5.2.2023

Devítizápasová série výher je u konce. Dynamo v O2 areně padlo

Dynamo nedokázalo vyzrát na svého jediného přemožitele v kalendářním roce 2023 a se Spartou podruhé v řadě prohrálo, tentokrát 2:4. V derby v O2 areně rozhodovala především disciplinovanost a efektivita v přesilovkách, z nichž dali domácí tři ze svých čtyř gólů.

Tipsport extraliga, 45. kolo, neděle 5.2.2023, Praha, O2 arena

Sparta Praha

4:2
1:1, 2:1, 1:0
Branky a nahrávky: 05:20 Buchtele (Tomášek, Moravčík; 5/5), 26:22 Řepík (Kempný, Sobotka; 5/3), 31:41 Tomášek (Jandus, Kaše; 5/4), 49:10 Řepík (Safin, Kempný; 5/4) – 00:22 Sedlák (Cienciala, Hyka; 5/5), 21:27 Košťálek (Zohorna, R. Kousal; 5/5). Rozhodčí: Šír, Stano – Svoboda, Šimánek. Diváci: 16653. Vyloučení: 2:6. Využití: 3:0. Střely na branku: 29:27 (7:13, 14:6, 8:8). Zblokované střely: 12:19. Hity: 8:6. Vhazování: 27:40. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2.
Sparta Praha: Kovář – Němeček, Jandus, Kempný, Mikliš, Moravčík, Polášek, Krutil – Tomášek, Horák, Buchtele – Vauhkonen, Vitouch, Safin – Řepík, Sobotka, P. Kousal – Kaše, Thorell, Konečný.
Dynamo Pardubice: Will – D. Musil, Čerešňák, Dvořák, Košťálek, Vála, Kolář – Cienciala, Sedlák, Hyka – R. Kousal, Zohorna, Radil – Paulovič, Poulíček, Zeman – Mandát, A. Musil, Vondráček.

Už první vteřiny mače nám ukázaly, co všechno může šlágr kola nabídnout. Dynamo předvedlo raketový start a už ve 22. vteřině, i přes prohrané buly, otevřelo skóre. Skvělý, rychle sehraný útok založil Tomáš Hyka. Devětadvacetiletý rodák z Mladé Boleslavi si vyměnil puk s Davidem Ciencialou, který z levého kruhu pohybem naznačil střelu, oklamal brankáře Jakuba Kováře a pak na zadní tyči našel úplně volného Lukáše Sedláka, jenž se do prázdné brány nemýlil. Po pěti minutách ale ukázala svou sílu také Sparta. Útočník Jan Buchtele bleskurychle najel do předbrankového prostoru a přesně ztečoval nahozený puk od Davida Tomáška do sítě.

První přesilovku zápasu měli k dispozici hosté a to v 9. minutě po krvavém úderu loktem od Davida Němečka do obličeje Tomáše Hyky. Početní výhoda sice Východočechům nevyšla, nicméně odstartovala dlouhotrvající tlak, který Sparta nedokázala až do 15. minuty potlačit. Žádný další gól však úvodní dvacetiminutovka již nepřinesla.

Podobně vstoupily Pardubice také do dějství druhého. Bývalý sparťanský bek Jan Košťálek načasovaně najel před svatyni Kováře a po razantním pasu Tomáše Zohorny chladnokrevně obtáhl kotouč okolo gólmana a bekhendem zakončil. Muži Radima Rulíka tak znovu převzali vedení, ale opět ne na dlouho. Ve 25. minutě a na začátku 26. dvakrát po sobě faulovali pardubičtí hokejisté, nejprve Lukáš Sedlák a následně Tomáš Zohorna. Oslabení 3 na 5 Východočeši dlouho dobře bránili, jenže nakonec domácí přeci jen našli recept a to po kombinaci Vladimíra Sobotky, Michala Kempného a Michala Řepíka, přičemž poslední jmenovaný situaci zakončoval.

Další přesilovka Pražanů přišla po faulu autora druhého gólu hostů Košťálka a znovu byla využita. Obránce Martin Jandus od modré čáry posunul puk osamocenému Davidu Tomáškovi. Bývalý útočník Dynama si puk zastavil a zápěstím přesně vymetl roh branky Romana Willa. Sparta tedy poprvé v zápase vedla. Následující početní výhodu, jež dostali svěřenci Miroslava Hořavy po hákování Adama Musila, již domácí nezúročili.

Začátek závěrečné dvacetiminutovky už bleskový vstup Dynama nepřinesl, naopak až do 46. minuty se toho příliš nestalo. Po tři čtvrtě hodině hry podruhé v zápase hřešil Adam Musil, tentokrát vysokou holí přetáhl Davida Tomáška a vzhledem ke krvácení pražského hokejisty navýšil sudí trest na 4 minuty.

O 11 vteřin později však fauloval také Ostap Safin, který nepříjemně hákoval Petera Čerešňáka. Během počtu 4 na 4 sice žádná změna stavu nebyla, svou šestou přesilovku v utkání ovšem Sparta opět využila. Safin se po návratu na led okamžitě účastnil útočné akce a famózní přihrávkou přes šířku hřiště našel najíždějícího Michala Řepíka, který skóroval. Čtyřiatřicetiletý forvard tak bodoval proti Pardubicím počtvrté v řadě.

Posledních pět minut derby bylo, také díky odvolání Romana Willa, v režii hostů, ale žádný gól již diváci neviděli. Jediný přemožitel Dynama v kalendářním roce 2023 tak vystačil na lídry tabulky i podruhé a přerušil jejich devítizápasovou šňůru neporazitelnosti.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „Hráli jsme pod početnou diváckou kulisou. Do utkání jsme vstoupili skvěle a řekl bych, že v první třetině jsme byli lepším týmem. Bohužel ve druhé třetině jsme cítili určité křivdy, z čehož pramenila frustrace, a udělali jsme několik zbytečných faulů, přestože víme, jak kvalitní Sparta je v přesilové hře. Soupeř našich chyb využil a potrestal je, což zápas rozhodlo. Na tomhle musíme zapracovat. Je třeba, aby naši hráči vymazali z hlavy všechno mimo hokej a soustředili se pouze na svůj výkon. Nemůžeme se takto nechávat odvádět od hry. Dneska nás stálo zápas a v play off to může stát postup.“