30.11.2014
David Záruba

Pardubice zastavily Litvínov a rozradostnily návštěvu kola

PARDUBICE — Deset branek vidělo přes devět tisíc fanoušků v ČEZ Areně v odpoledním utkání s Litvínovem. Východočeši porazili rozjetého protivníka 6:4, dvěma góly se blýskl Blaž Gregorc, další branky přidali Jiří Cetkovský, Petr Sýkora, Lukáš Radil a Jan Starý. Vítěznou premiéru v Tipsport extralize prožil gólman Karel Vejmelka.

Tipsport extraliga, 26. kolo, neděle 30.11.2014, ČEZ Arena Pardubice

6:4
1:0, 3:3, 2:1
Branky a nahrávky: 18:16 Cetkovský (Sýkora, Zohorna; 5/5), 30:22 Gregorc (Tybor; 5/4), 33:23 Sýkora (trestné střílení), 39:17 Starý (Marcinko; 5/5), 52:59 Gregorc (Tybor; 5/4), 53:42 Radil (Píša; 5/5) – 36:17 Hanzl (Pavlík, Francouz; 5/5), 36:37 Petružálek (Ručinský, Hübl; 5/5), 37:52 Hübl (Petružálek; 4/5), 56:38 Pavlík (Ručinský; 5/5). Rozhodčí: Šír, Úlehla – Bláha, Špůr. Vyloučení: 7:6 (2:1, 2:2, 3:3). Využití: 2:1. Diváci: 9015. Střely na branku: 32:34 (12:13, 12:11, 8:10). Srážky: 15:16. Vhazování: 31:32. Blokované střely: 1:0. Průběh utkání: 3:0, 3:3, 6:3, 6:4. Nejlepší hráči: Radoslav Tybor – Jakub Petružálek.
Dynamo Pardubice: Vejmelka – Ščotka, Čáslava, Gregorc, Havlík, Píša, Korím – Sýkora, Zohorna, Cetkovský – Radil, Nahodil, Tybor – Kolář, Špaček, Starý – Semorád, Marcinko, Kaut. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Litvínov: Francouz (53:42 Soukup) – Chaloupka, Kubát, Pavlík, Pavelka, Frolo, Zeman – Jánský, Hübl, Ručinský – Petružálek, Hanzl, Gerhát – Martynek, Piroš, Trávníček – Majdan, Šrámek, Jurčík. Trenéři: Radim Rulík a Miloslav Hořava.

Přesně po čtrnácti dnech se vrátili hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice na domácí led. A hned je čekalo utkání z těch nejtěžších, na východ Čech dorazil výborně hrající Litvínov. Pořádně ostrá premiéra v extralize tak čekala na juniorského brankáře Karla Vejmelku, jehož trenéři překvapivě poslali do brankoviště.

Pardubice ustály oslabení a pak udeřily

Litvínov od úvodu potvrzoval, že se momentálně nachází ve velké pohodě a snažil si kombinačními akcemi vynutit převahu. Pardubičtí hráči ale nijak nezaostávali, hráli pozorně a obětavě do defenzívy, takže Vejmelka měl velký debut ulehčen.

Mladý gólman absorboval největší zkoušku při dvou přesilových hrách soupeře. Verva sehrála nacvičené signály výborně, ale kolem branky jí scházel důraz. Střela Pavlíka zase skončila jen na helmě Vejmelky. Dobrou možnost měl i Ručinský, ale z otočky o pár centimetrů minul klec.

I Východočeši si zahráli přesilovou hru, při které se snažili hodně dorážet na Francouze. Ten ale střelám od modré čáry a následným dorážkám odolával bez starostí. Nestačil až v 19. minutě, kdy se Sýkora chystal na svou obávanou ránu, ale pak uviděl zcela osamoceného Jiřího Cetkovského, který po přesném pasu zakončoval do prázdné branky – 1:0.

