1.3.2016
David Záruba

Dynamo promarnilo třígólový náskok, s Kometou získalo jen bod

PARDUBICE — Hokejisté Dynama Pardubice nestačili v posledním domácím utkání základní části na Kometu Brno, které podlehli 3:4 v prodloužení. Pardubičtí hokejisté vedli o tři branky, dvakrát se trefil Tyler Redenbach, svůj 333. gól v nejvyšší soutěži přidal Petr Sýkora. Závěr utkání ale Východočechům vůbec nevyšel.

Tipsport extraliga, 51. kolo, úterý 1.3.2016, Tipsport arena

Kometa Brno

3:4p
0:0, 2:0, 1:3 – 0:1
Branky a nahrávky: 27:00 Sýkora (Štajnoch, Marcinko; 5/5), 36:47 Redenbach (4/5), 49:13 Redenbach (Sýkora, Gregorc; 5/3) – 49:34 Káňa (Němec, Kováčik; 5/4), 56:40 Káňa (Němec; 5/5), 59:46 Kováčik (Kaberle, Němec; 5/6), 60:43 Káňa (Kaberle; 4/4). Rozhodčí: Pešina, Šindler – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 2:4 (0:0, 2:1, 0:3 – 0:0). Využití: 1:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 6981. Střely na branku: 26:33 (14:8, 5:8, 7:16 – 0:1). Srážky: 14:16. Vhazování: 35:30. Blokované střely: 11:24. Průběh utkání: 3:0, 3:4. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Jan Káňa.
Dynamo Pardubice: Kopřiva – Štajnoch, Čáslava, Ščotka, Gregorc, Bokroš, Zdráhal – Rapáč, Marcinko, Poulíček – Monja, Redenbach, Orsava – Moučka (20:00 Sýkora), Nahodil, Kaut – Voženílek, Tomášek, Beran. Trenéři: Peter Draisaitl a Andrej Potajčuk.
Kometa Brno: Čiliak – Kozák, Kaberle, Kováčik, Hanzlík, Trška, Malec, Štindl – H. Zohorna, Čermák, Dočekal – Špirko, Němec, Káňa – Ton, Hruška, Ostřížek – R. Zohorna, Raška, Burian. Trenéři: Libor Zábranský a Martin Pešout.

Pardubice už definitivně ztratily naději na předkolo play off, ale body sbírat potřebují i nadále, aby získaly co nejlepší pozici pro play out. Do boje s Kometou, kterou Dynamo už v sezoně dvakrát porazilo, nastoupili domácí v pozměněné sestavě. Petr Sýkora hrál až od druhé třetiny, kapitánské céčko měl na dresu Blaž Gregorc. Brankoviště obsadil Miroslav Kopřiva.

V bezgólové třetině dominovaly obrany

Zápas byl od úvodu velice opatrný, a tak se oba brankáři ke své práci dlouho nemohli dostat. Vážněji vypadala až akce Komety v 7. minutě, ale Káňa situaci dvou proti jednomu nevyřešil přesnou přihrávkou. To pardubický Voženílek se prodral až před Čiliaka, k lepšímu zakončení však neměl dostatek prostoru.

Káňa si ofenzivní výpad zopakoval ve 12. minutě a Kopřiva musel proti jeho střele vytáhnout povedený zákrok lapačkou. Krátce nato se na druhé straně prosmýkl do solidní pozice Redenbach, jenže mířil jen do dobře vyjetého Čiliaka. Poté šancí zase ubylo a oba týmy hrozily hlavně pokusy z dálky. Až v závěru se obranou soupeře hezky projel Nahodil a kousek minul branku.

Sýkora se trefil ve třetím střídání, Redenbach skóroval při oslabení

Druhá část začala mnohem živelněji a ve 24. minutě zvonila za Kopřivou po střele Hynka Zohorny tyčka. Za chvíli byl na zadní tyči před opuštěnou klecí osamocený Němec, ale nedokázal trefit prudkou přihrávku.

