13.9.2013
Pavel Kuba, Jan Hrabal

Pardubice vydřely bod v Brně. V úterý vzhůru na Litvínov!

BRNO — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli v úvodním extraligovém kole na ledě Komety Brno 3:4 v prodloužení. Východočechy poslal v zápase do vedení Robert Kousal, domácí pak otočili vývoj zápasu. Pardubice ale dokázaly vždy srovnat: ve 39. minutě zásluhou Petra Sýkory a vteřinu (!) před koncem třetího dějství Václav Benák. V prodloužení získali extra bod Brňané využitou přesilovkou.

Tipsport extraliga, 1. kolo, pátek 13.9.2013, Kajot arena

Kometa Brno

4:3p
0:1, 2:1, 1:1 – 1:0
Branky a nahrávky: 33:42 Koreis (Dočekal, Pivko; 5/5), 37:26 J. Svoboda (5/5), 51:53 H. Zohorna (Pivko; 5/5), 63:29 Kempný (Kuboš; 4/3) – 13:22 Kousal (Sýkora; 4/5), 38:38 Sýkora (Píša, Kousal; 5/5), 59:59 Benák (Sýkora, Kousal; 4/6). Rozhodčí: Hribik, Pešina – Hejl, Kajínek. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:2. Diváci: 7200 (vyprodáno). Střely na branku: 42:26. Srážky: 22:14. Vhazování: 30:32. Blokované střely: 4:7. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3. Nejlepší hráči: Libor Pivko – Petr Sýkora.
Kometa Brno: Trvaj – Hanzlík, Kováčik, Kempný, Nosek, Žižka, Kuboš, Dujsík – Pivko, Čermák, H. Zohorna – J. Svoboda, J. Hruška, T. Svoboda – Burian, Koreis, Dočekal – Káňa, Raška, Jenyš. Trenéři: Vladimír Kýhos, Martin Pešout a Karel Beran.
Dynamo Pardubice: Růžička – Kočí, Píša, Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, Zdráhal – Somík, Kousal, Sýkora – T. Zohorna, Nosek, Cetkovský – Starý, Marha, Kolář – Tybor, Číp, Veselý – Špaček. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.

Pardubičtí hokejisté toužili natáhnout dlouhou vítěznou šňůru proti Kometě Brno, kterou v minulé sezoně porazili čtyřikrát za tři body. V Kajot areně nakonec rádi brali bod.

Robert Kousal poslal hosty do vedení

Utkání mezi odvěkými rivaly začalo čtyřminutovou přesilovou hrou Pardubic, kterou se ovšem hostům nepodařilo zužitkovat. První vážnější šanci zápasu měl tak domácí Hynek Zohorna, který po své individuální akci nedokázal zamést puk do brány střežené pardubickým Růžičkou. Kometa stupňovala svůj tlak, další velkou příležitost měl Dočekal, výsledkem z toho ale byla jen dvojnásobná přesilovka domácích, kterou se Brňanům ovšem využít nepodařilo. Hlavní překážkou byl brankář Růžička.

Když se neujal ani pokus Koreise, udeřili hosté. Petr Sýkora napřáhl v přesilové hře na modré čáře a jeho pokus doklepl za záda brněnského Trvaje Robert Kousal – 0:1. Brňané se i nadále snažili o aktivní hru, příležitosti Pivka, Čermáka a Jakuba Svobody ale brankou neskončily.

Kometa otočila, Petr Sýkora srovnával

Domácí vstoupili do druhé části s jasným cílem, blízko vyrovnání byl obránce Nosek, z mezikruží ale pálil jen do připraveného Růžičky. Další velká příležitost zívala na Čermáka, ten však po Pivkově přihrávce mířil znovu jen do hostujícího brankáře. Vyrovnávací trefy se tak domácí fanoušci dočkali až ve třicáté čtvrté minutě. Dočekal zpoza brány našel před bránou Jakuba Koreise, který si počínal jako zkušený lovec – 1:1.

Z další akce mohli jít domácí vzápětí do vedení, v úniku dva na jednoho přihrál Čermák Pivkovi, který vyhořel na skvělém Růžičkovi. Další rychlý únik Brňanů ale již brankou skončil. Jakub Svoboda nastartoval podél pravého mantinelu a s pořádnou dávkou štěstí propálil parubického brankáře – 2:1.

