22.2.2024

Junioři Dynama ovládli první třetinu a nakonec i celé derby s Hradcem

Hokejisté Dynama ve čtvrtek večer odehráli čtvrté východočeské derby probíhající sezony DHL extraligy juniorů. Pardubičtí mladíci dokázali soupeře z Hradce Králové potřetí porazit, o vítězství 5:2 rozhodli především ve čtyřgólové první třetině. Dvěma góly a jednou asistencí k pozitivnímu výsledku přispěl Dominik Pavlata.

Extraliga juniorů, 24. kolo, čtvrtek 22.2.2024, Pardubice, enteria arena

Mountfield HK

5:2
4:0, 1:1, 0:1
Branky a nahrávky: 10:38 Jaša (Kaštánek, Kalužík; 5/5), 12:42 Pavlata (A. Fiala, Kaštánek; 5/5), 14:03 Burda (A. Novotný, Helikar; 5/5), 15:53 Gromadzki (A. Fiala, Pavlata; 5/5), 32:54 Pavlata (A. Fiala, Gromadzki; 5/5) – 29:13 Pinkas (Zámečník; 5/5), 42:48 Matašovský (Hrdlička, Prášek; 5/5). Rozhodčí: Valda, Zeliska – Jurak, Hlinka. Diváci: 100. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Střely na branku: 41:44. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:2.
Dynamo Pardubice: Vilém – Koudelka, Kubánek, Švec, Kaštánek, Hebek, Křečan – Yevtiekhov, Pavlata, Gromadzki, Bartoň, Kalužík, Burda, Štěpánek, A. Fiala, Pilař, A. Novotný, Jaša, Helikar.
Mountfield HK: Mrázek (16. Tuček) – Pavelka , Hrbek, Pavič, P. Fiala, Černý, Bezpalec, Pinkas – Zámečník, A. Novotný, M. Beneš, Matašovský, Aschenbrenner, Dommers, Hrdlička, Turena, Dobner, M. Beneš, Hora, Prášek.

V úvodní desetiminutovce hráli v útoku o trochu lépe hosté, dokonce dvakrát trefili brankovou konstrukci. Jenže gól nedali ani v přesilovce po Švecově vyloučení. Výkon Dynama výrazně povzbudila úspěšná dorážka Tomáše Jaši z 11. minuty. Chvíli poté domácí navýšili své vedení.

Ve 13. minutě Dominik Pavlata po přihrávce zleva nejprve neuspěl, ale kotouč hned získal zpátky a odrazem od brankářových zad ho přece jen poslal do brány. Na začátku 15. minuty se z pravého kruhu mezi betony trefil kapitán Daniel Burda a na konci té 16. po time-outu Mountfieldu zvýšil na 4:0 z rychlého brejku Adrian Gromadzki. Jeho střelecký úspěch vyhnal z královéhradeckého brankoviště Vojtěcha Mrázka, kterého vystřídal Filip Tuček.

Nedlouho po zahájení druhé části fauloval vysokou holí Fiala, jeho spoluhráči ovšem čtyřminutové oslabení ustáli bez inkasované branky. V polovině základní hrací doby už však Hradec Králové snížil, konkrétně se z protiútoku prosadil Matěj Pinkas. Na 5:1 ovšem ve 33. minutě upravil Pavlata, jenž tak skóroval podruhé v utkání. Pardubice pak absolvovaly ještě přesilovou hru, ale na další změnu skóre nedosáhly.

Hostující mužstvo si v závěru prostřední a v úvodu poslední dvacetiminutovky zahrálo rovněž v početní výhodě, radovalo se však chvíli po ní. Hrdličkův pokus trefně dorazil mimo dosah Lukáše Viléma Marek Matašovský. Stav 2:5 nakonec vydržel až do závěrečné sirény, a to i po dalších přesilovkách obou rivalů či neproměněném trestném střílení domácího Štěpánka přesně osm minut před koncem. Junioři Dynama si tedy po páté výhře za sebou upevnili pozici na špici tabulky skupiny o účast v play off.

Jakub Venc (HC Dynamo Pardubice): „V první třetině jsme nezachytili tempo Hradce, byť jsme ji nakonec vyhráli 4:0. Myslím si, že soupeř si vytvořil více gólových příležitostí. Naštěstí jsme dnes byli efektivní a úvodní část asi rozhodla o tom, jak zápas dopadl. Jenže podle mě s takovým výkonem v play off daleko nedojdeme. Je potřeba, aby hráči ke hře přistoupili lépe.“