18.3.2015
David Záruba

Pardubice udolaly Litvínov v prodloužení a série pokračuje!

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice zdolali v utkání čtvrtého čtvrtfinálového utkání Litvínov 3:2. Severočeši v Pardubicích vedli, ale Východočeši hnáni takřka devítitisícovou kulisou Tipsport areny díky Petru Sýkorovi a Radoslavu Tyborovi otočili vývoj utkání. Verva sice srovnali, ale v 66. minutě rozhodl zápas přesnou střelou k tyči Tomáš Kaut.

Tipsport extraliga, ČF4, středa 18.3.2015, Tipsport arena

1:1, 1:1, 0:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 13:51 Marcinko (5/5), 26:41 Tybor (Čáslava, Sýkora; 5/5), 65:29 Kaut (Marcinko, Tybor; 5/5) – 13:38 Ručinský (Hanzl; 5/5), 32:27 Pavlík (Hanzl, Lukeš; 4/5). Rozhodčí: Hradil, Šír – Zíka, Zavřel. Vyloučení: 5:5 (3:1, 2:1, 0:2 – 0:1). Využití: 0:1. Diváci: 8776. Střely na branku: 31:33 (5:15, 11:14, 12:2 – 3:2). Srážky: 9:10. Vhazování: 42:30. Blokované střely: 9:10. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči: Tomáš Kaut – Pavel Francouz. Stav série: 1:3.
Dynamo Pardubice: Kristan – Benák, Čutta, Zdráhal, Čáslava, Mocek, Ščotka, Havlík – Radil, Nahodil, Cetkovský – Sýkora, Venkrbec, Zohorna – Tybor, Marcinko, Kaut – Poulíček, Moučka, Starý. Trenéři: Miloš Říha st. a Miloš Říha ml.
Litvínov: Francouz – Chaloupka, Kubát, Pavlík, Pavelka, Štindl, Sklenička – Jánský, Hübl, Lukeš – Petružálek, Hanzl, Ručinský – Martynek, Gerhát, Trávníček – Majdan, Piroš, Jurčík. Trenéři: Radim Rulík a Miloslav Hořava.

Zápas o všechno! Pokud pardubičtí hokejisté chtěli natáhnout sezonu, museli ve čtvrtém čtvrtfinále Litvínov porazit. Trenéři za tím účelem úplně překopali sestavu, v níž se překvapivě objevil i obránce Petr Mocek. Branku obsadil Robert Kristan.

Marcinko bleskově odpověděl na litvínovské vedení

Pardubice oproti předchozím duelům začaly aktivně a hned zkraje zápasu měl velkou šanci Sýkora, ovšem na Francouze nevyzrál. Litvínov poprvé zahrozil při dvojici přesilovek, ve kterých se nebezpečně zastřeloval Lukeš. Kristan s pomocí důrazných obránců situaci bez potíží vyřešil.

I domácí si pak vynutili přesilovou hru, ovšem pro litvínovskou branku nebyli hrozbou. Více se toho dělo při vyrovnaném stavu hráčů. Pardubičtí hokejisté zapomněli na včerejší bázlivost a mnohem více se tlačili do nebezpečných pozic. Přesto se do vedení opět dostala Verva. Martin Ručinský zůstal nehlídaný před Kristanem a hbitou střelou otevřel skóre – 0:1.

Pardubičtí dokázali hned vzápětí odpovědět. Tomáš Marcinko sebral u zadního mantinelu kotouč a jako buldozer ho procpal do branky – 1:1. Nadšení museli domácí okamžitě krotit při oslabení, kdy Litvínov soustavně kombinoval kolem Kristanovy branky, ale až na jednu střelu nic nevyprodukoval.

Závěrečné minuty první třetiny patřily Pardubicím. Starý se prohnal po levém křídle a pak jen o centimetry minul branku. Ještě lepší pozici měl Venkrbec, který byl po Sýkorově přiťuknutí zcela nehlídaný před Francouzem, ale na beton litvínovského fantoma nevyzrál.