Ve 27. minutě ukázal svou střeleckou pohotovost Petr Sýkora. Při svém třetím střídání si najel před branku v ideální chvíli, aby Štajnochovo nahození tečoval mezi Čiliakovy betony a otevřel skóre utkání – 1:0.

Až po polovině utkání se rozhodli rozhodčí poprvé vylučovat a současnými tresty poslali oba týmy do čtyř. Více prostoru na ledě prospívalo hlavně domácím. Monja nejprve prokličkoval do útočné třetiny a připravil šanci Redenbachovi, který trefil jen Čiliaka, následně Čáslavův pokus skončil na tyči.

Brno odpovědělo důsledným zámkem, během kterého vyslalo na Kopřivu řadu střel, ale ani jedna se neujala. Nápor Komety mohl pokračovat při přesilovce, ale než pořádně začala, sebral hostům puk Tyler Redenbach a svůj únik zakončil přesně mezi betony – 2:0.

Kometa si třemi brankami vynutila prodloužení

Na startu třetí části molo být rychle sníženo. Do úniku se dostal Rastislav Špirko, ale kotouč mu trošku ujel, čehož využil Kopřiva skokem dopředu, čímž šanci zneškodnil. Dynamo mohlo přidat třetí branku v přesilovce, při které ostřelovalo Čiliaka ze všech stran, ale brněnský brankář ale naděje svého týmu držel.

Ještě lepší možnost měly Pardubice po dvou slepených faulech, díky kterým měly k dispozici 41 vteřin přesilovky pět na tři. A domácí s ní naložili parádně. Sýkora viděl vedle branky volného Tylera Redenbacha, který se z první trefil přesně – 3:0.

Jenže uběhlo 21 vteřin a v pokračujícím oslabení se do šance po Němcově přihrávce dostal Jan Káňa a dokázal poprvé utkání prostřelit Kopřivu – 3:1. Kometa pak přidala na tempu a začala domácího gólmana ostřelovat ze všech stran. Kopřiva dlouho odolával, ale v 57. minutě nestačil na další střelu Jana Káni po buly – 3:2.

Vrátit Dynamu dvoubrankové vedení mohl vzápětí Orsava, který se krásně proháčkoval až před Čiliaka, ale poté nedokázal trefit odkrytou horní část klece. Kometa sáhla 106 vteřin před koncem třetí části ke hře bez brankáře. Bránící pětice Dynama v čele s Kopřivou dlouho odolávala, ale v čase 59:46 napřáhl Jozef Kováčik a jeho rána od modré čáry propadla do sítě – 3:3.

Káňa dokonal hattrick a zajistil Kometě předkolo

Prodloužení se v Tipsport areně hrálo pouze 43 vteřin. Po Kaberleho přihrávce se k puku dostal Jan Káňa a se štěstím ho dotlačil do branky – 3:4. Tím Kometě zajistil nejen vítězství, ale také jistotu postupu do předkola play off.

Peter Draisaitl (HC Dynamo Pardubice): „Pro hráče je to určitě rána, když prohrají zápas, ve kterém hráli nějaký 45 nebo 50 minut dobrý hokej. Vždycky uděláme jeden krok dopředu a dva dozadu. Ze zápasu si do budoucna vytáhneme to pozitivní. Dokázali jsme tým stabilizovat a podle toho také dneska hráli. Problematika posledních minut je v Pardubicích už dlouhodobě. Čím to je? Ať si každý myslí, co chce.“

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): „Dvě třetiny jsme nehráli dobře a Pardubice ve druhé části odskočili do vedení 2:0. Náš výkon byl diametrálně odlišný od domácího zápasu s Mladou Boleslaví, přitom jsme chtěli začít úplně stejně. Po třetím gólu Pardubic už jsme byli doslova v rakvi, ale hráči to víko vykopli a neskutečným způsobem se vrátili do zápasu. Když jsme viděli výsledky na kostce, tak jsme si šli i zatím druhým bodem, který se nám podařilo získat dřív, než jsme čekali. Celé Brno si zaslouží, aby Kometa hrála play off a neskončila v play out. Jsme rádi, že jsme to zvládli a do dalších zápasů půjdeme s čistou hlavou.“