7.11.2010
Adéla Maxianová, Jan Hrabal

Pardubice otočily dvougólové manko v Plzni a vezou cennou výhru!

PLZEŇ — Skvělá práce a důkaz velké vůle hokejistů HC Eaton Pardubice! Ti prohrávali na ledě Plzně v utkání 20. kola Tipsport extraligy v Plzni 0:2, přesto dokázali získat všechny body. Nejprve během druhé třetiny otočil Eaton na 3:2 ve svůj prospěch a na Strakovo vyrovnání odpověděl Martin Bartek minutu a čtvrt před koncem!

Tipsport extraliga, 20. kolo, neděle 7.11.2010, ČEZ Aréna Plzeň

3:4
2:1, 0:2, 1:1
Branky a nahrávky: 6:05 Kovář (Jeřábek), 9:10 Kovář (Vlasák, Sýkora), 53:14 Vlasák (Sýkora, Straka) – 11:06 Špirko (Somík, Kočí), 20:53 Zohorna (Bartek), 26:03 Pivko (Zohorna, Bartek), 58:44 Bartek (Kolář I). Rozhodčí: Polák, A. Jeřábek - Trynovský, Kalivoda. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 6088. Střely na branku: 33:34. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 3:3, 4:3. Nejlepší hráči: Jan Kovář – Tomáš Zohorna.
Plzeň: Mazanec – J. Jeřábek, Hanzlík, Frolo, Modrý, Benák, Dresler – P. Sýkora, Kovář, Vlasák – Lammers, Straka, Johnson – Vosařák, M. Heřman, Dvořák – Stránský, Lev, J. Heřman – od 24. navíc Pitule. Trenéři: Marian Jelínek, Milan Razým a Rudolf Pejchar.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei, od 20:00 navíc Kolář II – Kolář I, Koukal, Rákos – Bartek, Zohorna, Pivko – Pineault, Špirko, Somík – Kousal, Buchtele, Radil. Trenéři: Josef Jandač a Jan Votruba.

Pardubice chtěly v Plzni prokázat svou kvalitu a postavení v tabulce venkovních zápasů, souboj tabulkových sousedů nakonec dopadl lépe pro hosty, kteří se tak svého soupeře přeskočili.

Plzeň vedla 2:0, Pardubice to však nezlomilo

Úvodní minuty utkání se nesly v klidnějším duchu. Plzeňské publikum zvedla ze sedadel střela Petra Sýkory ze čtvrté minuty. Střelec s číslem sedmnáct však svou dělovkou těsně minul Svobodovu branku. V páté minutě vybojoval Michal Dvořák přesilovku, kterou dvacet čtyři vteřin před jejím vypršením, v čase 6:05 využil Jan Kovář, když dorazil Jeřábkovu střelu od modré čáry – 1:0.

Poté se hra přelévala ze strany na stranu. V čase 9:10 si plzeňský Jan Kovář pohrál s gólmanem Svobodou a vsítil svůj druhý gól večera – 2:0.

Dvougólové vedení domácím příliš dlouho nevydrželo. Ještě než dozněly oslavné chorály, Pardubice stačily snížit zásluhou Rastislava Špirka, který v čase 11:06 dorazil puk do zcela nekryté branky – 2:1.

Mezi patnáctou a osmnáctou minutou se hra vůbec nepřerušila. Diváci tak viděli hokej neustále se přelévající ze strany na stranu, tu měla šanci Plzeň, tu Pardubice. Žádná z těchto příležitostí však nebyla vyloženě gólová. Největší dvě neproměněné šance přišly v poslední minutě první třetiny. Nejprve Buchtele nechal vyniknout lapačku Marka Mazance, o pár vteřin později pro změnu Johnson nevyzrál na Svobodu.

Tomáš Zohorna a Libor Pivko otočili na 3:2!

Druhá třetina nezačala pro indiány vůbec dobře. Už v čase 20:43 totiž vyrovnal Tomáš Zohorna, který překonal Mazance střelou mezi betony – 2:2.

Plzeň začala být poněkud pasivnější a přišel trest. V čase 26:03 prošťouchl puk pod plzeňským gólmanem Libor Pivko a otočil tak stav utkání – 2:3.

Ve 28. minutě měl další gólovou příležitost Buchtele. Stejně jako před koncem první třetiny v souboji s Mazancem ani tentokrát neuspěl. Plzeň poté mohla vyrovnat v přesilové hře, ale tato herní disciplína se jí příliš nevydařila a indiánští bojovníci ani pořádně neohrozili Svobodu v bráně. Až když Pardubice byly v plném počtu, vyvolali zmatek před jejich brankou Johnson s Lammersem. Bohužel pro domácí bez gólového efektu.

Ve 35. minutě vyslal na Svobodu prudkou střelu Hanzlík. Puk skončil v lapačce hostujícího brankáře. O minutu později spálil obrovskou příležitost Straka. V přesilové hře pálil nikým nehlídán z mezikruží, ale trefil pouze Svobodu. Po něm neuspěl ani Sýkora. Plzeň tuto přesilovku nevyužila a i vinou toho přišla ve druhé části hry o své vedení.

Martin Bartek prokázal svůj um a přihrál Pardubicím všechny body

Ve 41. minutě viděl Modrý zcela osamoceného Johnsona na útočné modré. Americký forvard však ze samostatného úniku ani nadvakrát Svobodu nepřekonal. 42. minutě tečoval Pitule Vostřákovu střelu na horní tyčku pardubické branky. Ani Pardubice nezůstaly nic dlužné. Ve 44. minutě sevřely Plzeň v jejím pásmu a Mazanec se měl ve své svatyni hodně co ohánět. Nejvíce ho vystrašila střela Zohorny.

Před polovinou třetí třetiny si zahráli hosté přesilovku. Mazanec vychytal nejprve Kaberleho střelu a poté i Pinaultovu dorážku. A o pár vteřin později proti němu neuspěl ani Bartek. V 53. minutě mohl vyrovnat Jeřábek, v téměř stoprocentní šanci trefil pouze brankáře hostí. Vyrovnání se indiáni dočkali až v čase 53:13, když Svobodovi propadla překvapivá střela Tomáše Vlasáka – 3:3.

Po vstřeleném gólu byla Plzeň aktivnější. Dvořák se svou tečí však neuspěl a nepřesný byl v 56. minutě také Vlasák. V čase 58:44 nachytal v přesilovce na švestkách Mazance Martin Bartek a vrátil Pardubicím opět vedení – 3:4.

Plzeň si okamžitě vzala oddechový čas a zkusila hru v šesti bez gólmana v brance. Ta se domácím ale nepovedla a Pardubice si odvezly z plzeňského ledu všechny tři body.

Marian Jelínek (HC Plzeň 1929): „Myslím, že jsem až tak dobře nehráli. Ve třetí části jsme se pokoušeli ztrhnout vedení na svoji stranu, udělali jsme i změny v sestavě, ale bohužel se nám to nepovedlo. Sice jsme vyrovnali a měli i nějaké další šance, ale gólman soupeře byl dnes výborný. Myslím, že soupeř byl opravdu o ten jeden gól lepší. My jsme si dnes asi nezasloužili vyhrát.“

Josef Jandač (HC Eaton Pardubice): „Jsme rádi, že jsme vyhráli, že jsme získali v závěru všechny tři body. Ale musím říct, že podle mě se hrál celý zápas dobrý hokej, čemuž velmi napomáhají i diváci, kteří vytvářejí takovou atmosféru, ve které se hraje dobře oběma týmům – tedy i soupeři. Dnes jsme byli šťastnějším týmem, a proto jsme vyhráli.“