27.12.2007

Pardubice nestačily na ruský Salavat Julajev Ufa, prohrály 0:5

DAVOS — Možná až příliš krutou porážku 0:5 si ve svém druhém vystoupení na Spenglerově poháru připsali hokejisté HC Moeller Pardubice. Ti v dnešním odpoledním utkání nestačili na ruský celek Salavat Julajev Ufa. Porážku zavinila častá vyloučení pardubických hokejistů a čtyři inkasované branky v početní nevýhodě. Nutno podotknout, že některá posouzení švýcarsko-kanadské dvojice hlavních arbitrů byla přinejmenším sporná. Pardubice měly šance, bojovaly, ale na aspoň na vstřelenou branku nedosáhly.

Spengler Cup, 3. kolo, čtvrtek 27.12.2007, ČEZ Arena Pardubice

Ufa

0:5
0:1, 0:2, 0:2
Branky a nahrávky: 8:08 Pěrežogin (Těreščenko, Konstantin Kolcov), 34:34 Nurtdinov (Kutějkin), 42:23 Proškin (Kiril Kolcov, Taraťuchin), 50:51 Volkov (Tarasov). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Pellerin (Kan.) – Wehrli, Wirth (oba Švýc.). Vyloučení: 14:6, navíc Cetkovský (Pardubice) 5 minut a do konce utkání, Koukal (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 0:4. Diváci: 6841. Střely na branku: 35:34. Průběh utkání: 0:5.
Dynamo Pardubice: Hylák – Snopek, Šeda, Havíř, Posmyk, Nikolov, Koma, Stettler, Linhart – Tvrdík, Blažek, Ondřej – Somík, Pucher, Cetkovský – Klejna, Starý, Pivko – Joggi, Koukal, Zohorna. Trenéři: Jiří Šejba a Ladislav Lubina.
Ufa: Jeremenko – Ščadilov, Kirill Kolcov, Blaťák, Tverdovskij, Proškov, Kutějkin, Bojkov, Philipp – Škotov, Těreščenko, Pěrežogin – Konstantin Kolcov, Antipov, Mikeska – Sidjakin, Nurtdinov, Taraťuchin – Tarasov, Volkov, Medvěděv. Trenéři: Sergej Michajlev, Sergej Gersonskij a Vener Safin.

Ufa se dostala do vedení, Radovan Somík neproměnil samostatný únik

Pardubičtí hokejisté se po celé utkání nedokázali vyrovnat s velmi přísným posuzováním švýcarsko-kanadské dvojice rozhodčích. Ta vylučovala Moeller za sebemenší zákrok, který zaváněl faulem, naopak téže zákroky Salavatu většinou nechala bez povšimnutí.

A tak už v čase 1:40 byl poprvé utkání vyloučen Jiří Cetkovský za hákování. Toto oslabení Pardubice přežily. Stejně tak následnou nebezpečnou střelu Alexeje Škotova, která trefila spojnice tyčí.

Další dva fauly, které rozhodčí Pardubicím potrestaly, byly posouzeny správně. Jiří Cetkovský nechtěně hrábnul holí do obličeje soupeři a dostal dvojitý menší trest. Jaroslav Koma v tomto oslabení hákoval za pardubickou brankou. Ano, nebyl to příliš viditelný trest, ale prohřešek proti pravidlům to byl.

Ruský velkoklub se v této přesilovce ukázal v plné parádě. Moeller hrál prakticky ve dvou, neboť Tomáš Blažek zlomil hokejku, Ufa dostala Pardubice pod značný tlak, který korunovala brankou. Už se přitom zdálo, že Východočeši jsou z nejhoršího venku, když se do pásma vřítila trojice hráčů v zelených dresech, kteří situaci vyřešili brankou. Gólovou přihrávku na Alexandra Pěrežogina poslal Alexej Těreščenko – 0:1.

Pardubice se postupem času dostaly do hry a akcí, ale zabrzdil je další faul. Podle názoru rozhodčích hákoval Jan Snopek. Ve hře čtyři na pět ale měl paradoxně největší šanci český celek, když Radovan Somík vystihl ruskou rozehrávku, dostal se do samostatného úniku. Zakončení mu ale nevyšlo: sice rozhýbal ruského brankáře, ale v rozhodující fázi mu puk sjel z hole a pardubický forvard tak minul branku.

