21.3.2007

Skvělé přesilovky! Pardubice vstoupily do semifinále výhrou

AKTUALIZOVÁNO O NEOFICIÁLNÍ STATISTIKY A FOTOGRAFIE! Na podtrženou jedničku zvládli hokejisté HC Moeller Pardubice vstup do semifinálové série play off České pojišťovny s HC Mountfield. Východočeši zvítězili nad Českými Budějovicemi hlavně díky bravurně sehraným přesilovým hrám. Celkem proměnili v gól tři své výhody. Skóre otevřela v první třetině tvrdá rána Aleše Píši, ještě prudší pecka Zdeňka Ondřeje pod víko zvýšila na 2:0 v závěri úvodního dějství. Mountfield sice ve druhé dvacetiminutovce snížil, ale branky Tomáše Rolinka a proměněné trestné střílení Petra Sýkory dotáhly Pardubice k prvnímu vítězství v sérii.

O2 extraliga, SF1, středa 21.3.2007, ČEZ Arena Pardubice

České Budějovice

4:1
2:0, 0:1, 2:0
Branky a nahrávky: 15:02 Píša (Sýkora), 18:35 Ondřej (Čech), 49:28 Rolinek (Hlinka), 51:26 Petr Sýkora (trestné střílení) – 37:48 Mertl (Vak).\r\nRozhodčí: Jeřábek, Minář – Gebauer, Lederer.\r\nVyloučení: 7:8.\r\nVyužití: 3:0. V oslabení: 1:0.\r\nDiváci: 9150 (vyprodáno).\r\nStřely na branku: 46:30.\r\nPrůběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.
Dynamo Pardubice: Lašák – Píša, Čáslava, Snopek, Havíř, Linhart, M. Čech, od 21. navíc M. Šeda – P. Sýkora, M. Hlinka, Rolinek – Čaloun, Pucher, Pivko – Kolář, Koukal, Ondřej – Andrašovský, Blažek, Cetkovský. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.
České Budějovice: Turek – Toman, Gřegořek, Mucha, Kutlák, Posmyk, Vydarený, Vágner – M. Hudec, V. Hübl, Brabenec – Mertl, Šimánek, Sailer – Hřebejk, Vak, Kotrla – L. Květoň, Stantien, Hašek. Trenéři: Josef Jandač a Milan Kupka.

On line přenos Statistiky zápasu Zápis o utkání Referát ČTK

Moelleru pomohly přesilovky

Úvod zápasu byl spíše opatrnější, obě mužstva se více soustředila na defenzívu. To se změnilo s první přesilovkou v utkání. Ve 4. minutě byl za hákování vyloučen hostující bek Kutlák a domácí se poprvé mohli trvaleji podívat do obrany soupeře. Ta ale odolala, střely Havíře a po chvilce i Rolinka se mezi gólové nezapsaly.

Pak se už při hře pět na pět osmělil hostující HC Mountfield. Po obrovském závaru před pardubickou brankou měli hosté výhodu přesilové hry. Jenže ani ta nenabídla nějaké obří šance ke změně skóre.

Pardubičtí se v průběhu prvního dějství postupně stávali aktivnějším celkem, snadněji se dostávali do pásma soupeře, ale ten zase hrozil z nebezpečných brejků. V 11. minutě byl za držení vyloučen domácí útočník Cetkovský, ale Moeller se ubránil.

Naopak další přesilovka skončila situací, po níž se puk octnul v brance. České Budějovice pykaly za špatné střídání. Po obléhání Romana Turka nahrál Petr Sýkora na modrou Aleši Píšovi, jehož projektil si našel cestu mezi betony brankáře hostí – 1:0.

Vstřelená branka Pardubické nakopla. Domácí hokejisté zvesela kombinovali, častěji stříleli. A vynutili si i faul. Tomáš Mertl nedovoleným zákrokem zabránil Davidu Havířovi dorazit nadějně vystřelený kotouč. Pardubičtí se v této výhodě prosadili po 39 sekundách. Zdeněk Ondřej napálil kotouč přímo pod horní víko tak razantně, že se puk zaklínil mezi síťku a prostřední tyčku v brance. Platnost gólu na 2:0 potvrdil až videorozhodčí.