Tímto výsledkem ovšem druhá třetina neskončila, minutu a půl před koncem využil zmatků před Trvajem Petr Sýkora, který doklepl vyražený puk za záda brněnského brankáře – 2:2.

Václav Benák srovnal vteřinu před koncem!

Třetí třetina přinesla vyrovnanou hru, oba celky hrály opatrně a snažily se neinkasovat. Stojaté vody rozvířil až průnik domácího Libora Pivka, jehož pokus dorazil před Růžičkou průbojný Hynek Zohorna – 3:2.

Domácí postupně kráčeli za úvodním tříbodovým vítězstvím, minutu před koncem však dostali hosté nabídku přesilové hry, kterou ještě zesílili o odvolaného brankáře. Pardubičtí rozpoutali před Trvajem ofenzivní kolotoč, který jednu vteřinu před závěrečnou sirénou ukončil Václav Benák – 3:3.

Zápas tak dospěl do prodloužení, ve kterém se z přesilové hry trefil obránce Komety Michal Kempný. Kometa si tak na domácím hřišti ponechala bonusový bodík, i když byla velmi blizoučko k plnému počtu.

34 O Jan ZDRÁHAL 6:17 9 0:41 0 0 0 −1 0 0 1
96 Ú Radovan SOMÍK 21:45 30 0:43 0 0 0 0 0 0 0 0 % (0/2)
90 Ú Robert KOUSAL 20:38 31 0:39 1 2 3 1 0 1 2 58 % (15/26)
37 Ú Petr SÝKORA 19:11 29 0:39 1 2 3 2 0 3 0
79 Ú Tomáš ZOHORNA 19:19 25 0:46 0 0 0 1 4 1 2 50 % (2/4)
92 Ú Tomáš NOSEK 20:14 23 0:52 0 0 0 0 2 3 1 42 % (5/12)
94 Ú Jiří CETKOVSKÝ 20:38 26 0:47 0 0 0 1 0 1 2 75 % (3/4)
23 Ú Jan STARÝ 8:35 13 0:39 0 0 0 −2 0 0 0 60 % (3/5)
11 Ú Josef MARHA 14:28 24 0:36 0 0 0 −2 2 1 0 57 % (4/7)
48 Ú Jan KOLÁŘ 13:22 19 0:42 0 0 0 −2 0 1 2
12 Ú Radoslav TYBOR 8:24 13 0:38 0 0 0 0 0 0 1 0 % (0/1)
61 Ú Radek ČÍP 3:33 5 0:42 0 0 0 0 0 0 0 0 % (0/1)
71 Ú Jan VESELÝ 3:41 5 0:44 0 0 0 0 0 0 0
CELKEM: Ø 14:31 Ø 20 Ø 00:44 3 5 8 −2 12 16 14 52 % (32/62)

Vladimír Kýhos (HC Kometa Brno): „Pro nás zápas nezačal dobře. Po inkasované brance jsme se v první třetině nemohli dostat do tempa. Ve druhé dvacetiminutovce jsme byli jednoznačně lepší. Soupeře jsme zamáčkli do jeho třetiny. Škoda, že jsme tlak nevyužili ještě výrazněji. Jen díky brankáři Růžičkovi jsme totiž dali pouze dva góly. Rozhodující bylo, že jsme na konci druhé třetiny inkasovali vyrovnávací gól. Ve třetí třetině jsme chtěli hrát opatrněji, abychom neinkasovali. Udělali jsme minutu před koncem chybu, kterou jsme řešili faulem. Škoda, že jsme při power play soupeře nedali gól do prázdné branky. Sice jsme zklamáni, že jsme nevyhráli za tři body. Na druhé straně jsme rádi alespoň za tento výsledek, protože Brno nemá s Pardubicemi dobrou bilanci vzájemných utkání.“

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Na první kolo mělo utkání kvalitu i vysokou úroveň. Hlavně po stránce herního nasazení. Některé technické věci ještě vázly na obou stranách. Zápas jsme začali dobře, dostali se do vedení, první třetinu jsme hráli slušně. Ve druhé třetině jsme buď polevili, nebo domácí hráli lépe. Kometa se dostala do vedení, tahali jsme se až do konce o výsledek. Jsme rádi, že se nám podařilo v poslední vteřině urvat alespoň bod. I když jsme v prodloužení už pomýšleli na dva. Bohužel jsme neubránili dvouminutovou přesilovku Brna čtyři na tři.“