9.1.2005
Vladimír Gregor

Pardubice posedmé za sebou vítězně!

Sedmý korálek v řadě navlékli pardubičtí hokejisté na šňůru vítězných zápasů a v novém roce tak stále nenalezli přemožitele. Souboj s Kladnem se ve druhé třetině zvrhnul v bláznivou přestřelku, ale domácí prakticky po celý zápas pouze dotahovali. Závěr si pardubičtí chytrým taktickým výkonem pohlídali a za vydatného přispění výborně chytajícího Lašáka nakonec na kladenském ledě slavili zisk tří extraligových bodů.

Tipsport extraliga, 39. kolo, neděle 9.1.2005, Městský zimní stadion Kladno

Rytíři Kladno

4:5
1:2, 3:3, 0:0
Branky a nahrávky: 2:47 Špelda (Zajíc, F. Mrázek), 23:03 Martin Procházka (T. Kaberle, F. Kaberle), 26:31 Patera (T. Kaberle, Martin Procházka), 33:25 Martin Procházka (V. Bílek, T. Kaberle) – 14:44 P. Sýkora (Čáslava, Dopita), 16:25 Dopita (Čáslava, T. Blažek), 21:14 Bulis (Hejduk, Havíř), 23:27 Bulis (Mikeska), 29:15 Mikeska (Havíř, A. Novotný). Rozhodčí: Nečas – Sychrovský, Rozlílek. Vyloučení: 3:5, navíc Havíř (Pardubice) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 3601. Střely na branku: 41:31. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4, 3:5, 4:5.
Rytíři Kladno: Orct (24. Kopřiva) – Ševc, T. Kaberle, Zeman, F. Kaberle, Špelda, Kasík, V. Čech – V. Bílek, Patera, Martin Procházka – Hluchý, Gardoň, Horna – Michal Havel, Zajíc, F. Mrázek – M. Hořava, Kalla, Martin Frolík. Trenéři: Zdeněk Müller a Petr Tatíček.
Dynamo Pardubice: Lašák – Rozsíval, Čáslava, A. Novotný, Havíř, Pácal, Vyhlídal – P. Sýkora, Dopita, T. Blažek – Hejduk, Mikeska, Bulis – Průcha, Starý, Pištek – Hemský, Koukal, Korhoň. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.

Vstup se nezdařil, závěr třetiny ano

S cílem naplnit slova trenéra Jiřího Šejby a zvítězit, vlétli na led pardubičtí hokejisté, kteří šestkrát v řadě vychutnávali po šedesáti minutách hry pocity triumfu. Plány na dobrý vstup do utkání dostaly povážlivé trhliny hned po necelých třech minutách utkání. Na lavici hanby odpočíval Bulis, kterého vyzvala k předčasnému návratu bomba Špeldy od modré čáry – 1:0. Úspěch Kladeňáky povzbudil a tak bylo před Lašákem mnohem živěji, než před lehce se nudícím Orctem na druhé straně hřiště. Karta se začala pomalu obracet v polovině úvodní části, kdy se nejprve hosté ubránili při vyloučení Čáslavy a poté se sami nadechli k náporu. Koukal ani Mikeska z dobrých pozic ještě neuspěli, ale projektil z hole Petra Sýkory už si cestu do sítě našel – 1:1. Když potom za další dvě minuty poučil kapitán Dopita domácí náležitě o tom, že není radno se nechávat proti pardubickému týmu vylučovat, svítilo najednou na ukazateli mnohem přívětivější skóre – 1:2.

Střelecké hody pokračovaly

Ve stejném duchu, v jakém skončila úvodní část hry, začala i ta prostřední. Občerstvení diváci se ještě ani nestačili pořádně usadit, když Hejduk oslovil parádní přihrávkou Bulise a ten nedal Orctovi šanci – 1:3. Co se na ledě strhlo potom, by se dalo nejlépe popsat slovy „střelecké orgie“. Nejprve vrátil Kladno na dostřel při vyloučení Čáslavy skórující Procházka – 2:3, ale Pardubicím stačilo k návratu do dvoubrankové pohody pouhých 24 vteřin! Mikeska našel Bulise a ten si stejně jako o chvíli předtím věděl s pukem rady – 2:4. Kladenská střídačka okamžitě reagovala stažením Orcta a mezi tři tyče domácí branky se tak postavil mladý Kopřiva. K důležitějšímu momentu však došlo na opačné straně, neboť dobře vyspaný a naladěný Patera vrátil v polovině 27. minuty Kladnu naději – 3:4. Kladno vrhlo všechny síly do útoku, svíralo pardubické hokejisty, ale zapomnělo na Mikesku. Pardubický fantóm si vyzkoušel samostatný nájezd a hosté znovu vedli o dvě branky – 3:5. Brankostroj druhé třetiny však nebral konce. Havířovo vyloučení potrestal třetí využitou přesilovkou znovu Patera - 4:5. Posléze se hra přeci jen trochu uklidnila a oba týmy začaly myslet také trochu na obranu. Do šaten se přesto mohlo jít za nerozhodného stavu, ale Bílek naštěstí hrubku Sýkory v rozehrávce nepotrestal.

Souboj s kladenskými střelci vyhrál Lašák

V souboj hostujícího brankáře Jána Lašáka s domácími útočníky se změnila třetí třetina utkání, ve které se Pardubice daleko více stáhly do obranné ulity a jaly se hájit těsné vedení. Blízko brance byla Kallova útočná skupina, ale Lašák se štěstím odolal. Převaha domácích hokejistů byla více než zřetelná, skvělý Lašák však vytěsnil bombu Tomáše Kaberleho i nepříjemnou dorážku Kally z prostoru brankoviště. Hosté dostali možnost rozhodnout definitivně zápas v přesilové hře po faulu na Průchu, ale málem dostavil zcela opačný efekt. Pardubická pětice zapomněla na rozjetého Martina Procházku, jehož samostatný nájezd Lašák bravurně vychytal. Snahu Kladna o vyrovnání podpořilo tři minuty před závěrečnou sirénou vyloučení Rozsívala a tlak domících gradoval. Pardubická jednička mezi třemi tyčemi musela doslova čarovat při zámku kladenské elitní formace, ale zuby si na tvrdém pardubickém perníčku vylámal Procházka i Tomáš Kaberle. Kýženého vyrovnání se domácí ochozy nedočkaly ani při závěrečné power-play, a tak se ze sedmého vítězství v řadě mohli po závěrečné siréně radovat hráči Moelleru.

Zdeněk Müller (HC Rabat Kladno): „Měli jsme výborný nástup, ale v závěru druhé třetiny jsme po zbytečných chybách dvakrát inkasovali. Naštěstí se nám dařily přesilovky. Ve třetí třetině jsme si dokázali vytvořit mocný tlak, ale bohužel jsme nestačili vyrovnat. Nedařilo se ani naší tradiční opoře, brankáři Orctovi. Možná, že jsem ho měl vystřídat již po třetím gólu. Přesto věřím, že do úterního zápasu s Litvínovem se mužstvo vzpamatuje a zápas po třech porážkách za sebou zvládneme.“

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Na úvod utkání se projevil fakt, že jsme hráli včera. Postupem doby jsme však dokázali výsledek otočit a v hektické druhé třetině jsme byli stále v psychické výhodě. Musím však sebekriticky přiznat, že v samém závěru při nás stálo velké štěstí.“