S Adamem Svobodou vítězně: Pardubice dobyly Ostravu

05.10.2010 | Jan Hrabal

OSTRAVA — Skvělá práce! Hokejisté HC Eaton Pardubice dokázali vyhrát v 8. kole Tipsport extraligy na ledě Vítkovic 2:1. První gól Eatonu vsítil Radovan Somík, na dvoubrankový rozdíl zvyšoval Milan Bartek. Domácí sice snížili, ale Východočeši v čele s výborným gólmanem Svobodou si cenné tři body nenechali vzít.

8. kolo, úterý 5.10.2010 od 17:30 hodin, Zimní stadion Ostrava–Poruba
Vítkovice

Branky a nahrávky: 47:29 Punčochář (Pohl) – 8:28 Somík (Nahodil), 46:48 Bartek (Kaberle). Rozhodčí: Hrubý, Turčan – Lhotský, Rozlílek. Vyloučení: 8:6. Bez využití. Diváci: 4817. Střely na branku: 34:35. Průběh utkání: 0:2, 1:2. Nejlepší hráči: Viktor Ujčík – Adam Svoboda.
Vítkovice: Málek – Punčochář, Barinka, Ovčačík, Trnka, Malík, Voráček – Ujčík, Húževka, J. Sýkora – Huna, Burger, Káňa – Pohl, Vrána, Klimek – Szturc, Strapáč, Tomas. Trenéři: Mojmír Trličík a Zdeněk Moták.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Píša, Kočí, Jillson, Kolář II, Kudělka, Kaberle, Mezei – Cetkovský, Špirko, Pivko – Pineault, Nahodil, Somík – Bartek, Koukal, Starý – Rákos, Kousal, Buchtele. Trenéři: Josef Jandač a Jan Votruba.

Pardubice v repríze loňského finále zakončily působení Ostravanů v hale v Porubě, Eaton hrál třetí zápas venku v řadě na hřišti vedoucího celku extraligy. Poprvé v extraligové brance Pardubic nastoupil navrátilec Adam Svoboda.

Radovan Somík se trefil přesně

První vážnější šanci v utkání měl domácí celek. Už ve 4. minutě se do zakončení procpal Viktor Ujčík, ale ostravský střelec těsně minul Svobodovu branku. Domácí pak měli po Kudělkově vysoké holi výhodu přesilové hry, ale pardubická obrana v pohodě odolala.

Eaton se snažil být stoprocentní vzadu, ale když byla šance udeřit, neváhal. V 9. minutě si po Nahodilově pasu hezky najel Radovan Somík a střelec posledního extraligového gólu v minulé sezoně se mohl radovat – 0:1.

Pardubice nabyté vedení do konce první dvacetiminutovky ubránily, domácím nepomohla přesilovka po vyloučení Branislava Mezeie. Při šancích Klimka a Húževky jistil pardubickou klec Adam Svoboda.

Eaton držel náskok, Adam Svoboda chytil trestné střílení!

Pardubický brankář se musel na začátku druhé třetiny pořádně ohánět při Burgerově šanci. Vítkovický kanonýr se dostal po rychlé přihrávce křížem do rychlého zakončení, ale puk mířený do protipohybu gólmana Východočechů zamířil do připravené lapačky.

V dalších minutách akce střídaly akci, takřka vyprodaný porubský stadion sledoval oboustranně podívanou. Celkem čtyřiadvacet střel museli řešit oba gólmani během dvaceti minut.

Domácí měli velmi blízko gólu ve 31. minutě, kdy se Pohl dostal do zakončení po skrumáži před brankou Adama Svobody. Vítkovický útočník však ideálně netrefil kotouč a minul. O pět minut později Branislav Mezei fauloval Romana Tomase a rozhodčí nařídili trestné střílení. Vítkovický útočník však Adama Svobodu nepřekonal, pardubický brankář jeho akci skvěle zneškodnil.

Martin Bartek zvýšil na 2:0

Nástup do závěrečného dějství se lépe povedl hostům. Ti navíc po Káňově držení hráli přesilovku. Tu sice strávili v obraně soupeře, ale do gólového zakončení se nedostali. Eaton se prosadil až z následné hry čtyři na čtyři po Rákosově nafilmovaném pádu.

Velkou chybu při vyhazování kotouče bekhendem Marek Malík nechtěně nahrál na modrou Františku Kaberle, ten briskně nahrál Martinu Bartekovi a ten bez přípravy podruhé překonal Romana Málka – 0:2.

Jenže Vítkovice během pár momentů dokázaly snížit zpět na rozdíl jediné branky! Trefil se Petr Pohl – 1:2.

Pardubice si pak vedení uhlídaly, v 56. minutě se navíc strhla mela mezi dvěma hráči na obou stranách, ale Vítkovice nedostaly hosty pod výraznější tlak. Domácím nepomohla ani krátká power play v závěru.

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel): „Je to prohra se vztyčenou hlavou. V první třetině jsme nedokázali dát gól, přestože jsme měli šance i tlak. Od druhé části jsme ale měli zbytečně moc vyloučených, což nás stálo hodně sil. Když už jsme si šance vytvořili, neměli jsme důraz a tlak do brány. Hostům výborně zachytal Svoboda.“

Josef Jandač (HC Eaton Parduice): „Důležité byly dva momenty. To, že jsme vstřelili první gól. A potom to, že ve druhé třetině chytil Svoboda trestné střílení. Měli jsme smůlu na konci druhé třetiny, že jsme dali druhý gól těsně po čase. Mužstvo dnes ale hodně bojovalo a šlo si za vítězstvím. Po druhém gólu už jsem věřil, že to zvládneme, ale hned jsme inkasovali a závěr byl zdramatizovaný. Soupeř si pak vytvořil tlak, gól visel na vlásku, ale nám dneska velmi dobře zachytal Adam Svoboda.“

Vzájemné zápasy 2010/2011
5.10.10 Vítkovice – Dynamo Pardubice 1:2