Východočeši otočili skóre, Verva v přesilovce srovnala

Na začátku druhé části měl velkou šanci Lukáš Radil, který pláchl obráncům, ale blafák Francouzovi mu nevyšel. Další tutovku krátce nato spálil Venkrbec, který se zjevil před téměř prázdnou branku, ale tu trefit nedokázal.

Pardubice se poprvé v sérii dostaly do vedení ve 27. minutě. Pár sekund po vypršení litvínovského trestu napřáhl Čáslava a jeho pokus šikovně tečoval Radoslav Tybor – 2:1.

Litvínov na to odpověděl sérií vlastních šancí. Tu největší Lukešovi sebrala Kristanova vyrážečka, která v poslední chvíli zastavila gólovou střelu. Individuální akci poté nedotáhl Gerhát. Do třetice měl dobrou možnost Lukeš, avšak trefil jen boční síť. Vybojoval však důležitý faul…

Verva ve výhodě přes minutu obléhala pardubickou branku, ale ke kloudnému zakončení se nedostala. Pak si ale připravil kotouč obránce Filip Pavlík a tvrdou bombou, na kterou si Kristan sáhl, znovu nastolil remízový stav – 2:2. Po tomto gólu šancí ubylo na minimum a týmy se začaly více soustředit na defenzívu.

Šedesát minut nerozhodlo. Domácí byli k výhře blíže

Jeden gól mohl celý zápas, případně i sérii, rozhodnout a Pardubice se o něj zkraje třetí části snažily více. Radilova kličkovaná útočným pásmem skončila střelou těsně nad Francouzovu branku. Pardubičtí hráči pak dostali k dispozici početní výhodu, v té však litvínovskou branku nedobyli.

Hráč Vervy čekali na první střelu ve třetí části devět minut, do té doby jen vyhazovali puky do bezpečí. Pak měl ale zničehonic obrovskou šanci Petružálek, který po rychlém kontru mířil jen o kousek vedle branky. Pár centimetrů scházelo i zakončení Kubáta po přesné kombinaci v útočném pásmu.

Po pasáži bez větších příležitostí se k nadějnému pokusu protlačil Cetkovský a Francouz musel vytasit pohotový zákrok lapačkou. Při teči Sýkory se litvínovský brankář jen ohlédl vedle své tyčky. A když domácí v závěrečné pětiminutovce nevyužili přesilovou hru, dospělo utkání do prodloužení. Pardubice vyhrály třetí třetinu na střely 12:2.

Kaut trefil pokračování!

Tipsport arena zažila hned na začátku prodloužení infarktovou situaci. Kristan byl po tlaku litvínovského útoku už překonaný, ale v brankovišti ho zastoupil obětavý Tomáš Zohorna. Ten se roztáhl na brankové čáře a zázračně zastavil několik dorážek soupeře.

Dramatické chvíle byly k vidění krátce nato i na druhé straně. Radil nejprve kvůli faulu neproměnil samostatný únik, a tak domácí hráli v přesile. Výhodu sice nevyužili, ale krátce po jejím vypršení mohl rozhodnout znovu osamocený Lukáš Radil, jenže Francouz předvedl zákrok večera.

Pardubice zmařená šance nevykolejila. Po následném vhazování si vzal kotouč Tomáš Kaut a svým prvním extraligovým gólem na domácím ledě rozhodl o prodloužení série – 3:2!

Miloš Říha mladší (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Utkání bylo s výkonem takové na houpačce. V první třetině byl aktivnější soupeř, na začátku druhé třetiny my a na jejím konci zase oni. Ve třetí třetině jsme byli jasně aktivnější a jasně lepší, o čemž hovoří i poměr střel na bránu. I když paradoxně největší příležitost měl Litvínov. Pak i na začátku prodloužení, ale tam se ukázalo, že dneska si jdeme pro to vítězství my. Zaslouženě jsme utkání dovedli do vítězného konce.“

Miloslav Hořava starší (HC Verva Litvínov): „Myslím si, že to byl velice těžký zápas. Domácí byli o kousek lepší celý zápas, byli aktivnější. My jsme tahali za kratší konec a myslím si, že domácí zaslouženě vyhráli, k čemuž jim gratuluju.“