Šestibranková přestřelka domácím vedení nevzala

Pardubice mohly brzy po pauze přidat druhý gól, ale to by Cetkovskému nesměl v situaci dvou proti jednomu sjet kotouč z hole. Následně pálil při přesilovce Tybor, ovšem Francouz ukončil dlouhé obléhání vlastní branky perfektním zákrokem ramenem.

Při další výhodě domácích už litvínovský brankář zakročit nestihl. Pardubice měly přesilovku ještě vylepšenou, neboť jeden ze soupeřů zlomil hůl. Dostatek prostoru k nápřahu pak využil Blaž Gregorc, který od modré prostřelil vše, co stálo mezi jeho hokejkou a sítí – 2:0.

Skvělou pasáž domácích dokončil Petr Sýkora, který pláchl v oslabení, ale kvůli faulu blafák nedotáhl. Bekhendovou kličku si následně zopakoval i při trestném střílení a uspěl – 3:0.

Hosty tahle ztráta nepoložila, naopak. V čase 36:17 se prudkou střelou přes obránce prosadil Robin Hanzl a odstartoval litvínovskou jízdu – 3:1. Za dvacet vteřin byl na brankovišti důrazný Jakub Petružálek a po jeho doklepnutí to bylo jen o gól – 3:2.

Těsně vedení udržely Pardubice jen 75 vteřin. Pak Verva dostala k dispozici přesilovou hru, Petružálek vlétl před Vejmelku a dílo dokončil dorážející Viktor Hübl – 3:3. I domácí pak ukázali velikou morální sílu.

Zatímco Litvínovští doufali v obrat, na druhé straně předvedl parádní individuální akce Marcinko a přihrávkou před prázdnou branku daroval gól Janu Starému – 4:3.

Série proher zlomena!

Litvínov odstartoval pouť za vyrovnáním dvěma přesilovými hrami v řadě. Vejmelka měl ale poměrné málo práce. Do vážnějšího zakončení se dostali jen Hübl s Petružálkem, ovšem nemířili přesně.

To domácí svou další výhodu zužitkovali. Při prvním pokusu sice okupovali Francouzovu svatyni marně, ale v závěru přesilovky se hosté provinili znovu a tentokrát už Pardubice udeřily. Od modré čáry znovu vypálil Blaž Gregorc a kotouč si našel cestu do sítě – 5:3.

Když poté zakončil individuální akci Lukáš Radil ranou do šibenice, nechal se Francouz nahradit v brance Jakubem Soukupem – 6:3. Zdálo se, že je rozhodnuto, ale Litvínov ještě nic nebalil. Navíc v 57. minutě se ranou z dálky prosadil Filip Pavlík a bylo to znovu jen o dva góly – 6:4. Víc toho hosté nestihli, ani při téměř minutové hře bez brankáře.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „V tuhle chvíli je to pro nás hodně důležité vítězství, na hráčích byla vidět oproti posledním zápasům změna v přístupu a pracovitosti. Důležitý byl gól na konci první části, i po přestávce jsme hráli dobře a získali vedení. Pak jsme bohužel neproměnili šanci na 4:0 a soupeř dal z protiútoku gól. V tu chvíli jsme úplně odešli. Na začátku třetí třetiny se nám povedlo ubránit dvě oslabení a pak už jsme zápas dovedli k výhře.“

Radim Rulík (HC Verva Litvínov): „Kdybychom hráli celý zápas jako v první třetině, tak jsme měli naději na bodový zisk, ale takhle Pardubice vyhrály zaslouženě. Inkasovaná branka v závěru první třetiny nás asi poznamenala, protože poté jsme hráli zle a soupeř vstřelil tři góly. Zdálo se, že už to bude jednoznačné utkání pro domácí, ale dokázali jsme srovnat na 3:3. Toho jsme měli využít a skóre otočit, ale místo toho šly do vedení Pardubice. Znovu jsme dostali hodně branek, přijde mi, že jsme v tomto nepoučitelní.“