1.2.2011

Podruhé v řadě doma s nulou. Eaton nenechal reprízu finále náhodě

PARDUBICE — Bezchybně a s přehledem porazili hokejisté HC Eaton Pardubice celek Vítkovic doma 4:0. Před devítiapůltisícovou návštěvou v ČEZ Areně získal Eaton cenné body v boji o přímý postup do play off. Dvěma góly pomohl zápas rozhodnout Martin Bartek, gólman Růžička opět vychytal čisté konto.

Tipsport extraliga, 47. kolo, úterý 1.2.2011, ČEZ Arena Pardubice

4:0
1:0, 2:0, 1:0
Branky a nahrávky: 9:05 Buchtele (Bartek, Špirko), 28:26 Bartek, 39:30 Pineault (Špirko), 47:40 Bartek (Špirko, Somík). Rozhodčí: Baluška, Konc (oba Slovensko) – Blümel, Charvát. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 9423. Střely na branku: 38:28. Průběh utkání: 4:0. Nejlepší hráči: Martin Růžička – Roman Szturc.
Dynamo Pardubice: Růžička – Kolář II, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei, Nakládal, M. Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Nahodil, Somík – Kůrka, Zohorna, Pineault – Buchtele, Špirko, Rákos. Trenéři: Josef Jandač a Pavel Hynek.
Vítkovice: Prusek (40:41 Šindelář) – Vosátko, Malík, Ovčačík, Trnka, Punčochář, Rehák, Voráček – Ujčík, Burger, Klimek – Huna, Húževka, Szturc – Šedivý (20:00 Pohl), Vrána, Káňa – J. Sýkora, Hlinka, Tomas. Trenéři: Mojmír Trličík a Zdeněk Moták.

Hokejisté mistrovských Pardubic zdolali ve čtvrté repríze loňského finále potřetí Vítkovice. Na výsledku 4:0 se podílel dvěma góly a jednou asistencí slovenský útočník Martin Bartek. Gólman Martin Růžička si díky osmadvaceti úspěšným zákroků připsal čisté konto v druhém domácím utkání za sebou a celkem má na kontě v sezoně čtyři nuly. Návrat do sestavy oslavil vítězstvím útočník Radovan Somík.

Úvodní tlak korunoval Buchteleho gól

Aktivní nástup korunovaly Pardubice herní převahou. První ránu na brankáře Pruska vyslal obránce Kaberle. Hosté však dobře bránili a tak úvodní tlak domácím k vedoucí brance nevedl.

První vyloženou šanci měli hosté. Lukáš Klimek obral o puk Františka Kaberleho, svůj samostatný únik ale v gólový neproměnil. Jeho blafák do bekhendu však bezchybný Růžička vystihl.

Pardubice se dostaly do vedení v 10. minutě. Rastislav Špirko zpoza branky našel Martina Barteka, který bez přípravy vypálil na Pruska. Hostující brankář dobře zakročil betonem, ale na dorážku Jana Buchteleho už nestačil – 1:0.

I v dalších minutách měli pardubičtí hráči více ze hry a v 16. minutě spálil Koukal dvě stoprocentní šance, velikou příležitost měl i střelec první branky Buchtele. V závěru třetiny se Vítkovice bránily po vyloučení Marka Malíka.

Trpělivý Eaton navýšil vedení

I v prostředním dějství měli domácí hokejisté více ze hry. První šanci měl ale ostravský celek. Jiří Burger se po nahrávce od Ujčíka dostal do dobré pozice a jen kousek chyběl k tomu aby skóroval. Ránu stačil Růžička lehce tečovat nad branku.

V polovině zápasu Pardubice zvýšil na rozdíl dvou gólů. Konkrétně se o to postaral Martin Bartek, ten se po sedmizápasové odmlce opět gólově prosadil. Z úhlu po předchozím vítkovickém zaváhání podruhé překonal brankáře Pruska – 2:0.

Ještě veseleji mohlo být v ČEZ Areně ve 34. minutě, to Petr Koukal trefil tyč vítkovické branky, chvíli na to prověřil domácího brankáře Szturc. Překonaný byl Martin Prusek i v čase 37:06, to ale puk po Starého střele trefil pouze horní tyč, což potvrdil i videozáznam.

Půlminuty před druhou přestávkou se po individuální akci uvolnil Rastislav Špirko a připravil šanci pro Pineaulta, který prostřelil vítkovického brankáře a zvýšil na tříbrankový rozdíl – 3:0.

Pardubice si výhru v klidu pohlídaly

Jan Starý se v úvodu závěrečné části hry dostával sám na gólmana Pruska, padl po Ovčačíkově faulu na gólmana Vítkovic, a ten musel být vystřídán Filipem Šindelářem.

Zřejmě poslední šancí pro Ostravany byl dvojitý menší trest pro Daniela Rákose, ale Severomoravané toho moc v početní převaze nevymysleli, největší šanci Vítkovic zmařil Szturcovi výborný Růžička.

Pak hrál v početní převaze domácí Eaton a Martin Bartek z nemožného úhlu napálil puk do brankoviště. Tam se kus černé gumy odrazil nešťastně pro hosty od bruslí jednoho z bránících beků do branky za bezmocného brankáře Vítkovic Filipa Šindeláře – 4:0.

Hosté mohli pokazit čisté konto gólmanovi Růžičkovi v 56. minutě, ale Lukáš Klimek v bezprostřední blízkosti domácí branky vypálil. Jeho rána se odrazila snad o všech tyčí a následně vyskočila ven.

Pardubice zápas nepustily, podruhé v řadě vyhrály doma s čistým kontem a posílily své naděje na účast ve čtvrtfinále play off. Navíc třetí výhrou nad Vítkovicemi v sezoně si zajistily lepší zápasovou bilanci s vicemistrem.

Pavel Hynek (HC Eaton Pardubice): „Zlomovým momentem utkání byl gól na 3:0, protože se nám v minulých zápasech nedařilo odskočit. Opět výborný výkon podal Martin Růžička, který nás v rozhodujících momentech podržel.“

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel): „V první třetině byli domácí aktivnější, my jsme se v pozměněné sestavě hledali a dávali dost prostoru soupeři. Ve druhé třetině jsme se zlepšili, ale bohužel jenom soupeř střílel góly. Ten nejtěžší úder přišel v závěru druhé části, kdy domácí dali třetí gól. Ve třetí třetině, kdy se s tím ještě něco dalo dělat, přišla dlouhá nevyužitá přesilovka. Pak už bylo jasné, že to je z naší strany marný boj vstřelit alespoň jednu branku.“