18.3.2008
Michal Vilím, Jan Hrabal

Výborná třetí třetina. Pardubice otočily zápas s Vítkovicemi

PARDUBICE — Čtyřicet minut hokejového trápení a pak ofenzivní smršť. V předehrávce 11. kola skupiny o 11.–14. místa hokejisté HC Moeller Pardubice porazili Vítkovice 5:3. Moeller nevstoupil do zápasu dobře, po první třetině prohrával 0:1. Ve druhé svým prvním extraligovým gólem srovnal Jan Semorád, ale vedení domácím vydrželo jen dvě minuty. Ve třetí dvacetiminutovce ale Východočeši zabrali a zcela otočili skóre. Branky Radovana Somíka, Jana Snopka, Jaroslava a Tomáše Rolinka rozhodly o obratu a celkovém vítězství. Výborný zápas odehrál Radovan Somík, který zaznamenal čtyři kanadské body za branku a tři nahrávky.

O2 extraliga, UDR11, úterý 18.3.2008, ČEZ Arena Pardubice

5:3
0:1, 1:1, 4:1
Branky a nahrávky: 25:16 Semorád (Somík), 43:26 Somík (Semorád), 45:39 Snopek (Ondřej), 48:32 Koma (Somík), 59:45 Rolinek (Somík) – 7:37 Köhler (Hruška), 27:15 Szturc (Svačina), 54:48 Škoda (Tomášek). Rozhodčí: Pešina – Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:0. Diváci: 1250. Střely na branku: 44:28. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2, 4:3, 5:3.
Dynamo Pardubice: Růžička – Snopek, Šeda, Koma, Havíř, Linhart, Nikolov – Tvrdík, Rolinek, Ondřej – Cetkovský, Semorád, Somík – Pivko, Koukal, Starý – Klejna, Rákos, Dobiáš. Trenéři: Jiří Šejba a Ladislav Lubina.
Vítkovice: Štěpánek – Jurečka, Suchý, Hartmann, Gulaši, Heš, Ovčačík, J. Mrázek – Kremželok, Jánoš, P. Hubáček – Klimek, R. Hruška, Köhler – Svačina, Szturc, Škoda – Tomášek, Vala, od 40:00 navíc Kolařík. Trenéři: Ernest Bokroš a Petr Bolek.

Ke druhému domácímu duelu s rytířem Vítkem se postavil do branky Moelleru mladý Martin Růžička, který tak načal svůj letošní druhý zápas v nejvyšší soutěži. Pardubice se od začátku pustily do tvorby útočného tlaku a poměrně se jim to dařilo. Z palety pestrých příležitostí se k první dostal příklepem domácí Linhart. Poté následoval švih Tvrdíka a neúspěšné pokusy kapitána Snopka a na druhé straně Gulaše, jejich střely však jen těsně prosvištěly kolem konstrukce té které branky.

Skóre se tak měnilo až v osmé minutě kdy nejdříve nedokázal usměrnit za Štěpánka teč Semorád, ale hned z protiútoku po bleskurychlém přečíslení dva na jednoho přelstil Růžičku přesně cílenou střelou pod horní tyč Bedřich Köhler. Branku potvrdil i videorozhodčí – 0:1. Ve zbytku prvního dějství ještě ohrozil kasu hostů bombou ihned po buly obránce Koma. V následné hře čtyři na čtyři ujel domácím Tomášek a později se dostal k ostrému bekhendu Škoda, ale Ružička toto úsilí hostů spolehlivě zhatil.

Pardubice mohly vyrovnat hned v úvodu druhé třetiny, kdy měly možnost dohrát přes minutu trvající přesilovku z prvního dějství, ale prakticky se k ničemu nedostaly. Naopak. Krenželok mohl zvýšit vedení hostů ve vlastním oslabení. Ovšem několik minut na to brankář Růžička briskně rozehrál puk na Somíka, ten jej adresoval Janu Semorádovi, jenž projel celým útočným pásmem a fintou ala Hemský překonal bezmocného Štěpánka. Semorád tak vsítil svůj vůbec první extraligový gól – 1:1.

O minutu později ovšem hosté znovu vedli! Po rychlém přechodu do útoku se na samotném brankovišti nejrychleji zorientoval junior Roman Szturc a překvapil Růžičku, který o tom, že má před sebou puk vůbec nevěděl – 1:2. V polovině utkání měl na hokejce vyrovnání Dobiáš, jenž projel před Štěpánka jako nůž máslem, ale jeho střela se otřela jen o boční síť. Poté začal úřadovat rozhodčí Pešina a po řadě vyloučení viděla hrstka diváku v aréně málo vídanou hru tři na tři. Chvíli před koncem druhé třetiny byl vyloučen domácí Havíř a Vítkovice měly poměrně velké příležitosti. Dorážel mimo jiné Tomášek, či Vala.

Třetí třetina odstartovala vyjížďkou Klejny mezi třemi vítkovickými hráči a pozorným zákrokem Štěpánka. Štěpánek ovšem až tak pozorný nebyl v následující situaci, kdy po spíše propagační střele Semoráda převzal puk Radovan Somík a dorážkou rozjásal diváky v aréně – 2:2. A ve 46. minutě bylo ještě veseleji. Po kombinaci několika spoluhráčů se ke gólovému projektilu odhodlal Jan Snopek a poslal svůj tým do vedení 3:2. Gólový ohňostroj však ještě pokračoval a o minutu později našel výborně před brankou Somík Jaroslava Komu. Na kostce tak rázem svítil stav 4:2.

Deset minut před koncem utkání se dostal Moeller do početní nevýhody tři na pět. Vyloučení Klejny a Komy však hosté nepotrestali i díky výborným zákrokům Růžičky, jenž zlikvidoval zejména obrovskou šanci Krenželoka a dvě střely Jurečky. Vzápětí to bylo opět o gól. Vítkovičtí zabojovali za brankou a předložili touš Vladimíru Škodovi, který neměl problém překonat Růžičku – 4:3. Minutu před závěrečným hvizdem se ještě na Štěpánka řítil Starý, ale jeho nájezd ještě k uklidňující brance nevedl. Tu Moeller vsítil až při power play hostů prostřednictvím Tomáše Rolinka. Pardubice tak zaslouženě zvítězily 5:3.

Ladislav Lubina (HC Moeller Pardubice): „Bylo to takové klasické utkání v této soutěži, kdy mužstvům o nic nejde. Jsem rád, že se nám podařilo konečně po dlouhé době doma vyhrát a že jsme dokázali ve třetí třetině zápas otočit.“

Petr Bolek (HC Vítkovice Steel): „Utkání bylo hodně otevřené, moc se nebránilo a tím bylo dost šancí na obou stranách. Nejzaměstnanějšími na ledě byli oba gólmani. Nám se nepodařil vstup do třetí třetiny, kdy jsme dostali dva rychlé góly a pak už se nám výsledek nepodařilo otočit.“