Pardubice mrzely neproměněné šance

Ve druhé třetině se Jihočeši postupně zvedali, dvougólové vedení soupeře je příliš nepoznamenalo. Ale i tak byl aktivnější domácí celek. Pardubické hlavně mrzely neproměněná sóla, třikrát si na Romanu Turkovi vylámal zuby Libor Pivko. Ale pěkně po pořádku.

Už v čase 20:30 zasáhl Ján Lašák hokejkou projíždějícího Štěpána Hřebejka, trest za něj odpykal Petr Sýkora. Pardubice se v této převaze soupeře ubránily. V oslabení poprvé musel Roman Turek zasahovat proti úprku Libora Pivka.

Okolo poloviny zápasu dostali domácí svého soupeře pod až souvislý tlak, českobudějovický brankář byl v jednom ohni. Jenže Pardubickým v této fázi nešla koncovka. Mohli by o tom hovořit Tomáš Rolinek, Jan Kolář, Jan Čaloun, Libor Pivko a Petr Koukal, kteří v několikaminutovém sledu ohrozili pozici opory Jihočechů.

Faul Jana Snopka a následné špatné střídání domácích ale zcela změnily poměry na ledové ploše ve 33. minutě. České Budějovice měly výhodu 86 sekund přesilové hry pět na tři. Při ní se nejvíce vyznamenal Ján Lašák, když lapil semaforem bombu Milana Tomana. Ještě předtím zlikvidoval obratnou teč Štěpána Hřebejka.

Při následné hře pět na pět proběhl druhý souboj Libor Pivko versus Roman Turek. A opět vítězně pro gólmana HC Mountfield. A tak udeřilo po chvíli na opačné straně. Tomáš Mertl zavěsil v přečíslení puk hezky pod horní tyčku – 2:1.

Po krátké mezihře po vhazování zase ujel Libor Pivko a zase ztroskotal na Romanu Turkovi. Pak dokonce dorazil kotouč do tyčky! V poslední minutě druhého dějství se ještě mezi nebezpečné střely daly zařadit pokusy Petra Sailera a Aleše Píši.

Petr Sýkora proměnil penaltu, domácí směle dokráčeli k výhře

Trenér Českých Budějovic Josef Jandač naordinoval svým svěřencům pravděpodobně ofenzivnější taktiku do poslední třetiny. Hosté se častěji tlačili do šancí, domácí borci naopak ujížděli do nadějných brejků. Jenže v brance Mountfieldu stála opora jménem Roman Turek. I Ján Lašák v pardubické kleci předváděl parádní a jisté zákroky.

Jeden z nich po zaváhání Petera Puchera při rozehrávce. O puk jej totiž v obraně Moelleru obral Tomáš Vak a byl sám před Jánem Lašákem. Ten ale největší šanci soupeře kryl.

Ve 44. minutě potrestali rozhodčí hákování Tomáše Mertla, Moeller ale nabídnutou šanci nevyužil. Další faul Jihočechů (sekání Jindřicha Kotrly) ale našel gólovou odezvu. Roman Turek se dostal pod velký tlak a nestačil na dorážku Tomáše Rolinka – 3:1.

To byla pro snaživého soupeře velká rána. A další přišla při jeho přesilovce! Vyloučen byl sice Miroslav Hlinka za držení, ale i on sledoval, jak v 52. minutě ujíždí do brejku Tomáš Rolinek. Jenže byl seknut a přestože se kotouč nakonec dostal do branky, odpískali rozhodčí trestné střílení.

K němu se rozjel Petr Sýkora. Jeho zakončení splňovalo nejpřísnější atributy, bylo tvrdé a hlavně přesné. Čili 4:1 pro Pardubice při oslabení.

Pardubickou ČEZ Arenu ovládlo nadšení, tribuny se vlnily, k mexickému stylu oslav se sympaticky přidal i zaplněný sektor pro hostující fanoušky.

Zápas se v klidu dohrával, všem bylo v posledních minutách jasné, že je rozhodnuto. Zítra od 17.00 hodin se ale hraje nanovo.