 fanoušků, což byl těžko překonatelný divácký rekord mistrovství světa.

V základní skupině Češi porazili Francii 6:2, ale vzápětí nečekaně prohráli s Norskem 2:3. V důležitém duelu se Švédskem otevřel skóre už po 54 vteřinách kapitán týmu Tomáš Rolinek. Po vítězství 2:1 rozhodovalo o pořadí postupujících mezi Švédskem, Českem a Norskem skóre ze vzájemných zápasů.

V osmifinále naši prohráli se Švýcarskem 2:3. Lotyšsko porazili i díky dvěma brankám Tomáše Rolinka 3:1 a Kanadu 3:2. Do play off šli ze třetího místa. V něm nejprve po tuhém boji zdolali Finsko 2:1 na samostatné nájezdy. Totéž se podařilo v semifinále se Švédy po výsledku 3:2. V obou případech proměnil rozhodující samostatný nájezd Jan Marek.

Ve finále s Ruskem se v čase 38:13 odrazil puk vystřelený Karlem Rachůnkem od brusle Tomáše Rolinka do branky. Radost ze zvýšení na 2:0 se však musela odložit. Rozhodčí – Slovák Vladimír Baluška a Fin Jari Levonen – dlouho zkoumali, zda gól uznat či nikoli. Nakonec usoudili, že se jednalo o odraz náhodný. Kapitán Tomáš Rolinek dal sice vítězný gól, ale na konci zápasu se o výsledek strachoval, když seděl na trestné lavici. Pavel Dacjuk naštěstí stačil jen snížit na 2:1. Ruský tým nabitý hvězdami (Alexandr Ovečkin, Jevgenij Malkin, Sergej Fjodorov, Ilja Kovalčuk, Pavel Dacjuk…) se musel sklonit před nadšeně bojujícím týmem vedeným příkladným bojovníkem Tomášem Rolinkem.

Češi získali na tomto šampionátu zatím poslední zlatou medaili. Pardubický hokej reprezentovali Petr Čáslava, Tomáš Rolinek a Petr Koukal. V juniorech a poté i jedno sezonu v extralize odehrál za Pardubice také Tomáš Mojžíš. Jednu sezonu předtím za HC Moeller Pardubice absolvoval také obránce Michal Rozsíval.

Pouze jedinkrát v historii se zásluhou Tomáše Rolinka stalo, aby pardubický hráč dovedl národní tým jako kapitán ke zlaté medaili.

Sestava:

Tomáš Vokoun, Ondřej Pavelec, Jakub Štěpánek – Miroslav Blaťák, Michal Rozsíval, Petr Čáslava, Karel Rachůnek, Michal Barinka, Tomáš Mojžíš, Filip Novák, Petr Gřegořek – Tomáš Rolinek, Roman Červenka, Jaromír Jágr, Petr Hubáček, Jan Marek, Jakub Voráček, Jiří Novotný, Petr Vampola, Lukáš Kašpar, Jakub Klepiš, Marek Kvapil, Petr Koukal, Martin Růžička.

Konečné pořadí:

1. Česká republika
2. Rusko
3. Švédsko
4. Německo
5. Švýcarsko
6. Finsko