Závěr úvodního dějství patřil Pardubicím. Ty měly po Proškinově vyloučení za nedovolené bránění možnost první početní výhodu (předtím hrála Ufa pětkrát přesilovku) a v ní dostaly soupeře pod značný tlak. Zdeněk Ondřej v něm líznul horní tyčku, o chvíli později se do velké střelecké příležitosti dostal Tomáš Blažek, ale také neuspěl.

Pardubice přidaly, byly aktivnější

Druhá třetina sice soudě dle skóre patřila Ufě, ale více šancí měly Pardubice. Moeller hrál velice sympaticky, jeho výkon byl lepší oproti včerejšímu duelu s Kanadou. Jenže když se Pardubice dostaly do souvislých akcí a zatápěly ruskému celku, přišla zdvihnutá pravice rozhodčího.

Ano, některé zákroky Moelleru byly posouzené správně dle dnešních pravidel. To ale rozhodně neplatilo ve všech případech. A ještě jeden dodatek: stejné prohřešky Pardubic rozhodně nebyly pískány se stejnou měrou na straně ruského celku.

Ve 27. minutě měl obrovskou šanci Igor Volkov. Ten dostal ideální pas do střelecké pozice, ale nechal vyniknout Alexandra Hyláka, který přes pět inkasovaných branek podal výborný výkon.

O chvíli později měl obrovskou šanci Michal Tvrdík, trochu smolař dnešního zápasu, neboť právě on měl nejvíce příležitostí k překonání Alexandra Jeremenka. Do této šance jej poslala chytrá nahrávka Jana Snopka. Kdyby se útočníkovi Moelleru povedlo zvednout volej, byl by to gól. Se střelou po zemi si ale ruský brankář dokázal vleže poradit.

Pardubice dostaly soupeře pod tlak v následné přesilovce poté, co byl v předbrankovém prostoru faulován Jiří Cetkovský. Tlak ale nezužitkoval k vyrovnání průběžného stavu.

Naopak Moeller o pár minut později inkasoval. Ve hře čtyři na čtyři Andrej Kutějkin poslal Ruslana Nurtdinova až před gólmana Hyláka. Ten jej rozhýbal a prostřelil mezi betony – 0:2.

Ve 37. minutě měl Michal Tvrdík na své holi snižující gól. Pardubický útočník operoval v následné přesilovce u pravé tyčky. Dostal rychlý pas, ale nedokázal jej zpracovat a poslat do poloopuštěné branky.

A tak přišel trest. Kirill Kolcov se dostal do rychlého vpádu do obrany Moelleru, první jeho střelu zvládl brankář Hylák vytáhnout. Na dorážku ale nemohl stačit – 0:3. V závěru prostředního dějství byl (rovněž sporně) vyloučen Jan Snopek za hákování.

Moeller se snažil o čestný zásah, nepovedlo se však

Toto oslabení ale Pardubice ubránily. Následné však nikoliv. Po zajímavém rozhodnutí byl totiž vyloučen Mathias Joggi za hrubost a protože byl předtím za čistý hit vyloučen Jaroslav Koma, hrály Pardubice ve třech proti čtyřem. Před Komovým trestem totiž sudí odpískali hákování Miroslava Blaťáka na Jana Starého.

Každopádně Moeller dostal čtvrtou branku. Po vyhraném buly se dostal kotouč na modrou k Vitaliji Proškinovi, jenž prostřelil všechno, co mu stálo v cestě – 0:4.

Pardubice se ani za nepříznivého stavu nevzdávaly. Třeba okolo 48. minuty dostaly pod Ufu pod značný tlak. Jenže pak Jiří Cetkovský u mantinelu dohrál jednoho z hráčů soupeře a pardubický forvard byl vyloučen na pět minut a do konce utkání.

Salavat Julajev Ufa využil tuto výhodu – Dmitrij Tarasov zpoza brány předložil gólový pas Igoru Volkovi, jenž měl poměrně snadnou pozici – 0:5.

Přesilovka Ufy pokračovala, ta byla znásobena dalším posouzením, které by se v Česku pravděpodobně nepískalo, na trestnou lavici však usedl Libor Pivko. Oslabení ve třech i následné ve čtyřech Moeller ubránil.

V závěru zápasu rozhodčí potrestal dva nedovolené zákroky Rusů, které předtím spíše přehlížel. Východočeši však těchto nabídnutých šancí přes zajímavé příležitosti nedokázali využít alespoň ke snížení.

Ladislav Lubina (HC Moeller Pardubice): „Dostali jsme čtyři branky v oslabení, ubránili jsme spoustu vteřin ve čtyřech i třech. Já si myslím, že 0:5 až tolik nehovoří o tom, co se na ledě odehrávalo.“