11.3.2005

Pardubice vyhrály na Kladně!

Včerejší zápas je zapomenut. Pardubice podaly mnohem soustředěnější výkon, na kladenském ledě dokázaly zvítězit 3:0 a směle nakročily do semifinále. V neděli bude show pokračovat, v 17.00 přivítá Duhová aréna pátý zápas.

Tipsport extraliga, ČF4, pátek 11.3.2005, Městský zimní stadion Kladno

Rytíři Kladno

0:3
0:1, 0:1, 0:1
Branky a nahrávky: 15:53 Blažek (Snopek, P. Sýkora), 23:33 Průcha (Havíř), 50:00 Průcha (Hemský, Havíř). Rozhodčí: Husička, Nečas – Kalivoda, Bláha. Vyloučení: 8:11, navíc Patera 5 minut a osobní trest do konce utkání – Dopita 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6392. Střely na branku: 33:34. Průběh utkání: 0:3.
Rytíři Kladno: Orct – Ševc, T. Kaberle, Zeman, Špelda, V. Čech, P. Kasík – Bílek, Patera, Martin Procházka – M. Hořava, Gardoň, Hrdina – Kysela, Zajíc, Mrázek – Horna, Kalla, Martin Frolík. Trenéři: Zdeněk Müller, Petr Tatíček a Vladimír Evan.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Pácal, M. Rozsíval, Havíř, Linhart, Mudroch – P. Sýkora, Dopita, Blažek – Hejduk, Mikeska, Bulis – Tvrdík, Divíšek, Pištek – Hemský, Koukal, Průcha. Trenéři: V. Martinec a Šejba.

Nástup se povedl Pardubicím

Hned od prvních vteřin to na kladenském stadionu jenom vřelo. Středočeši po včerejší výhře cítili, že mají nemalou šanci vyhrát i druhý duel na svém ledě. Naopak hráči Moelleru se snažili odčinit nezdar ze třetího vzájemného zápasu. První tutovou šanci měli domácí, když v 7. minutě Procházka přihrál před bránu osamocenému Bílkovi, ale Lašák předvedl parádní zákrok proti jeho střele. O minutu později měla šanci dvojice Pištek – Divíšek, ale střelu prvého jmenovaného Orct vychytal. Našlapaný kladenský stadion hnal domácí borce do akcí, pardubičtí hokejisté se naopak snažili hrát ze zabezpečené obrany a vyrážet do hbitých brejků. V 15. minutě se do šance dostal Aleš Hemský, jenž hezky projel po straně, dostal se do zakončení, ale kladenský brankář zneškodnil jak jeho střelu, tak i Havířovu dorážku. V 16. minutě po Blažkově příhře se už už dostával do samostatného úniku, ale podrazil jej obránce Špelda. Přesilovku sehráli Východočeši bravurně. Po zhruba půlminutovém pobytu v kladenské obraně se dostal po Sýkorově přihrávce ke střele obránce Snopek, jehož pokus dorazil mezi tři kladenské tyče Blažek – 0:1. Hosty gól nabudil, ve zbývajícím čase byli aktivnějším celkem. V závěru třetiny měli další výhodu přesilové hry, ale vážnější šanci měli domácí po úniku Mrázka, který skončil zákrokem pardubického brankáře. I proto odcházeli do kabin spokojenější hráči Pardubic.

‚Pomohlo‘ oslabení

Na začátku druhého dějství dohrávaly Pardubice přesilovku, v ní se ale neprosadily. Pak v čase 21:49 putoval za katr Michal Mikeska za držení hole. Oslabení sehráli Pardubáci bravurně. Nejenže nedovolili Kladeňákům dostat se do pásma, ale naopak sami udeřili. Po zaváhání v kladenské rozehrávce se k puku dostal Petr Průcha, po straně se dostal až k Orctovi a chladnokrevně zapomenul na své střelecké trápení z nedávné doby – 0:2. V polovině zápasu pořádně zatrnulo pardubickým příznivcům. V přesilovce Kladna po vyloučení Novotného za zdržování hry od modré napřáhl Kaberle, od modré prostřelil Lašáka, kterého ale na brankové čáře (!) zastoupila hůl Snopka. O chvíli později putoval na trestnou lavici útočník Tvrdík a domácí mohli opět inkasovat. Do samostatného úniku se totiž dostal Jan Bulis. Orct jej ale vychytal, zajímavější ale byl fakt, že z hlediště kladenského stadionu přiletěl druhý puk! Hlasatel po celé akci zahlásil, že v případě „dalšího puku“ bude utkání ukončeno. Kladno mělo ve druhém dějství velké šance díky přesilovkám, ale Paterovu střelu zastavila horní tyč a Procházkovu dorážku po předchozí Ševcově střele vytěsnil Lašák. Pardubickým koučům se nelíbilo posuzování některých zákrokům, asistent Jiří Šejba se dokonce při odchodu do kabin zastavil ve středovém kruhu s rozhodčími a jal se jim vysvětlovat svůj názor.

Závěr Pardubice zvládly

Hlavně o zodpovědné pardubické defenzívě byla třetí třetina. Hostující celek se nikam netlačil, věděl, že stačí neinkasovat, aby uspěl. Toto se Moelleru dařilo, kladenský tlak tupili borci v červenobílém i za cenu zakázaného uvolnění, občas vyjeli i do nebezpečných šancí. V 50. minutě se přece jen hokejisté Rabatu dostali do solidní šance, po překvapivém odrazu puku za Lašákovou klecí se k němu dostal Kysela, ale na Lašáka si nepřišel. V čase 50:00 ale rozhodčí ukázal směrem do branky, k libosti početného tábora fanoušků Pardubic ukázal směrem do té Orctovy. Hemský totiž od levého mantinelu našel hůl Průchy, která zvýšila na 0:3! V závěru zápasu už Pardubičtí zcela opanovali pole, nedovolili hráčům Kladna dostat se do stoprocentních šancí a spolu s Jánem Lašákem, který vychytal první nulu v českém play off, mohli slavit zasloužené vítězství. V samém závěru se ještě do sebe pustili Zajíc a Dopita, veškeré půtky ale vyřešila gentlemanská dohoda mezi starými mazáky.

Pardubickým hokejistům se tak povedlo vyhrát druhý zápas na kladenském ledě a pokud vyhrají v nedělním utkání v Duhové aréně mohou slavit postup do semifinále! Rozhodnuto ale zdaleka není, Kladno je silný tým, který rozhodně se nesmířil s tím, že by ztratil postup.

Zdeněk Müller (HC Rabat Kladno): „Nedařilo se nám v koncovce a to asi rozhodlo. Kdybychom skórovali, tak utkání možná vypadalo jinak. Inkasovali jsme zbytečně druhý gól při vlastní přesilovce. V závěru druhé třetiny jsme si vypracovali několik šancí, ale neproměnili jsme je. V třetí třetině už jsme neměli na to, abychom utkání zvrátili.“

Vladimír Martinec (HC Moeller Pardubice): „Dneska jsme podali podstatně lepší výkon než ve čtvrtek. V minulém utkání jsme měli hru hodně otevřenou a soupeř nám unikal do přečíslení. To jsme dneska odstranili a měli jsme dobře přikryté střední pásmo. Zaslouženě jsme vyhráli. Jsem rád, že se nám to alespoň jednou v Kladně podařilo.“